Kaski Nolan 2024. Sportowy, turystyczny, szczękowy, tani - co wybrać? - Motogen.pl

Jaki kask Nolan wybrać na sezon 2024? Przyjrzeliśmy się dwóm kaskom turystycznym i dwóm sportowym z różnych półek cenowych.

artykuł powstał we współpracy
ze sklepami Inter Motors

Nolan to włoska marka, która związana jest z kaskami od 1972 r., kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze produkty sygnowane tym logo. Od swoich początków firma związana jest z włoskim miastem Bergamo, u podnóża Alp, które miały w opracowywaniu kasków Nolan niebagatelne znaczenie – bo cóż bardziej inspirującego może być dla motocyklisty, niż kręte górskie drogi. Jest to jeden z niewielu producentów, który zdecydował się pozostać z produkcją w Europie.

W 1987 roku, Nolan jako pierwsza marka na świecie, zastosowała zapięcie mikrometryczne, dziś najbardziej popularne, najwygodniejsze, ale wciąż bezpieczne. Nolan był także pierwszą firmą w Europie, która stosowała do produkcji skorup materiał termoplastyczny – dziś jednak większość kasków jest wykonana z nowoczesnego materiału Lexan stanowiącego połączenie żywicy i poliwęglanu.

W 1998 r. Nolan powołał submarkę X-Lite, reprezentującą kaski premium, wykonywane z materiałów kompozytowych oraz włókna węglowego. Submarka ta została zamknięta w 2024 roku i zastąpiona w ofercie serią Nolan X-Series.

Kaski Nolan – ciekawe nowości 2024 [film]

Na sezon 2024, marka Nolan przygotowała dla motocyklistów cztery ciekawe nowości: dwa kaski turystyczne (z podnoszoną oraz z obrotową szczęką) oraz dwa sportowe (carbonowy oraz przystępny cenowo).

Raff i Jędrzejak wszystkie cztery kaski wzięli do rąk i sprawdzili ich najważniejsze cechy. Obejrzyjcie i posłuchajcie na filmie, co znaleźli. A poniżej przeczytacie opis każdego z tych kasków.

Film można obejrzeć bezpośrednio na YouTube oraz na Facebooku.

Nolan N100-6: szczękowy kask turystyczny

Nolan N100-6 to kask turystyczny, szczękowy z częścią szczękową unoszoną do góry. Opracowano go pod kątem nie tylko wygody dla użytkownika, ale także maksymalnej praktyczności. Celowi temu służy na przykład podwójna homologacja – w kasku Nolan N100-6 można jeździć zarówno z podniesioną, jak i opuszczoną szczęką. Dzięki eliptycznym zawiasom, szczęka nie wystaje zbyt mocno poza obrys skorupy, dzięki czemu mniejsze są opory powietrza. W pozycji otwartej szczękę można zablokować przełącznikiem. Wtedy przydać się może sprytnie obsługiwana blenda.

Do otwarcia służy podwójny przycisk Dual Action, aby odblokować zamek szczęki, trzeba przyciski ścisnąć – jest to ruch nie tylko naturalny, ale pomaga w chwycie przy podnoszeniu oraz przy opuszczaniu szczęki. W modelu N100-6 producent zastosował system regulacji wyściółki, który umożliwia precyzyjne dostosowanie jej położenia do kształtu głowy. Oznacza to koniec problemów z uwieraniem, czy luźnymi przestrzeniami wewnątrz kasku. Kask ten jest również przystosowany do jazdy w okularach – posiada specjalne szczeliny, mieszczące zauszniki. Kask Nolan N100-6 przystosowany jest także do montażu interkomu N-com. Model N100-6 ma certyfikat ECE R 22-06. Do produkcji skorupy wykorzystano Lexan – opatentowany materiał, wykonany z mieszaniny poliwęglanu i żywicy.

Cena kasku Nolan N100-6: 1599 zł (monokolor).

Nolan N120-1: kask turystyczny z obracaną szczęką

Nolan N120-1 to kask turystyczny szczękowy, z obracaną szczęką – można obrócić ją tak, by znajdowała się w tylnej części kasku. Mamy tutaj podwójną homologację, która oznacza, że możliwa jest jazda zarówno z opuszczoną, jak i przesuniętą na tył szczęką – w tym drugim przypadku jest możliwość zabezpieczenia jej specjalnym przełącznikiem. Model N120-1 wyposażony jest w przeciwsłoneczną, regulowaną blendę, chowaną za naciśnięciem przycisku.

W modelu Nolan N120-1 zastosowano komfortową wyściółkę Top Clima Comfort, która poprawia wentylację głowy. Ma ona możliwość regulacji dla jak najlepszego dopasowania do kształtu głowy. W zestawie znalazł się także pinlock i przygotowanie pod instalację interkomu N-com.

Do produkcji skorupy wykorzystano Lexan – opatentowany materiał, wykonany z mieszaniny poliwęglanu i żywicy.

Cena kasku Nolan N120-1: 1549 zł (monokolor).

Nolan X-804 RS Ultra Carbon – kask sportowy na tor wyścigowy

Nolan X-804 RS Ultra Carbon to kask sportowy, zaprojektowany z myślą o rywalizacji na torze. Wykonana z włókna węglowego skorupa zapewnia sztywność i lekkość, a rozbudowany, demontowalny spojler w tylnej części kasku odpowiada za znakomitą aerodynamikę. Choć kask przeznaczony jest do jazdy na torze, znajdziesz w nim fabryczny pinlock.

Ciekawą cechą kasku X-804 RS jest przygotowanie pod montaż wężyka od bukłaka na wodę. W tylnej części znajduje się otwór, przez który przekłada się wężyk, a tuż przy ustach kierowcy wyżłobienie na końcówkę wężyka.

Zgodnie z wymaganiami wyścigowymi, kask Nolan X-804 RS wyposażony jest w zamek blokujący wizjer w pozycji zamkniętej. W zestawie są dwa wizjery: jeden bezbarwny; a drugi przyciemniany lub lustrzany (z przyciemnieniem) w zależności od wersji, przygotowany do montażu zrywek. Jest tutaj także system awaryjnego wypinania wkładek policzkowych, kiedy zajdzie potrzeba zdjęcia kasku w krytycznej sytuacji. Jednym z materiałów użytych w konstrukcji wyściółki jest węgiel aktywny, dzięki temu neutralizowane są bakterie, które przyczyniają się do rozwoju przykrych zapachów.

Cena kasku Nolan X-804 RS U.C.: 2899 zł.

Nolan N60-6 Sport – kask o sportowym wyglądzie i niskiej cenie

Nolan N60-6 Sport charakteryzuje się skorupą kasku wykonaną z Lexanu, czyli połączenia żywicy i poliwęglanu. Wyściółka Clima Comfort ma możliwość pełnego demontażu, co ułatwia utrzymanie jej w czystości. Kask posiada blendę przeciwsłoneczną i spojler w tylnej części (który można zdemontować). W zestawie otrzymujemy dwa wizjery – przyciemniany lub bezbarwny, razem z pinlockiem. W wersji „gold” zamiast wizjera przyciemnianego, znalazł się lustrzany.

Kask przyjazny jest motocyklistom jeżdżącym w okularach – ma specjalne wyżłobienia na zauszniki. Model N60-6 Sport ma wyjątkowo dopracowany system wentylacji z Air Boosterem, który poprawia wymianę powietrza.

Cena kasku Nolan N60-6 Sport: 999 zł (monokolor dark).

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany