Jeden motocyklista kontra pozostałości po grodzie z okolic VIII i IX wieku… To nie są zwykłe górki!

Jazda motocyklem offroadowym to fajna sprawa, a tym bardziej, gdy otoczenie obfituje w górki i przeszkody. Pewien motocyklista jeździł po takich górkach, nagranie trafiło do sieci. Ale wtedy okazało się, że teren ten jest zabytkowym grodziskiem, uznawanym za jeden z najcenniejszych zabytków z tzw. wielkich grodów wiślańskich. Chodziło o VIII-wieczne grodzisko w Stradowie.

Jazda miała miejsce 11 kwietnia, a już następnego dnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej zabezpieczyli nagranie i wzięli się za poszukiwania, które doprowadziły do mężczyzny z powiatu pińczowskiego (który jest w sąsiedztwie grodziska).

Po wezwaniu, 37-letni motocyklista w miniony poniedziałek stawił się na komendzie. Usłyszał zarzut nieumyślnego uszkodzenia terenu rezerwatu archeologicznego, do którego się przyznał. Za ten czyn zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Grodzisko w Stradowie
Grodzisko w Stradowie

Czy grodzisko ucierpiało?

W ocenie Anny Żak-Stobieckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków, przejazd motocyklisty mógł przyczynić się m.in. do miejscowego uszkodzenia wałów grodu. Szczegóły będą znane po przeprowadzeniu badań terenowych.

Zaznaczyła, że zamknięcie plenerowego obiektu nie wchodzi w grę. “Takie miejsca mają być eksponowane w najbardziej naturalny sposób.

Będziemy próbowali znaleźć jakieś sensowne rozwiązania przynajmniej co do polityki informacyjnej. Chcemy uświadamiać społeczeństwo w jaki sposób należy się zachowywać w takim miejscu. Zachowanie tego motocyklisty było po prostu karygodne. Miejmy nadzieję, że będzie to jedyny taki incydent i po tym zdarzeniu już nikt nigdy nie wpadnie na taki pomysł”powiedziała konserwator.

Grodzisko w Stradowie jest drugim w Polsce pod względem wielkości i jednym z najbardziej reprezentatywnych z tzw. wielkich grodów wiślańskich. Powstało w VIII lub IX wieku. Gród właściwy zajmował powierzchnię około 1,5 hektara. Był otoczony wałem o długości około 500 m, a od północy, południa i wschodu również fosą. Zachowana wysokość wałów wynosi ok. 18 m od dna fosy, głębokość fosy to ok. 5 m. Grodzisko z podgrodziem zajmowało obszar około 25 hektarów. 

Więcej w Newsy, Z Kraju
2021 Yamaha MT Tour – testuj 6 nakedów za 2 tygodnie w Piasecznie!

Yamaha wraca ze swoją objazdową imprezą MT Tour! Wystarczy, że wpadniesz na miejsce, a będziesz miał możliwość wykonanie nieodpłatnej jazdy...

Zamknij