Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Nowości rynkowe Motocykl hybrydowy? Koncept TVS Zeppelin Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Nowości rynkowe

Motocykl hybrydowy? Koncept TVS Zeppelin

Napęd hybrydowy może być receptą na spełnienie rygorystycznych norm czystości spalin. Ma też mnóstwo zalet takich, jak choćby dodatkowa moc podczas przyspieszania (prądnica do ładowania baterii jest wykorzystywana wtedy jako silnik wspomagający), czy dodatkowy zasięg (jeśli skończy nam się paliwo, możemy przejechać kilka kilometrów na zasilaniu elektrycznym). Ma też oczywiście wady (większa masa i komplikacja konstrukcji) ale przy zaletach nie dziwi, że zdobył taką popularność w autach. TVS Zeppelin to jedna z pierwszych prób wprowadzenia tego typu napędu do jednośladów.

Z założenia pomysł powinien być dobry. Jednak inżynierowie produkujący motocykl walczą o każdy kilogram. Pojazd, który dodatkowo trzeba obciążyć silnikiem elektrycznym czy bateriami będzie cięższy od swojego napędzanego tradycyjnie odpowiednika. Dlatego sensowność takiego napędu widzimy w cruiserach i turystykach.

 

Konstruktorzy indyjskiej firmy TVS zaprezentowali ostatnio całkiem zgrabny pojazd koncepcyjny wykorzystujący napęd hybrydowy. Zeppelin, bo tak go nazwano jest futurystycznie stylizowanym cruiserem, napędzanym silnikiem o pojemności 220 ccm (jednocylindrowiec) oraz silnikiem elektrycznym o mocy 1200W zasilanym z 48V baterii litowo-jonowej.

 

Zdaniem producenta takie źródło napędu jest doskonałą relacją osiągów do zużycia paliwa. Motocykl wyposażono w oświetlenie LED, widelec USD oraz kamerę HD. Pojazd wygląda na gotowy do produkcji. Czy zostanie wdrożony? Czas pokaże...

 

TVS to jedna z największych firm motoryzacyjnych w Indiach, partner handlowy BMW, produkujący dla niego G310R oraz G310GS a także skutery pod własną nazwą.

 

Źródło: zigwheels.com

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści