Modeka Cool Black - Motogen.pl

Do redakcyjnego laboratorium trafił najwyższy model z oferty Modeki. Turystyczny tekstylny komplet ma całą masę dodatków oraz ciekawą warstwę odbijającą promienie słoneczne. Kurtka i spodnie kosztują jednak 2880 zł – czy Modeka Cool Black jest warta swojej ceny?

 

Geneza
Produkty Modeki mają grupę zapalonych zwolenników oraz przeciwników. Do tej pory przetestowaliśmy wiele akcesoriów Modeki i zwykle mieliśmy pozytywne wrażenia; z pewnością sprawdzało się ich hasło przewodnie gwarantujące dobry stosunek ceny do jakości. Jakiekolwiek doświadczenia i tak nie byłby w stanie przyćmić faktu, że jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych firm odzieży motocyklowej w Polsce. Wszystko to dotyczyło jednak produktów w przedziale 400–800 zł.

 

Nasz rynek ostatnio się jednak zmienił – dorósł. Coraz częściej ludzie świadomie wydają nieco więcej pieniędzy w celu zakupów „raz, a dobrze”. Cool Black jest odpowiedzią na nowe potrzeby rynku i ma sprostać oczekiwaniom bardziej wymagających klientów. Sprawdźmy więc co dostajemy za niemałe w końcu pieniądze.

 

 

 

Wyposażenie
Absolutnie najważniejszą cechą testowanego kompletu jest zastosowanie na aż 90% powierzchni tkaniny TFL Cool Black, która mimo czarnej barwy, odbija promienie UV i nie nagrzewa się. Podczas zlotu BMW w Garmisch Partenkirchen mieliśmy okazję mierzyć pirometrem tkaninę bezpośrednio wystawioną na działanie promieniowania z oraz bez tej powłoki – różnica była olbrzymia. W praktyce działanie jest dobrze odczuwalne, ale do skuteczności nowej tkaniny wrócimy w dalszej części materiału.

 

W miejscach narażonych na przetarcia na tkaninę TFL naszyto Cordurę o gramaturze 1000D. Pozostałe warstwy to membrana Sympatex i ocieplająca podpinka wykonana z Outlastu. Oczywiste w tym przedziale cenowym jest to, że obie warstwy są wypinane. Na szczęście warstwy spinamy za pomocą suwaka, a nie nap, jak w tańszych modelach – to lepsze rozwiązanie pod każdym możliwym względem.

 

Jak przystało na turystyczny produkt, kieszeni i dodatków jest pod dostatkiem. Zarówno kurtka, jak i spodnie mają wiele płynnie działających ściągaczy i regulacji obwodów (pas w kurtce oraz przy spodniach). Spodnie posiadają skórzaną wstawkę, zapobiegająca ślizganiu się tyłka na kanapie, oraz regulowane szelki.

 

Za nasze bezpieczeństwo odpowiadają protektory SaS-Tec, które chronią lepiej niż stosowane zwykle w tańszych produktach, standardowe piankowe ochraniacze. Do tego podatność na dopasowywanie się do sylwetki poprawia komfort.

 

Kieszenie
Kurtka posiada cztery kieszenie zewnętrzne zapinane na suwak, w tym dwie naszyte są tak, że tworzą dodatkowe dwie kieszenie niczym w bluzie, wyściełane są miłym, ciepłym materiałem – świetny patent, aby schować dłonie po zejściu z motocykla. Wewnątrz kurtki znajdziemy miejsce na komórkę oraz dokumenty. Do tego duża kieszeń na plecach zmieści np. wyciągniętą podpinkę. Spodnie posiadają dwie standardowe kieszenie; brakuje trochę kieszeni na bokach nogawki (w stylu bojówek), można to jednak tłumaczyć rozbudowaną wentylacją. Część kieszeni w kurtce jest całkowicie wodoodporna, a o tym, czy możemy bezpiecznie schować tam przed wilgocią wrażliwy bagaż informują nas specjalne wszywki wewnątrz kieszeni z podpisami waterproof lub non waterproof.

 

Wentylacja
Jest bardzo dobrze, ale nie doskonale. Kluczowe otwory wentylacyjne posiadają obustronną regulację. Ich rozmieszczenie i sposób działania najlepiej zobaczycie na naszej videoprezentacji. Brakuje jedynie wlotów, które można by umieścić pionowo z przodu, na wysokości górnych kieszeni. Poza tym bez większych zastrzeżeń. W nowym produkcie nieco opornie działa rozsuwanie niektórych zapięć wentylacji. Spowodowane jest to zastosowaniem specjalnych zabezpieczeń przed dostawaniem się wody. Z czasem suwaki odrobinę się wyrabiają i przestaje to przeszkadzać.

 

Komfort i wodoszczelność
Od kiedy Modeka Cool Black trafiła do mojej szafy, zrobiłem nią ponad 8000 km i komplet wciąż wygląda jak nowy; nie wymagał też gruntownego czyszczenia. Osadzające się zanieczyszczenia, np. owady, łatwo schodzą przy przetarciu wilgotną gąbką. Najbardziej w tych ciuchach urzekły mnie dwie cechy – rozbudowana możliwość dopasowania ubrania do sylwetki oraz wodoodporność. Jak co roku, w trakcie sezonu, kiedy nie ma na nic czasu, w pasie przybyło mi kilka centymetrów. Na szczęście regulacja szerokości, zarówno w spodniach, jak i kurtce, załatwiła temat i ciągle czuję się w niej komfortowo.

 

Zeszły sezon nie oszczędził ani jednego dłuższego wyjazdu, każdy zaczynał się lub kończył oberwaniem chmury i strumieniami wody. Zdarzało się, że wyposażone w membranę buty i rękawice poddawały się i wpuszczały wodę do środka. Modeka nigdy mnie nie zawiodła i zawsze dowoziła suchego do domu.

 

Cool Black

A teraz najważniejsze – czy technologia Cool Black sprawdza się i czy ma sens? Przede wszystkim trzeba do tematu podejść bardzo racjonalnie – nie możemy oczekiwać od jednej warstwy cudów i wrażenia klimatyzacji wewnątrz. Zalety tkaniny najbardziej docenimy, jak łatwo się domyślić, zwłaszcza w bezchmurne, bezwietrzne dni, z silnie operującym słońcem. Jak dowiodły nasze eksperymenty z pirometrem oraz praktyka, tkanina z warstwą odbijającą UV prawie w ogóle się nie nagrzewała. Najłatwiej ocenić to mając obok drugą, standardową czarną kurtkę lub nawet cywilne, bawełniane ubranie. Po rozpięciu kurtki, kiedy mieliśmy pod spodem czarną koszulkę, ta momentalnie nagrzewała się przekazując ciepło na skórę. Modeka zawsze miała mniej więcej taką samą temperaturę.

 

Z drugiej strony ten sam efekt uzyskamy, jeżeli założymy na siebie coraz częściej spotykane ubrania motocyklowe np. w szarym kolorze. Dla kogo jest więc ta technologia? Przede wszystkim dla miłośników klasycznego, czarnego koloru. Oczywiste jest, że poza upodobaniami kolorystyczno-stylistycznym czerń jest praktyczna, zwłaszcza w przypadku motocyklowych ubrań, na których ciągle osadza się brud. 

 

Podsumowanie
Jeżeli motocyklowe ciuchy istnieją dla Ciebie tylko w jedynym słusznym, czarnym kolorze i nie chcesz się gotować latem, Modeka Cool Black to dobry wybór. Z jednej strony wysoka cena sprawia, że wchodzimy już w półkę cenową producentów uznanych za bardziej renomowanych, z drugiej zawsze jest to kilkaset złotych mniej. Do tego wiemy, że płacimy za technologię i dodatki, a nie znaczek na metce. Cool Black jest uniwersalnym kompletem, który pasować będzie niemal do każdego motocykla, a pełnię swoich zalet pokaże głównie podczas uprawiania turystyki.

 

Lista dealerów Modeka

Importer:
Modeka Polska
ul. Mickiewicza 8
58-100 Świdnica
tel. 74 852 39 35
fax 74 852 59 34

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany