Drogowe odcinki lotniskowe. Gdzie można je znaleźć w Polsce? - Motogen.pl

Drogowe odcinki lotniskowe to fragmenty dróg, przystosowane do użytkowania jako drogi startowe dla samolotów. Dziś większość z nich utraciła tę funkcję, ale nie wszystkie.

W czasach słusznie minionych, kiedy to nasz kraj nazywano Polską Rzeczpospolitą Ludową, rządzący mieli obsesję na punkcie obrony wartości komunistycznych. Stąd rozbuchana wojskowość i przytłaczająca obecność radzieckich wojsk. Stąd też specyficzna infrastruktura, przystosowana do wykorzystania w razie konieczności obrony tego, czym żadne zachodnie mocarstwo się nie interesowało.

Jednym z reliktów dawnej infrastruktury obronnej Polski były tzw. DOL, czyli drogowe odcinki lotniskowe. To po proste, poszerzone odcinki dróg, o długości około 2-3 km, na obu końcach wyposażone w miejsca postoju samolotów, zwane stojankami. Drogowe odcinki lotniskowe zlokalizowane były w różnych częściach kraju, a informacje o ich umiejscowieniu nie były powszechnie dostępne.

Dziś pozostało w Polsce kilkanaście drogowych odcinków lotniskowych, z czego tylko jedno funkcjonuje jako oficjalne awaryjne lotnisko – Kliniska, na zachód od Szczecina, na DW 142. Wiadomo też o DOL na autostradzie A4 między Tarnowem i Dębicą, ale to jeden z nowych odcinków tego typu, a ich lokalizacji wojsko i GDDKiA nie ujawniają. Pozostałe DOL są albo już na tyle zniszczone, że lądowanie na nich byłoby niebezpieczne, albo przebudowane w sposób uniemożliwiający korzystanie z nich przez samoloty.

Zarówno lokalne władze, jak i GDDKiA starają się przebudowywać stare DOL ze względu na problem, jaki stanowią miłośnicy szybkiej jazdy. Długie, proste odcinki przyciągają wielu chętnych do sprawdzenia osiągów swoich samochodów i motocykli, co bardzo często kończy się wypadkami.

Na wielu takich odcinkach zarządcy drogi zamontowali więc bariery, słupki lub inne elementy infrastruktury utrudniające rozwijanie nadmiernej prędkości. W praktyce oznacza to jednak także likwidację DOL. Stojanki przerabiane są na stacje benzynowe lub miejsca obsługi podróżnych, a w skrajnych przypadkach odgradzane barierami.

Drogowe odcinki lotniskowe w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany