Ustawa o bezpieczeństwie pieszych ostatecznie przyjęta! Kiedy nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym? - Motogen.pl

Został ostatni, jedynie formalny etap legislacji. Nowe prawo wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 czerwca 2021 r.

Dnia 25 lutego 2021 roku Sejm ostatecznie przegłosował nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym, zmieniającą bezpieczeństwo pieszych, prędkość w obszarze zabudowanym oraz jazdę na zderzaku.

O nowelizacji mówiło się wiele i od wielu lat. Prace pełną parą ruszyły niedawno i przeszły przez proces legislacji jak burza. Sejm ją przyjął, Senat wprowadził nieznaczną poprawkę, a Sejm ponownie zagłosował za przyjęciem ustawy (435 : 13 głosów, dwóch posłów się wstrzymało).

Teraz pozostaje jedynie podpis Prezydenta RP – nie istnieją żadne przesłanki, aby Prezydent zawetował ustawę. Następnie zwyczajowa publikacja w Dzienniku Ustaw i wejście w życie zgodnie z zapisem w nowelizacji.

Oznacza to, że z ogromnym prawdopodobieństwem nowe prawo drogowe zacznie obowiązywać wraz z dniem 1 czerwca 2021 roku.

Co zmieni nowelizacja w PoRD?

Bezpieczeństwo pieszych: kierowca będzie miał ustawowy obowiązek zmniejszenia prędkości przed przejściem i nie narażania pieszych na przejściu, ALE TAKŻE pieszych wchodzących na przejście. Pieszy wchodzący będzie miał pierwszeństwo. Warto zaznaczyć, że wciąż obowiązuje także przepis zabraniający wejścia pod jadący pojazd, w tym także na przejściu dla pieszych.

Zakaz telefonów komórkowych: pieszy będzie miał zakaz używania „urządzeń elektronicznych” na przejściu, w taki sposób, który uniemożliwia właściwą obserwację sytuacji na drodze. Senat uszczegółowił, że zakaz ten obejmuje także pieszego „wchodzącego” na przejście.

50 km/h całą dobę: nowelizacja wprowadza także ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Znika więc (tak jak w większości Europy) podniesiony do 60 km/h limit w nocy.

Jazda na zderzaku: ustawodawca w końcu wziął się za utrzymanie „bezpiecznej” odległości od pojazdu poprzedzającego. Odległość ta zostaje sprecyzowana na drogach ekspresowych i autostradach, wynosi połowę prędkości pojazdu wyrażoną w metrach (przy 120 km/h odstęp to 60 metrów). Odstęp nie będzie obowiązywał w trakcie manewru wyprzedzania.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany