Jak motocyklista powinien zachować się podczas kontroli drogowej? - Motogen.pl

Motocyklista po zatrzymaniu do kontroli nie może zejść z jednośladu, chyba, że polecenie takie wyda policjant. Przepisy dotyczące kontroli drogowej motocyklisty są jasne i szczegółowe.

Szczegółowe zasady kontroli drogowej kierowców i pojazdów określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Paragraf 24. wskazuje jakie obowiązki ciążą na zatrzymany do kontroli kierowcy:

W przypadku podania przez kontrolującego polecenia lub sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem:

  1. zatrzymuje pojazd;
  2. trzyma ręce na kierownicy;
  3. na polecenie kontrolującego:
    a) wyłącza silnik pojazdu,
    b) włącza światła awaryjne,
    c) umożliwia mu dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
  4. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu za zezwoleniem kontrolującego.

Zasady, w myśl których przeprowadzana jest kontrola, są zatem jednoznaczne, choć, jak twierdzą policjanci, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy nie bacząc na miejsce zatrzymania (np. pobocze autostrady) wychodzą z samochodów, stwarzając zagrożenie na drodze. Dotąd rozporządzenie nie precyzowało w jaki sposób podczas kontroli mają zachować się motocykliści. To także rodziło czasem nieporozumienia.

W środę, 9 lutego MSWiA opublikowało rozporządzenie, które precyzuje między innymi tę właśnie kwestię. Na kierowców jednośladów nałożono obowiązek pozostania na pojeździe i trzymania kierownicy do chwili udzielenia przez funkcjonariusza zgody na zejście z kanapy motocykla lub motoroweru. Jak twierdzi MSWiA, zmiany podyktowane są przede wszystkim względami bezpieczeństwa.

W nowym rozporządzeniu znalazły się także nowe regulacje dotyczące druków pokwitowania zatrzymania dokumentu i uprawnień do kontroli ruchu przez umundurowanych strażników gminnych lub miejskich, umundurowanych strażników leśnych, funkcjonariuszy Straży Parku oraz osób działających w imieniu zarządcy drogi.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany