Ostre podejście do pijanych kierowców pomoże wyeliminować to okropne zjawisko. W zaakceptowanym projekcie z początku lutego 2022 r. pojawiły się jeszcze ostrzejsze kary pozbawienia wolności.

Kierowcy jeżdżący pod wpływem to okropna plaga polskich dróg i nie podlega to żadnym dyskusjom. Rząd szykuje właśnie nowe lek na tę zarazę, wzorując się na rozwiązaniach znanych z innych krajów europejskich: konfiskata pojazdu.

O pierwszych szczegółach takiej nowelizacji pisaliśmy we wrześniu 2021. Teraz, jak donosi brd24.pl, Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt nowej ustawy – jest to pierwszy i kluczowy element rozpoczęcia procesu nowelizacji prawa – i nie zmienił jego wstępnych założeń. Zakończyło się też opiniowanie projektu przez inne resorty. Następnym krokiem są obrady sejmowe.

Wstępne założenia ws. konfiskaty pojazdu pijanego kierowcy

Należy pamiętać, że w trakcie prac legislacyjnych wiele zapisów nowego prawa może ulec zmianom. Jednak wstępne założenia przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów zgodne są z pierwszymi doniesieniami. Szczegóły przeczytacie w publikacji z września 2021, a skrót poniżej:

  • Konfiskata pojazdu, gdy kierowca prowadził z poziomem ponad 1,5 promila alkoholu.
  • Konfiskata pojazdu, gdy kierowca spowodował wypadek z poziomem ponad 0,5 promila alkoholu.
  • Jeżeli pijany jechał cudzym samochodem lub jeżeli był współwłaścicielem, wtedy sąd orzeka grzywnę o równowartości pojazdu.
  • Jeżeli samochód jest zniszczony w wypadku, sąd orzeka grzywnę o równowartości pojazdu, na dzień popełnienia przestępstwa, przed wystąpieniem zniszczenia.
  • Jeżeli pijany kierowca jechał pojazdem służbowym (handlowiec, kierowca ciężarówki), sąd orzeka odpowiednią grzywnę, minimum 5 tys. zł.
  • Nowelizacja zakłada zaostrzenie kar więzienia: dłuższe kary oraz usunięcie możliwości zawieszenia w przypadku recydywy.

Rząd przyjął projekt, ostrzejsza kara pozbawienia wolności [Aktualizacja, dn. 16.02]

W pierwszej połowie lutego Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiadomo, że od razu zaostrzono zapisy dotyczące pozbawienia wolności. W przypadku, jeżeli pijany kierowca spowoduje wypadek z ofiarami śmiertelnymi lub ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu, minimalna kara wyniesie 5 lat więzienia.

W początkowym projekcie były to 3 lata, a aktualnie kara wynosi do 2 lat. Po nowelizacji przekroczony zostanie „próg dwóch lat”, który był jednocześnie granicą zastosowania kary w zawieszeniu.

O postępach nowelizacji będziemy informowali na stronach Motogen.pl.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany