Jaki kask na motocykl? - Motogen.pl

Jaki kask na motocykl? Od odpowiedniego doboru kasku na motocykl zależy wasz komfort, bezpieczeństwo, oraz zdrowie. To szczególnie ważne…

Jak dobrać kask na motor

Kask na motocykl to podstawowy element związany z ochroną i bezpieczeństwem motocyklisty.
Jaki kask na motor szosowo turystyczny. Kaski na „motor chopper” oraz kaski na motocykl crossowy będą się znacznie różnić. W zupełnie inny sposób rozwiązano w nich kształt, kąt wizjera, tłumienie hałasu czy wentylację. W kasku na motor turystyczny ciężko będzie jeździć w ciężkim terenie i odwrotnie.

Zasada jest prosta. Dobierzmy kask do naszych planów odnośnie jazdy. Jeśli planujemy jeździć turystycznie, wybierzmy kask szczękowy. Zamierzamy jeździć szybko, wybierzmy kask na motocykl sportowy, a więc kask integralny. Jeśli chopperem, to zdecydowanie typu jet a na motocross kask offroadowy.

Jeśli jednak chcemy korzystać z każdego typu motocykla, doskonałym wyborem jest kask modułowy, ale o nim w następnym akapicie.

Jaki kask na motor turystyczny?

Preferujemy kaski integralne. Dlaczego? Dzięki podnoszonej szczęce łatwiej w nich załatwić pewne sprawy bez zdejmowania kasku. Np. zapłacić za przejazd autostradą, wymienić szybkie uwagi na chwilowym postoju, czy w końcu uchylić szczękę w czasie upału. Kaski na motocykl turystyczny, czyli szczękowe w większości są przystosowane do montażu interkomu, co ułatwi komunikację w czasie jazdy. Reasumując: są najwygodniejsze i najbardziej praktyczne w czasie wypraw.


Jaki kask na pierwszy motor

Przede wszystkim homologowany. Podczas nauki jazdy na motocyklu mamy największe prawdopodobieństwo upadku. Kontakt z asfaltem jest niemal pewny, dlatego to moment, kiedy szczególnie musimy chronić głowę. Nie kupujmy taniego, nieatestowanego syfu, bo taka decyzja może być tragiczna w skutkach.

Jeśli miałbym doradzić wybór konkretnego typu kasku, to taki, który zapewni szerokie pole widzenia, będzie stosunkowo lekki i poręczny. Do tego wszystkiego musi być wygodny. Zaczynając przygodę z motocyklami, nie wiemy, w którym kierunku się rozwinie. Znamy wiele przypadków, kiedy miłośnicy chopperów po pierwszych jazdach przesiadali na nakedy a teraz nie wyobrażają sobie jazdy bez toru wyścigowego. Zatem to życie wyznaczy nasze preferencje.

Jaki kask na motocykl
Szczękowy Schuberth C5

Do tego czasu, najlepszym wyborem będzie kask uniwersalny. Jaki? Szczękowy lub  modułowy. Tym pierwszym możemy jeździć w pozycji z podniesioną lub opuszczoną szczęką (nie wszystkie kaski mają homologację na poruszanie się w obu pozycjach). Zatem w zależności od potrzeb mamy kask typu integral lub jet. To kask, który doskonale sprawdzi się jako kask na motocykl turystyczny.

Kask modułowy to kask typu jet z długa szybą i wkładką osłaniającą szczękę. Niektóre modele mają opcję dopięcia daszku typu enduro i odpięcia wizjera, dzięki czemu można ich używać, jako kasków off-roadowych. Są doskonałe do miasta i zapewniają szeroki kąt widzenia. Ich największą zaletą jest wszechstronność. Największą wadą – w każdych warunkach wypadają gorzej, niż konstrukcja dedykowana do danego typu jazdy.

Jaki kask na motor sportowy

Kask na motocykl, w szczególności sportowy to głównie kask integralny. Czasami, jadąc sportem w trasę, można pokusić się o kask szczękowy. Typowy integral z najwyższej półki ma doskonałą wentylację, jest cichy, ale dopiero wówczas, jeśli głowa przyjmie pozycję, jaką mamy podczas jazdy sportowej. W innych wypadkach mamy wrażenie, że wydajność wentylacji i poziom hałasu są przeciętne. Najczęściej wynika to ze złego ich stosowania (mówimy o kaskach typowo sportowych). W ofercie większości producentów są kaski integralne na nakeda / streetfightera. One sprawdzą się w codziennej jeździe dużo lepiej. Zalety kasku integralnego to najbardziej wytrzymała skorupa, największa cisza wewnątrz.


Jaki kask na motor dla okularnika

Jaki kask na motocykl już wiecie. W sensie jak dobrać kask na motor. Teraz powstaje pytanie: jaki kask na motor dla okularnika. Odpowiedź brzmi, odpowiedni. Kaski na motor te ze średniej i wyższej półki w większości mają specjalne prowadnice na ramiona okularów, zatem wybierając odpowiedni kask, spytajcie, czy dany model ma to rozwiązanie.

Jaki kask na motocykl
Sześć konfiguracji modułowego Nolana N44


Gdzie kupić kask na motor

Dobry kask na motocykl znajdziemy w większości salonów sprzedaży. Odradzamy zakup przez internet, bowiem mimo niższych cen nie mamy pewności, czy jest to oryginalny produkt, oraz czy bez przymierzania będzie pasował. Z doświadczenia podpowiemy, że kaski na motocykl różnych firm nie mają spójnego systemu rozmiarów. A więc wielkość „L” Schubertha nie musi odpowiadać rozmiarowi „L” Sharka czy AGV.


Ile kosztuje kask na motor

Jaki kask wybrać na motocykl w odniesieniu do ceny? W sensie ile kosztuje kask na motocykl? Najtańsze atestowane kaski to ok. 200-300 zł. Często są kiepsko wykończone, śmierdzą tworzywami sztucznymi albo ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Czasem jednak są wystarczające na pierwszych kilka sezonów. W naszym odczuciu biorąc pod uwagę relację ceny do jakości i zastosowanych rozwiązań, kaski na motocykl, które warto polecić, kosztują w przedziale od 500 do 700 zł. Najlepsze kaski w limitowanych wersjach nie powinny kosztować więcej niż 5-7 tys. zł.

Jaki kask dla dziecka, kobiety, męski

Czym różni się kask na motor męski, kask na motor dla dziecka oraz kaski na motor damskie?

Kask dla dzieci na motor ma mniejsze gabaryty, jest także lżejszy i dopasowany do niewielkich rozmiarów głowy. Jego stosowanie jest bezpieczniejsze niż zakładanie dziecku dorosłego kasku na motocykl. Zapewniają odpowiedni kąt widzenia, a niska masa zmniejsza ryzyko uszkodzeń szyi w przypadku wywrotki.

Kask damski na motor z reguły nie różni się od męskiego niczym poza rodzajem malowań. Czasami wielkością skorupy. Niektórzy producenci chwalą się stosowaniem innych wyściółek, z których łatwiej wyczyścić damskie kosmetyki ścierające się z twarzy podczas jazdy.

Jaki kask na motocykl, FAQ

Jaki kask na motocykl klasyczny? Klasycznie stylizowany, czarny, integral retro lub jet. Niektórzy producenci mają linię kasków integralnych wyglądających jak te sprzed 40 lat.

Jaki kask na pierwszy motor? Atestowany.

Jak dobrać kask na motocykl? W zależności od preferencji jazdy. Rozmiar doradzi sensowny sprzedawca w salonie. Nie kupujcie kasku  bez przymiarki.

Ile kosztuje kask na motocykl? Atestowany od 200 do 300 zł w górę.

Gdzie kupić kask na motocykl? W autoryzowanym salonie, gdzie macie pewność pochodzenia kasków. Uwaga na podróbki.

Jaki kask na motor sportowy? Atestowany, integralny.

Jaki kask na motor turystyczny? My preferujemy kaski szczękowe z interkomem.

Jaki kask na motor szosowo-turystyczny? Kask integralny lub szczękowy. Zależy, czy preferujecie jazdę sportową, czy dalsze wycieczki.

Jaki kask na motor do 300 zł? Atestowany. Konkretne modele sprawdzicie u dealerów w okolicy…

Zobacz także jakie opony do motocykla, płyn hamulcowy do motocykla a jeśli planujesz kupić jednoślad, pobierz umowę kupna-sprzedaży…

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany