Wniosek o profil kandydata na kierowcę - jak i gdzie złożyć wniosek PKK?

Wniosek o profil kandydata na kierowcę – jak i gdzie złożyć wniosek PKK? Jest to niezbędna część procesu zdobywania prawa jazdy. Przeczytaj poradnik.

Sezon motocyklowy właśnie się zaczął i wielu przyszłych motocyklistów będzie chciało rozpocząć swoją przygodę z kursem na motocyklowe prawo jazdy. Zanim jednak zapiszą się do wybranej szkoły jazdy, muszą założyć Profil Kandydata na Kierowcę. W kilku zdaniach odpowiadamy, jak założyć PKK. Trzymamy kciuki, aby jednym z kolejnych Twoich pytań było: ile sie czeka na prawo jazdy?

Wniosek PKK, co jest potrzebne?

Profil Kandydata na kierowcę, czyli w skrócie PKK to specjalne konto upoważniające cię do przystąpienia do kursu na prawo jazdy, a po jego zakończeniu do państwowego egzaminu na prawo jazdy (nie tylko motocyklowe, ale też każde inne). To pewnego rodzaju zestaw informacji, dotyczących kandydata na kierowcę, bez których nie będziesz mógł uzyskać uprawnień do prowadzenia pojazdami.

Zanim złożysz wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę, powinieneś przygotować stosowne dokumenty, aby proces rejestracji przebiegł szybko, bezproblemowo i skutecznie. Wniosek o PKK możesz złożyć osobiście w urzędzie lub online, przez elektroniczną skrzynkę podawczą PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – esp.pwpw.pl/).

Aby wniosek PKK był kompletny musisz przygotować poniższe dokumenty:

  • aktualne kolorowe zdjęcie o wym. 3,5 x 4,5 cm
  • dokument tożsamości potwierdzający adres zameldowania – dowód osobisty lub paszport, a jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 roku życia, legitymację szkolną. Jeśli w żadnym z tych dokumentów nie ma zawartej informacji o miejscu zameldowania, musisz dodatkowo uzyskać potwierdzenie zameldowania, na przykład z Urzędu Gminy
  • jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego (dotyczy kategorii AM, A1, B1, B, T);
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (musisz przejść badanie lekarskie);
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów – dotyczy prawa jazdy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E;
  • jeśli posiadasz już jakieś uprawnienia do prowadzenia pojazdów potrzebne będzie prawo jazdy wraz z kserokopią;

Jeśli jesteś cudzoziemcem będziesz dodatkowo potrzebował:

  • zagraniczne prawo jazdy wraz kserokopią;
  • karta pobytu, wiza lub dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni (pół roku);

Jak wypełnić wniosek o numer PKK?

Oprócz wyszczególnionych powyżej dokumentów, musisz oczywiście załączyć sam wniosek, którego druk uzyskasz w urzędzie, szkole jazdy, lub znajdziesz w internecie w wersji do druku. Wniosek wypełniasz zgodnie z prawdą, podając w punkcie A wszystkie potrzebne informacje – numer pesel, dane osobowe, dane dotyczące miejsca zamieszkania. Wyjątkowo ważna jest część znajdująca się w punkcie C, w którym zaznaczasz o jakie uprawnienia się starasz – musisz zaznaczyć je w odpowiednim “okienku” – jeśli starasz się o motocyklowe prawo jazdy, zaznacz “X” w polu opisanym jako kategoria A, jeśli o samochodowe – pole “B” i tak dalej. 

Jeśli posiadasz już prawo jazdy na jedną z kategorii, powinieneś również wpisać jego numer oraz wszystkie potrzebne informacje w punkcie 3.

Do ciebie należy decyzja w jaki sposób chcesz odebrać dokument prawa jazdy (punkt F). Niezbędne będzie też podpisanie i zaznaczenie odpowiednich okienek w punkcie G dotyczące prawdziwości podanych informacji.

Jak złożyć wniosek o PKK?

Kiedy masz przygotowane wszystkie stosowne dokumenty, musisz się z nimi udać do odpowiedniego urzędu:

  • Starostwa powiatowego,
  • Urzędu Miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu. Nieco inaczej będzie w Warszawie, gdzie dokumenty musisz złożyć w urzędzie dzielnicy.

Pamiętaj, że możesz też złożyć wniosek o numer PKK online, jednak nie będzie on rozpatrzony tak szybko, jak w przypadku złożenia dokumentów w okienku urzędu.

Jeśli wszystko wypełniłeś poprawnie, a w dokumentacji nie ma braków, od razu  po złożeniu wniosku zostanie ci nadany numer PKK. Jeśli popełniłeś błędy przy wypełnianiu wniosku lub brakuje jakichś dokumentów, numer Kandydata na Kierowcę będzie ci nadany z opóźnieniem – dane muszą zostać sprawdzone i poprawione. Będzie to twój indywidualny identyfikator, który będzie ci towarzyszył nie tylko podczas kursu na prawo jazdy, ale przede wszystkim podczas egzaminu teoretycznego i praktycznego. Zapisując się na egzamin na prawo jazdy, będziesz musiał podać swój numer PKK.

Na kolejnych etapach przyda Ci się wyszukanie hasła „status prawa jazdy PWPW”, aby sprawdzić status swojego dokumentu. Bardzo przydatny będzie też nasz artykuł pod tytułem „Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?”.

Ile kosztuje wyrobienie numeru PKK?

Za sam Profil Kandydata na Kierowcę nie płacisz w urzędzie żadnej opłaty. Koszty ponosisz dopiero gdy przystąpisz do egzaminu, oraz gdy go zdasz – za wydanie dokumentu prawa jazdy zapłacisz 100 zł. Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany