OC na motocykl – najczęstsze pytania - Motogen.pl

Udział motocyklistów w wypadkach drogowych z roku na rok staje się coraz większy. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem zainteresowania jednośladami. Według CEPIK w 2019 roku liczba zarejestrowanych pojazdów wynosiła aż 1,5 mln, co wyraźnie pokazuje tendencję wzrostową względem poprzednich lat. W tym tekście odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia OC na motocykl.

1. Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Obecnie najlepszą możliwością jest skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów ubezpieczeniowych. Dzięki tym narzędziom możesz w bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do najkorzystniejszych ofert ubezpieczeniowych skrojonych specjalnie na Twoje potrzeby. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o swoim pojeździe oraz historii ubezpieczenia, by po chwili móc wybierać w specjalnie przygotowanych propozycjach. Więcej o ubezpieczeniu motocykla przeczytasz na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/

2. Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocyklu?

Zasady są bardzo podobne jak w przypadku polisy samochodowej. Ocena ryzyka, której dokonują towarzystwa ubezpieczeniowe, opierają się na analizie podanych przez Ciebie danych. Wysokość składki jest zależna od Twojej historii ubezpieczenia, doświadczenia za kierownicą, marki, modelu i wieku pojazdu. Nie bez znaczenia jest też pojemność silnika, miejsce zamieszkania oraz statystyki z danego rejonu kraju, w którym motocykl ma być użytkowany.

3. Ile kosztuje ubezpieczenie OC na motocykl?

Wiele oczywiście zależy od konkretnego przypadku, ale żeby pokazać Ci zakres cen, postanowiliśmy dokonać pewnej symulacji.

Przeanalizowaliśmy proponowane stawki dla 47-letniego mieszkańca województwa małopolskiego z 20% zniżkami w OC. Symulacja została przeprowadzona dla trzech popularnych marek oraz modeli motocykli.

BMW F 800 ST z 2010 r., pojemność silnika 798 cm3 478 zł
Yamaha XVS z 2005 r., pojemność silnika 649 cm3 488 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., pojemność silnika 125 cm3 155 zł

 Rankomat.pl (stan na 08.04.2020 r.).

Jak widzisz, stawki nie są zbyt wysokie i w porównaniu z ubezpieczeniem OC na samochód wypadają bardzo przystępnie.

4. Czy można dokupić NNW i ASS do ubezpieczenia OC?

Tak. Większość ubezpieczycieli oferuje dodatkowe pakiety, które mają chronić swoich klientów. Dzięki NNW będziesz dodatkowo zabezpieczony przed kosztami wynikającymi z ewentualnych wypadków. Zazwyczaj koszt pakietu nie przekracza kilkudziesięciu złotych, co nie wpływa drastycznie na wysokość składki OC. Z kolei ASS, czyli Assistance może pomóc Ci w przypadkach losowych, które będą wymagać:
– holowania,
– naprawy motocykla,
– przewozu medycznego po wypadku,
– pokrycia kosztów badań i zabiegów medycznych.

Sprawdź zmiany przepisów dla motocyklistów i poznaj lepiej nowy pakiet deregulacyjny. Dzięki niemu jazda ma być nieco łatwiejsza.

5. Co grozi za brak ważnej polisy OC na motocykl?

Zgodnie z polskim prawem za brak ważnej polisy grozi kara finansowa, która jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość grzywny jest związana z okresem, w jakim motocykl był użytkowany bez ubezpieczenia. W tym roku stawki wynoszą:

170 zł – przerwa do 3 dni,
435 – przerwa od 4 do 14 dni,
870 zł – przerwa dłuższa niż 14 dni.

Kary finansowe to nie wszystko. Jeśli motocyklista bez polisy weźmie udział w wypadku, to musi również liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowań uczestnikom zdarzenia. Więcej na temat braku polisy i konsekwencji, jakie z tego wynikają, dowiesz się na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/kara-za-brak-oc/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany