Sezon motocyklowy w Polsce trwa zazwyczaj od kwietnia do października  – nic wiec dziwnego, iż właściciele jednośladów chętnie kupowaliby obowiązkowe ubezpieczenie OC, tylko na czas faktycznego użytkowania pojazdu. Niestety motor musi posiadać OC na 12 miesięcy, a za każdy dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC wiąże się z surową karą ze strony UFG. Ile wynosi kara i ile kosztuje OC na motocykle – sprawdzamy i podpowiadamy.

Pisząc o sezonie motocyklowym w Polsce zawęziliśmy okres licząc na ładną pogodę i dobrą nawierzchnię we wspomnianym wyżej okresie.  Prawdziwym miłośnikom jednośladów nie straszny  jednak deszcz, a nawet śnieg. Zamiłowanie do motoru i częstych wycieczek nie opuszcza ich przez cały rok. Niektórzy posiadają w garażu nawet kilka motocykli – cześć z nich nie ma jednak OC. Sprawdzamy jakie kary grożą za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC?

Jaka kara grozi za jazdę motocyklem bez OC w 2020 r.?

Wysokość kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC jest zależny od wysokości minimalnego wynagrodzenia w kraju w danym roku kalendarzowym oraz od rodzaju pojazdu mechanicznego i czasu przerwy. Ponieważ, kwota minimalnego wynagrodzenia w gospodarce wzrosła w 2020 roku, w ślad za nią wzrosły również kary za brak polisy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Obecnie każdy posiadacz motoru za 3-dniową przerwę w OC zapłaci 170 zł. Przerwa w ciągłości OC, która wynosi od 4 do 14 dni, będzie jego posiadacza kosztować 435 zł, a powyżej 14 dni nawet 870 zł. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje OC dla motocykla oraz czy jego brak nie jest bezsensownym narażaniem się na straty finansowe.

Ubezpieczenie OC dla motocyklisty – czy jest obowiązkowe cały rok?

Zanim przejdziemy do wyliczeń i oszacowania kosztów OC należy odpowiedzieć na podstawowe pytanie – czy OC dla motorów musi być obowiązkowe przez cały rok? Odpowiedź jest prosta: TAK. Warunki ochrony ubezpieczeniowej OC i obowiązek jego posiadania regulowane są prawem. OC na motor daje one dokładnie taki sam zakres ochrony, co samochodu osobowego czy pojazdów ciężarowych. Zgodnie z zapisami ustawy, każdy posiadacz motoru musi mieć wykupione OC od momentu jego zakupu do dnia wyrejestrowania. Jeśli masz w garażu nieużytkowany jednoślad, a nie został on wyrejestrowany – musisz mieć do niego wykupione OC. Nieistotny jest również okres w którym go użytkujesz, czy jest to cały rok, czy tylko sezon motocyklowy.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Wiesz już jak ważne jest posiadanie ciągłości ubezpieczenia OC jednośladu oraz jakie grożą kary ze strony UFG za jego brak. Sama kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie powinna być jedyny argumentem nieposiadania polisy OC. OC chroni Cię bowiem przed finansowymi skutkami zdarzeń, kolizji lub wypadków których możesz stać się sprawcą. Wypadki drogowe mogą powodować nieporównywalnie wysokie straty finansowe, które będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, jeśli nie masz OC. W dalszej części artykułu dowiesz się ile kosztuje OC – zanim jednak rozprawimy się z kosztem polis sprawdźmy od czego zależy jego cena.

Z przeprowadzonych przez nas analiz z wykorzystaniem kalkulatora https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ sprawdziliśmy, jak poszczególne elementy cechujące i kierowcę i sam pojazd wpływają na cenę polisy OC. Okazuje się, że duże znaczenie ma pojemność silnika ubezpieczonego motoru. Im jest ona większa, tym większe ryzyko stania się niechlubnym bohaterem kolizji lub wypadku na drodze przez motocyklistę. Duże znaczenie przy ocenie ryzyka, a tym samym i kalkulacji składki ma również wiek i doświadczenie kierowcy. Tu istnieje podobna zasada, jak w przypadku samochodów osobowych: im starszy i bardziej doświadczony kierowca, który może pochwalić się bezszkodową jazdą, tym mniej zapłaci za OC, niż młody kierowca. Zależność ta możesz sprawdzić porównując kalkulację składki OC w zależności od wieku i doświadczenia kierowcy na:  https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/  

Gdzie można kupić polisę OC na motocykl?

Ubezpieczenie OC dostępne jest w prawie każdej ubezpieczalni, otrzymasz je m.in. w : Allianz, Axa, Benefita, Compensa, Generali, Gothear, Hestia, InterRisk, Lin4, MTU, PZU, Uniqa, Warta.  Zważywszy jednak na różnice w cenach warto jego zakup poprzedzić kalkulacją. Z przykładu poniżej można zaobserwować, jaka duża różnica może być przy cenie polisy OC.

Ile kosztuje OC na motocykl?

Pod lupę bierzemy motocykl turystyczny BMW z 2009 roku z pojemnością silnika 1 200. Nabywcą jest kobieta w wieku 35 lat ze stażem kierowcy 11 lat i bezszkodową historią prowadzenia zarówno jednośladów, jak i samochodów. Nasza bohaterka mieszka w Szczecinie i chciałaby ubezpieczyć swój motor w najtańszej ubezpieczalni. Sprawdziliśmy ceny OC w kilku towarzystwach. Dla naszego modelu i profilu kierowcy najtaniej zapłacimy w Proama za 498 zł – najdrożej zaś Wiener płacąc 1152 zł. Różnica jest bardzo wysoka – nie warto zatem przepłacać i zanim zdecydujemy się ubezpieczyć motocykl poszukajmy najtańsze OC za pomocą np. kalkulator-oc-ac.auto.pl     .

Podsumowanie:

  • OC na motocykl zapewnia identyczny zakres ochrony, jak OC na samochód,
  • OC na motor jest obowiązkowe przez cały okres posiadania jednośladu tj. od dnia zakupu do dnia wyrejestrowania,
  • Brak ciągłości w OC wiąże się z karami ze strony UFG oraz finansowymi konsekwencjami wypadku lub kolizji,
  • Warto porównać kilka ofert OC i wybrać najtańszą. 
Więcej w Porady, Prawo i Przepisy
Trzy sposoby zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą: blokada, łańcuch, pokrowiec [porady brytyjskiej policji]

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Brytyjska policja radzi! Oto trzy łatwe sposoby: blokady, łańcuchy i pokrowce na motocykl. Tak zapewnisz...

Zamknij