Sama linia bezwzględnego zatrzymania nie działa, jeżeli nie ma znaku STOP - wadliwe znaki i wyrok sądu - Motogen.pl

Wyrok sądu rozwiewa wątpliwości w sytuacji, gdy kierowca (a także egzaminator) nie jest pewien co ma robić w związku z linią zatrzymania i brakiem STOPu.

Zbliżasz się do skrzyżowania. Jest tam znak STOP (B-20), jest też znak poziomy P-12 „linia bezwzględnego zatrzymania” – wiadomo, w takim przypadku przed wjazdem na skrzyżowanie trzeba się zatrzymać.

A co, jeżeli przed skrzyżowaniem występuje tylko linia zatrzymania, bez znaku STOP? Jak zawyrokował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, linia przestaje mieć znaczenie, jeżeli nie ma znaku STOP.

Okoliczności omawianego zdarzenia

Sprawę opisuje Mateusz Adamski na portalu RP.pl, a dotyczy ona odwołania od (niesłusznie) oblanego egzaminu na prawo jazdy.

Kobieta, zdając prawo jazdy, pozytywnie zaliczyła zadania na placu manewrowym. Wyjechała na miasto. Przejechała przez skrzyżowanie, przed którym znajdował się znak pionowy A-7 „ustąp pierwszeństwa” oraz znak poziomy P-12 „linia bezwzględnego zatrzymania„. Z kolei znaku znaku „STOP” B-20 nie było.

Mniej więcej tak mogła wyglądać omawiana sytuacja.

Kobieta nie zatrzymała się przed skrzyżowaniem, a egzaminator przerwał egzamin, ponieważ jego zdaniem zatrzymanie było wymagane. Kandydatka na kierowcę odwołała się od tej decyzji.

Sprawa trafiła po kolei do Marszałka Województwa, następnie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a finalnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Nie było wątpliwości co do obecności wspomnianych powyżej znaków na drodze, tak jak nie było wątpliwości co do wadliwości rozstawienia znaków.

Spór dotyczył motywu egzaminatora do przerwania egzaminu. Przekonywał, że wadliwe oznaczenie znakami pionowymi i poziomymi, powinno wywołać u kierującego szczególną ostrożność i w razie niepewności, kierujący powinien zatrzymać się przed linią P-12.

WSA nie zgodził się ze stanowiskiem egzaminatora. Zasądzono, że kierująca postąpiła zgodnie z przepisami, oraz że egzamin nie powinien zostać przerwany. Podkreślono, że wątpliwości nie powinny być interpretowane na niekorzyść egzaminowanego. Negatywny wynik egzaminu został unieważniony.

Znaki i prawo

Wnioski są proste.

Jeżeli przed skrzyżowaniem obecny jest znak poziomy P-12 „linia bezwzględnego zatrzymania”, ale nie ma znaku STOP B-20, to linia przestaje obowiązywać. (Nawet przy obecności znaku „ustąp pierwszeństwa”.)

Jeżeli przed skrzyżowaniem jest znak STOP B-20, ale nie ma „linii bezwzględnego zatrzymania” P-12, to zatrzymać się i tak trzeba. Należy zatrzymać się w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku – w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. 

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany