WSBK 2015: Mocne pierwsze rozdanie na Phillip Island - Motogen.pl

Superbike
Zwycięzcą pierwszych w tym roku kwalifikacji Superpole został Jonathan Rea. Pierwszy rząd uzupełnili jeszcze dwaj Brytyjczycy – Chaz Davies i Leon Haslam. Tym samym w pierwszym rzędzie mieliśmy trzy różne motocykle – Kawasaki, Ducati i Aprilię. Ten rok to zupełnie nowe rozdanie dla Haslama i Rea, ponieważ wcześniej zawodnicy jeździli na innych motocyklach.

Od samego początku na prowadzenie wysunęła się właśnie ta trójka, a pierwszy jechał Jonathan Rea. Za nim podążali Haslam i Davies. W drugiej połowie wyścigu do prowadzącej trójki dołączył jeszcze Jordi Torres, który walczył z Haslamem. Na dwudziestym okrązeniu Haslam przystąpił do ataku i Chaz Davies spadł na trzecie miejsce. Zawodnicy co chwila zmieniali się miejscami za plecami Jonathana Rea. Na ostatnim kółku Haslam przystąpił do ataku, a Davies próbował wykorzystać sytuację. Losy wyścigu rozstrzygnęły się dopiero na wyjściu z ostatniego zakrętu, kiedy to Rea wyprzedził Haslama i zatrzasnął mu drzwi przed nosem. To wszystko obserwował Chaz Davies, który stanął na najniższym stopniu podium.

I wyścig Superbike – pierwsza piątka:
1. Jonathan Rea / Kawasaki ZX-10R
2. Leon Haslam / Aprilia RSV4 RF -0.039
3. Chaz Davies / Ducati Panigale 1299 R -0.496
4. Jordi Torres / Aprilia RSV4 RF -2.259
5. Michael Vd Mark / Honda CBR1000RR SP -9.838

W drugim wyścigu najlepszy start ponownie zaliczył Jonathan Rea, a za nim jechali Davies, Haslam, Torres, Vd Mark, Sykes i reszta stawki. W środku wyścigu na prowadzenie wysunął się ubiegłoroczny mistrz klasy Supersport, REa spadł na czwarte, a Haslam podążał na drugim miejscu broniąc się przed Davies’em.

Na osiemnastym okrążeniu z toru wypadł Jordi Torres, który na początku wyjechał za szeroko i znalazł się na szóstym miejscu, ale próbując nadrobić straty wypadł z toru. Finał wyścigu to ponownie pojedynek Rea kontra Haslam. Tym razem Haslam postawił wszystko na jedną kartę i zaczekał do wyjścia na prostą, gdzie ustawił się za Kawasaki w tunelu aerodynamicznym i skutecznie zaatakował tuż przed linią mety. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Davies.

II wyścig Superbike – pierwsza piątka:
1. Leon Haslam / Aprilia RSV4 RF
2. Jonathan Rea / Kawasaki ZX-10R -0.010
3. Chaz Davies / Ducati 1299 Panigale R -0.298
4. Tom Sykes / Kawasaki ZX-10R -5.242
5. Sylvain Guintoli / Honda CBR1000RR SP -14.649

Supersport
W klasie Supersport pole position wywalczył Jules Cluzel, a pierwszy rząd uzupełnili Kenan Sofuoglu i Lorenzo Zanetti.

Na starcie najszybszy był Kenan Sofuoglu, ale Jules Cluzel znalazł na to odpowiedź jeszcze na pierwszym okrążeniu. Zawodnik jadący na motocyklu MV Agusta objął prowadzenie i nie oddał go już aż do mety. W połowie wyścigu ustabilizowała się również sytuacja na trzeciej pozycji, na której jechał Lorenzo Zanetti. Do rozstrzygnięcia pozostawało jeszcze trzecie miejsce – tam walczyli Rea, Smith i Wilairot. Najniższy stopień podium wywalczył Gino Rea.

Wyniki wyścigu Supersport – pierwsza piątka:
1. Jules Cluzel / MV Agusta F3 675
2. Lorenzo Zanetti / MV Agusta F3 675 -3.494
3. Gino Rea / Honda CBR600RR -8.636
4. Kyle Smith / Honda CBR600RR -8.668
5. Ratthapark Wilairot / Honda CBR600RR -10.613

Druga runda Superbike World Championship odbędzie się 22 marca w Tajlandii. Będzie to pierwsza runda WSBK w tym kraju.

Autor: Wojciech Grzesiak