Jak przewozić psa na motorze?        - Motogen.pl

Jak przewozić psa na motorze? Czy wolno, czy jest bezpieczne, w kufrze, torbie, plecaku, czy prawo zezwala?

Jak przewozić psa na motocyklu?

Niektóre firmy motocyklowe oferują specjalne plecaki lub szelki – dla nas to kiepskie rozwiązanie. Niejedna torba do przewozu psa na motocyklu oglądana w necie wydaje się absurdalna i nieprzemyślana. Po pierwsze pies jest dłuższy czas unieruchomiony w jednej pozycji, po drugie siedzi nienaturalnie. A więc tyłem do kierunku jazdy. Duża niewiadoma jest w przypadku szlifu czy zderzenia pojazdu.  Z podobnych względów odradzamy sadzanie psa przed nami w taki sposób, aby pies obserwował drogę. Wówczas czworonóg jest nieprzypięty niczym do pojazdu.

O ile poruszamy się motocyklem 50 ccm, wolno jadąc do sklepu drogą szutrową, być może nie będzie w tym większego niebezpieczeństwa. Przewożenie psa na motocyklu w takiej formie po autostradzie jest dla mnie nieodpowiedzialne.

Nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się przeróbka kufra centralnego lub tankbaga, albo przypięcie kontenera transportowego do motocykla. Przerobiony tankbag wydaje się najrozsądniejszym tematem. Mamy psa na widoku, pod kontrolą a w tym miejscu motocykl jest najstabilniejszym. W większości przypadków pies jest osłonięty od przepływającego powietrza. Z drugiej strony to dobre rozwiązanie dla niewielkich psów. Kufer z szybą i miękką wyściółką także wydaje się bezpieczny. Dobrze zapewnić psu przestrzeń na zmianę pozycji. Przypięcie kontenera transportowego może być dobrym pomysłem, ale pod pewnymi warunkami. Latem to niewielki problem, a wręcz zalecane. W przypadku chłodniejszych dni przepływające powietrze może wyziębić psa, a szum powietrza powodować zwiększony niepokój. W końcu psy mają bardzo wrażliwy słuch.

Czy prawo pozwala przewozić psa na motocyklu?

Polskie przepisy nie zabraniają przewozu psa na motocyklu. Jednak czy jest to dobry pomysł? Będąc właścicielem psa, jestem odpowiedzialny za jego zdrowie i bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę fakt, że zwierzaki mogą odczuwać w czasie jazdy silny stres, niepokój co może skutkować nieprzewidywalnym zachowaniem, zdecydowanie odradzamy transport psa na motorze.

Czy przewożenie psa na motocyklu jest bezpieczne dla psa?

Przewożenie psa na motorze może być dla niego zabójcze. Jeśli zamkniemy go na stałe w kontenerze transportowym, miękko wyściełanym być może w czasie wypadku pies przeżyje.

Gorzej, jeśli będzie siedział luzem, w koszu lub plecaku. W tym ostatnim wypadku, w czasie upadku pies może być naszym materacem i istnieje duże ryzyko zmiażdżenia go lub poważnych złamań. Pies przypięty w koszu nie zaprze się nogami o ścianę frontową wózka. Ma jednak duże szanse uszkodzić się o krawędzie. Zatem my raczej wykluczamy plecak lub kosz, chociaż w przypadku dużych psów to ostatnie rozwiązanie może być jedyne, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami doga.

Czy jazda z psem na motocyklu jest bezpieczna dla kierowcy?

To, czy jazda z psem na motocyklu jest bezpieczna dla kierowcy, zależy od wielu czynników. Charakteru psa, jego masy oraz zachowania w kryzysowych sytuacjach. Źle umocowany kontener transportowy może być zabójczy w przypadku zderzenia. W podobnych okolicznościach kilka kilogramów więcej w plecaku może spowodować dodatkowe obrażenia u kierowcy. A przy okazji możemy zdrowo uszkodzić pupila, upadając na niego na ulicy.

Najrozsądniej przewozić psa w koszu bocznym, ale większość motocykla nie jest w niego wyposażona. Czy pies podzieli naszą zajawkę motocyklową – zależy od jego charakteru. My uważamy, że większość psów będzie ciężko przestraszona i jeśli nie mamy go z kim zostawić w czasie wyjazdu, po prostu oddajmy go do hotelu dla zwierząt. Pies na motocyklu na szczęście to niezbyt częsta sytuacja.

Naszym zdaniem

Podsumowując, pies na motorze to nie jest dobry pomysł. Naszym zdaniem lepiej tego unikać dla własnego i psa bezpieczeństwa. Wożenie psa na motocyklu nie jest dla niego sytuacją naturalną i uszanujmy jego uwarunkowania genetyczne.

Przeczytaj także: kupno motocykla, prezent dla motocyklisty!!!


2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany