Policjanci sami zaznaczali kontrole w nawigacji Waze. Kierowcy oburzeni! - Motogen.pl

Policja zaznacza „fejkowe” kontrole prędkości, a więc kierowcy zwalniają. Policja śmieszkuje, że cel osiągnięty, a kierowcy się złoszczą.

Żyjemy w XXI wieku i z pewnością jesteście świadomi istnienia takich aplikacji, jak Yanosik, których celem nadrzędnym jest wzajemne ostrzeganie się wśród kierowców przed patrolami policji, wypadkami i innymi przeszkodami na drodze. Być może także wiecie, że aplikacje do nawigacji (jak Mapy Google albo Waze na przykład), poza nawigowaniem, posiadają także funkcję umieszczania ostrzeżeń przed patrolami.

Z założenia funkcje takie działają w trybie społecznym – to kierowcy umieszczają ostrzeżenia. Kolejni kierowcy mogą je potwierdzać lub anulować. Wszyscy korzystający z apki wiedzą, że przed nimi jest wypadek lub kontrola drogowa, a więc dostosowują prędkość (czytaj: zwalniają do prędkości przepisowej).

A więc co zaczęła robić policja w Surrey, w Wielkiej Brytanii? Oto ich tweet:

„Zdecydowanie nie umieszczamy znaczników o policji w apce Waze, w przypadkowych miejscach podczas naszych patroli, nie – nigdy 😉

Łatwy sposób, aby zmusić kierowców do zredukowania prędkości na naszych drogach – dzięki Waze”

Reakcje na Tweeterze są skrajne. Wielu kierowców zarzuca policji kłamstwo, manipulację i wszelkie odmiany podobnych nieprzyjemności. Niektórzy zarzucają nawet użycie aplikacji niezgodne z regulaminem – bo nie można zgłaszać policji, jeżeli jej tam nie ma. Policjanci w zabawny sposób odpowiadają, że nawet gdy zgłaszają patrol w trakcie jazdy, to: „Technicznie nie zgłaszamy fałszywej informacji. Jesteśmy w tym dokładnym punkcie w tym dokładnym czasie 😉 „

Ktoś też zarzucił, że na takie głupie czynności funkcjonariusze marnują czas. Oni odpowiedzieli, żeby się nie przejmował, bo takie zgłoszenie zajmuje przecież 2 sekundy, a pozostałe czynności należące do patroli i tak są skutecznie wykonywane.

W sumie, to policjanci mają rację!

Policjanci przetestowali swoją taktykę. Po zgłoszeniu policji w aplikacji Waze, znacznik pozostaje tam przez 10-20 minut. Następnie znika systemowo, bo inni kierowcy nie potwierdzają kontroli drogowej. Jednak przez ten krótki czas kierowcy zwalniają, a więc efekt jest!

Gdyby zastanowić się nad tym głębiej… Jaki jest nadrzędny cel policji? Zapewnić bezpieczeństwo. Jaki jest nadrzędny cel drogówki i kontrolowania prędkości? Przecież nie chodzi o wystawianie mandatów, ale o sprawienie, aby kierowcy jeździli wolniej, uważniej i bezpieczniej. Jeżeli więc zgłoszenie patrolu w apce działa, to czemu nie… Jak uważacie?


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany