Gdzie najtaniej kupić ubezpieczenie dla młodego kierowcy? - Motogen.pl

Radość z zakupu pierwszego samochodu i wykorzystania umiejętności zdobytych na kursie prawa jazdy szybko gaśnie, gdy trzeba zapłacić OC. Z wykupienia polisy nie jest zwolniony żaden właściciel auta, a ci, którzy chcą ominąć prawo, ponoszą przykre konsekwencje. W najtrudniejszej sytuacji są młodzi kierowcy, których ubezpieczyciele traktują bardzo surowo. Czy mogą oni obniżyć wysokość składki?

Jakie kryteria w obliczaniu OC stosują ubezpieczyciele?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zostało wprowadzone po to, aby zapewnić kierowcom wsparcie finansowe po wypadku drogowym. Uszkodzenie auta czy uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej zazwyczaj wiążą się z wysokimi kosztami, jakie trzeba ponieść na naprawienie szkód. Nie zawsze kierowcy dysponują takimi środkami. Ich brak, gdyby nie było polisy OC, mógłby oznaczać konieczność odstawienia pojazdu na parking czy zaciągania kredytów na potrzeby leczenia i rehabilitacji.

Towarzystwa, które oferują kierowcom ubezpieczenia samochodowe, nie rozdają ich za darmo. W interesie takich firm jest zarobek i to niemały. Dlatego przy opracowywaniu OWU stosują kryteria, które ich zdaniem zapewnią im największe korzyści. Co to oznacza w praktyce? Jeśli analizy przeprowadzane przez specjalistów z firmy ubezpieczeniowej wykazują, że najwięcej odszkodowań wypłaca ona za szkody wynikające z braku doświadczenia kierowcy, właśnie to kryterium będzie najsurowiej weryfikowane podczas oceny kandydata.

Czynnikami, które decydują o wysokości składek są zazwyczaj:

  • wiek kierowcy,
  • stan cywilny i liczba posiadanych dzieci,
  • rejon zamieszkania,
  • liczba lat spędzonych za kierownicą,
  • model marka i parametry samochodu (rok produkcji, pojemność i moc silnika, typ paliwa, liczba przejechanych kilometrów).

Do mniej znaczących, ale często branych pod uwagę elementów zaliczają się też np. miejsce parkowania (w garażu czy „pod chmurką”), planowany roczny przebieg, liczba współwłaścicieli, użytkowanie pojazdu za granicą itp.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za OC?

Jak wspomniano wcześniej, obliczanie wysokości składek ubezpieczeniowych odbywa się z uwzględnieniem wielu kryteriów. Jedne z nich są narzucone przepisami, inne stanowią wyłącznie wolę ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że kryteria odgórne są traktowane przez wszystkich jednakowo. Do tych, które ma największy wpływ na wysokość ubezpieczenia z pewnością jest wiek kierowcy. Szczególnie surowo są traktowani ci z przedziału wiekowego 18-24 lata. Po osiągnięciu górnego progu kwota ubezpieczenia często spada nawet o kilkaset złotych. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż statystyki policyjne pokazują, że kierowcy z tej grupy popełniają najwięcej wykroczeń drogowych i są sprawcami największej liczby wypadków. Średni wskaźnik na 10000 osób wynosi w tej grupie aż 17.4, podczas gdy dla kierowców w wieku 25-39 lat wynosi on 9.5, dla kierowców z grupy wiekowej 40-59 lat – 6.9, a dla kierujących autami osób po sześćdziesiątce – zaledwie 4.7. Dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego kierowca w wieku do 24 lat stanowi największe potencjalne ryzyko wypłaty odszkodowania, co jest równoznaczne ze stratą części dochodów firmy.

Gdzie młody kierowca może kupić tańsze OC?

Wysokie kwoty składek ubezpieczeniowych przewidzianych dla młodych kierowców nie oznaczają jeszcze, że nie można poszukać atrakcyjniejszej oferty. Ma to znaczenie zarówno dla osoby, która podjęła pierwszą pracę za minimalną krajową pensję, jak i dla rodziców, którzy zafundowali auto 18-latkowi na urodziny. Pomocna w przeglądaniu i porównywaniu ofert jest wyszukiwarka OC. Odpowiednio skonstruowany formularz jest przystosowany do wpisania wszystkich informacji, które biorą pod uwagę różne firmy ubezpieczeniowe. Dodatkowo liczbę porównywanych ofert można zwiększyć, podając np. swój PESEL czy numer telefonu.

Rankomat gromadzi oferty wielu towarzystw, dzięki czemu jest możliwe wybranie tej najlepszej spośród wielu, bez potrzeby przeszukiwania wielu stron internetowych, czytania OWU czy odbywania rozmów z konsultantami. Różnice w wysokości składek z pewnością mogą Cię zaskoczyć, gdyż często sięgają znaczących kwot. Dzięki porównywarce możesz też wybrać polisę OC z płatnością w ratach i zawrzeć umowę przez internet.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany