Jaki kask motocyklowy dla dziecka wybrać?

Jaki kask motocyklowy dla dziecka wybrać, aby zapewnić mu przede wszystkim bezpieczeństwo, a do tego komfort? Jaki dziecięcy kask na motor będzie zgodny z prawem?

Wielu motocyklistów, którzy mają swoje dzieci, prędzej czy później będzie zastanawiać się nad zaszczepieniem swojej pasji pociechom. Najczęściej zaczyna się od krótkich przejażdżek wokół komina. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas tego typu aktywności dziecko powinno być odpowiednio ubrane, aby było możliwie najbardziej bezpiecznie. I tu często zaczyna się dylemat — jaki kask motocyklowy dla dziecka wybrać, aby czuło się komfortowo i było bezpieczne?

Jaki kask na motor dla dziecka?

Część rodziców-motocyklistów, nie chcąc nadmiernie inwestować, decyduje się na ubranie dziecka w kask rowerowy lub wybiera jeden z własnych kasków — zwykle zdecydowanie za duży i — co równie ważne — zbyt ciężki. Często jest to spowodowane niepewnością, czy dziecku się spodoba i czy przedwczesny zakup ciuchów i kasku motocyklowego dla dziecka nie okaże się zbędnym wydatkiem. 

Rodzice-motocykliści często idą więc na skróty. Są przekonani, że jeśli założą dziecku wysokiej jakości kask, za który zapłacili np. 2000 zł, to zwiększą poziom bezpieczeństwa dziecka. Nic bardziej mylnego — dziecko, podobnie jak dorosły motocyklista powinno mieć kask dopasowany do swoich parametrów w najwyższym możliwie stopniu. Niezależnie od tego czy zamierzasz posadzić dziecko na siedzeniu pasażera swojego motocykla i wozić je po okolicy, czy chcesz, żeby rozwijało pasję na własnym motocyklu — np. pocketbike’u lub małym enduro pamiętaj, żeby zawsze było odpowiednio ubrane i miało odpowiedni kask dziecięcy na motor.

Jak dobrać kask motocyklowy dla dziecka?

W przypadku dzieci nie ma mowy o pójściu na skróty. Jeśli chcesz wozić dziecko na motocyklu, powinieneś najpierw zaopatrzyć je w odpowiedni kask na motor. Zanim to zrobisz, zmierz obwód głowy dziecka, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Poszukując kasku na motor dla dziecka, nie sugeruj się jedynie rozmiarem i atrakcyjną kolorystyką, która spodoba się dziecku. Tu liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, a zatem odpowiednia konstrukcja kasku. Kask motocyklowy dla dziecka powinien mieć odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa — obecnie obowiązuje wychodzący certyfikat ECE 22-05 oraz wprowadzony niedawno ECE 22-06. Kaski z tymi certyfikatami spełniają obowiązujące obecnie normy bezpieczeństwa, dlatego możesz mieć pewność, że kask jest bezpieczny.

Podobnie jak w przypadku kasku dla dorosłego motocyklisty, kask na motocykl dla dzieci powinien być dobrze dopasowany. Obwód głowy dziecka mierzysz tak jak u osoby dorosłej — mniej więcej na wysokości tuż powyżej uszu i brwi — w przestrzeni, gdzie obwód głowy jest największy. Rozmiar dobierasz według pomiaru, stosując dziecięcą rozmiarówkę.

Jeśli dziecko jest nastolatkiem, na którego pasują już tylko kaski dla dorosłych, pozostaje dobór odpowiedniego rozmiaru z gamy dla dorosłych — zwykle pasują kaski w rozmiarach XXS do M, czyli od 51 do około 58 cm obwodu głowy. Kaski w rozmiarówce dziecięcej mieszczą się w zakresie od około 46 do 50 cm.

Jeżeli dziecko chce samodzielnie jeździć motocyklem, trzeba zapewnić odpowiednie warunki z dala od ruchu publicznego, być może tor motocyklowy lub motocross dla dzieci.

Lekki kask motocyklowy dla dziecka to podstawa

Kask motocyklowy dla dziecka nie może być ciężki. To drugi parametr, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę — masa kasku. Powinieneś pamiętać, że mięśnie dziecka nie są tak wykształcone jak u dorosłego, dlatego też trudniej jest im utrzymać głowę w pionie — zwłaszcza podczas jazdy, gdy dodatkowo utrudnia to opór powietrza, rosnący wraz z prędkością. Właśnie dlatego kask dla dziecka powinien być stosunkowo lekki. Zupełną normą w kaskach dla dzieci jest masa wynosząca od 1000 do 1200 g, co oznacza, że kaski dla dzieci są o około ¼, a nawet ⅓ lżejsze od kasków dla dorosłych. Choć wydaje się to niewiele, te kilkaset gramów robi dla dziecka prawdziwą różnicę.

Większość kasków motocyklowych dla dzieci jest wykonana w podstawowej technologii znanej producentom kasków — skorupy wykonane są z ABS-u lub tworzywa termoplastycznego. Między innymi dlatego ceny kasków dla dzieci zwykle kształtują się na poziomie 300-800 zł. Niektórzy producenci mają również w ofercie kaski z poliwęglanów, kompozytu lub karbonu, jednak te skorupy kosztują znacznie więcej — nawet 3000 zł. 

Czy kask rowerowy nadaje się na motor dla dziecka? 

Niestety, kask rowerowy również nie spełnia warunków bezpieczeństwa. Kaski rowerowe, nawet te z najwyższej półki są przystosowane do pochłaniania znacznie mniejszej energii uderzenia – takiej jaka może zostać wygenerowana przez upadek przy znacznie mniejszej prędkości i pędzie. Te wartości zależą nie tylko od materiałów, z których wykonane są skorupy zewnętrzne kasków rowerowych, ale też EPS — potocznie styropianowe wypełnienie, które de facto odpowiada za pochłanianie energii. Większość lepszych kasków rowerowych skonstruowana jest w taki sposób, by pochłaniając energię uderzenia, rozpadały się na pół. 

W przypadku kasków motocyklowych, także tych dla dzieci, nie może być mowy o takim sposobie pochłaniania energii. Dziecięcy kask motocyklowy, podobnie jak ten dla dorosłego powinien pochłaniać energię uderzenia, jednocześnie pozostając w jednym kawałku, aby chronić głowę także podczas wytracania prędkości przy upadku. 

Na dodatek nietrudno zauważyć, że większość kasków rowerowych jest tzw. orzeszkami – skorupa chroni tylko górną część czaszki, pozostawiając resztę twarzy i głowy narażoną na ewentualną kontuzję.

Najlepszy kask motocyklowy dla dziecka — czym się sugerować?

Pamiętaj, że wioząc dziecko na motocyklu, wieziesz swój najważniejszy skarb, dlatego powinieneś zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. Nie ma tu drogi na skróty i miejsca na oszczędności — dobierając kask na motor dla dziecka, nie sugeruj się ceną, tylko postaw na produkty renomowanych producentów, przede wszystkim z atestem bezpieczeństwa. 

Dobierz odpowiedni rozmiar, weź pod uwagę masę kasku, sprawdź czy zapięcie kasku jest bezpieczne i nie będzie powodowało dyskomfortu, podobnie jak wentylacja lub otwieranie szyby (jeśli zdecydujesz się na kask zamknięty z szybą). Pamiętaj, że dzieci są bardziej podatne na panikowanie podczas jazdy jeśli coś powoduje ich niepokój — wszelkiego rodzaju uciski, ograniczone pole widzenia lub możliwość swobodnego oddychania lub obracania głowy. Między innymi dlatego warto rozważyć kask crossowy i enduro dla dziecka oraz gogle — w tego typu kaskach dzieci czują się po prostu swobodniej.

Jak przewozić dziecko na motocyklu, co mówią przepisy?

Pamiętaj również, że możliwość przewożenia dziecka na motocyklu regulują przepisy. Dziecko, podobnie jak inny pasażer może być przewożone tylko na siedzeniu pasażera, czyli z tyłu. Trzeba również pamiętać, że jeśli mały pasażer ma mniej niż 7 lat, maksymalna prędkość, z jaką możemy się poruszać to 40 km/h. Większą prędkość możemy rozwijać dopiero wtedy, gdy dziecko jest starsze niż 7 lat. Niektórzy uważają, że motocykle takie jak motorynka są dobre dla dzieci, jednak aby maluchy same jeździły motocyklem, potrzebne jest odpowiednie szkolenie.

Oprócz przepisów są oczywiście pewne niepisane zasady i zdrowy rozsądek: 

  • nie zmuszaj dziecka do jazdy jeśli nie ma ochoty, 
  • upewnij się, że rozumie zasady jazdy, że wie jak się trzymać, aby nie zsunąć się lub nie spaść
  • odpowiednio oceń sytuację — upewnij się, że dziecko nie boi się i nie chce jechać tylko dlatego by ci zaimponować
  • nie podejmuj ryzykownych działań, nie popisuj się przed dzieckiem — najważniejsze jest jego bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany