Joan Lascorz, były zawodnik WorldSBK, startuje w Rajdzie Dakar jako pierwszy sparaliżowany! - Motogen.pl

9 lat temu miał wypadek w testach World Superbike. Teraz, jako niepełnosprawny, startuje w Rajdzie Dakar! Joan Lascorz jest wojownikiem!

Joan Lascorz był jednym z najlepszych motocyklistów na świecie. Startował w serii World Supersport, gdzie 3-krotnie wygrywał wyścigi. Ścigał się też w World Superbike, ale pewnego dnia 2012 roku jego kariera zakończyła się dramatycznie. Podczas zwykłych jazd testowych po wyścigu, Lascorz zaliczył wypadek, uderzył w ścianę. Przeżył, ale został dotknięty porażeniem czterokończynowym. Udało mu się odzyskać część sprawności rąk, chociaż nigdy nie będzie chodził.

Przez minione lata Joan walczył, udzielał się jako komentator, został trenerem sportowym. Ale teraz, jako 36-latek wraca do tego, co kocha najbardziej – znowu będzie zawodnikiem, znowu będzie ścigał się z najlepszymi na świecie!

Pierwszy sparaliżowany w Rajdzie Dakar!

Joan Lascorz wystartuje w najbliższym Rajdzie Dakar, w dniach 2-14 stycznia 2022 roku! Pojedzie jako kierowca w kategorii SSV T4, czyli pojazdem UTV. Hiszpan jest pierwszą w historii osobą z porażeniem 4-kończynowym, która wystartuje w Rajdzie Dakar. Jego UTV został specjalnie dopasowany do potrzeb.

Jak napisał Joan Lascorz, ogłaszając swój start w Dakarze:

„Dziewięć lat temu miałem najgorszy dzień w życiu. Wyjechałem na tor, jak na wiele innych zwykłych sesji treningowych. Następnie obudziłem się walcząc o przetrwanie i wiedząc, że wszystko o co walczyłem przez lata, właśnie się skończyło. Myślałem, że już do końca życia będę potrzebował pomocy przy wszystkich codziennych czynnościach.

Spędziłem miesiące na rehabilitacji fizycznej i psychicznej, starając się odzyskać wolę do życia. Jedną z rzeczy, która motywowała mnie do działania, była myśl, że któregoś dnia może znowu będę mógł się ścigać – nie tylko jako hobby, ale na poziomie światowym. Walka z najszybszymi zawodnikami na świecie sprawia, że czuję że żyję.

Ten dzień właśnie nadszedł. Czuję się silny. Z pełnym entuzjazmem ogłaszam, że wystartuję w Rajdzie Dakar 2022 z moim pilotem Miguel Puertas. Przygotowywaliśmy się do tego od miesięcy i damy z siebie wszystko!”

Jako pomoc dla Joana Lascorza, niebawem rusza zbiórka crowdfundingowa. Joan chce na Rajd wziąć ze sobą asystenta, specjalistycznego fizjoterapeutę, czy specjalnie zaadaptowanego kampera. Zbiórka ma pomóc finansowo. Wszystko znajdziecie na stronie JoanAlDakar.com.

Ponadto cała rajdowa przygoda Joana zostanie nagrana, aby zrealizować film dokumentalny.

Doświadczenie dakarowe i opinie Joana w zakresie rozwoju specjalnych technologii dla osób sparaliżowanych pomogą także fundacji 17Foundation, która promuje aktywność osób z paraliżem.

Joan, trzymamy kciuki!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany