Czy kask motocyklowy ma termin przydatności? - Motogen.pl

Kask chroni głowę podczas wypadku, ale jego skuteczność spada wraz z wiekiem. Nawet jeśli po latach użytkowania kask wygląda na dobrze utrzymany, warto go wymienić.

Odpowiedź na pytanie czy kask ma termin ważności może być tylko jedna i brzmi ona: tak. Na przeterminowanie kasku składa się wiele różnych czynników, spośród których czas i kontakt z agresywnymi substancjami to te najistotniejsze.

Data ważności kasku

Nie ma jednej, określonej arbitralnie daty przydatności kasku, jak ma to miejsce w przypadku żywności. Wszystko zależy od sposobu i częstotliwości użytkowania, tego jak kask jest przechowywany i jak o niego dbasz. Jednakże w zasadzie każdy producent zgodzi się z tym, że kask warto wymienić po:

  • pięciu latach użytkowania;
  • siedmiu latach od daty produkcji (nieużywane kaski również ulegają degradacji);
  • wypadku lub upadku.

Stary kask nie gwarantuje skutecznej ochrony głowy w razie wypadku. Krótko mówiąc, noszenie takiego kasku to jak nienoszenie żadnego.

Jak długo wytrzymuje kask motocyklowy?

Kiedy mowa o pięcioletnim okresie, po którym warto wymienić kask, należy przez to rozumieć typowe, okazjonalne korzystanie z motocykla. Osoba jeżdżąca częściej powinna rozważyć częstszą wymianę kasku – na przykład co trzy lata.

W tym miejscu ważna wskazówka: zanim kupisz kask, upewnij się, że jest jak najświeższy, sprawdź datę produkcji. Unikaj kasków, które długo leżały na półkach. Zwykle mają bardzo atrakcyjne ceny, ale w tym przypadku warto zrezygnować z promocji.

Podane ramy czasowe są orientacyjne i sprawdzają się tylko wtedy, kiedy należycie dbasz o kask. Jeśli spadnie on na twardą powierzchnię z dużej wysokości (mniej więcej z 3 metrów) lub weźmie udział w wypadku, natychmiast wymień go na nowy.

Kiedy twój kask wymaga wymiany

Chociaż ogólna wskazówka to 5-7 lat, kask może ulec zużyciu znacznie szybciej. Każdy element zużywa się w swoim własnym tempie. Oto kilka oznak, że być może twój kask kwalifikuje się do wymiany.

  • Wyściółka. Wyściółka z czasem wyrabia się, dopasowując do kształtu głowy. Jednak nadmiernie zużyta wyściółka pogarsza dokładne dopasowanie do głowy, czyniąc jej ochronę w razie wypadku nieskuteczną. Większość producentów oferuje nowe wyściółki, więc wymiana całego kasku może w takim przypadku nie być konieczna.
  • Wypełnienie EPS. Zadaniem EPS jest pochłanianie energii uderzenia. Nie można go wymienić, więc uszkodzony EPS oznacza konieczność wymiany całego kasku. Bezwzględnie należy wymienić kask po każdym upadku z dużej wysokości i wypadku, ale także po 5-7 latach użytkowania, ponieważ EPS jest narażony na degradację na skutek kontaktu z deszczem i potem.
  • Pasek podbródkowy. Mocno wytarty lub postrzępiony pasek podbródkowy zagraża bezpieczeństwu, bo nie zapewnia już pewnego mocowania. Na szczęście w większości modeli paski można zastąpić nowymi częściami. Zawsze jednak trzeba to robić w serwisie.
  • Wizjer. Zadrapania i rysy zakłócają pole i ostrość widzenia, szczególnie w nocy lub przy jasnym świetle słonecznym. Wizjer można jednak zawsze wymienić.
  • Skorupa zewnętrzna. Promieniowanie UV z biegiem czasu niszczy powłokę lakierowaną, czyniąc ją kruchą. Jeśli na powierzchni kasku pojawiły się przebarwienia, może to oznaczać konieczność wymiany kasku. Podobnie jak głębokie rysy i pęknięcia.
  • Uszczelki, elementy plastikowe. Postrzępione uszczelki, wyrobione zawiasy, ułamane elementy plastikowe pogarszają komfort korzystania z kasku, ale mogą także wpływać na bezpieczeństwo. Większość takich elementów można na szczęście wymienić, jeśli jednak jest to niemożliwe, trzeba stary kask pożegnać i kupić nowy.

Czynniki wpływające na degradację kasku

  • Czas. W miarę starzenia się kasku jego elementy tracą swoje włąściwości, co ostatecznie prowadzi do utraty wartości kasku jako skutecznej ochrony głowy.
  • Częstość stosowania. Częste używanie przyspiesza zużycie kasku. Osoby jeżdżące często powinny wymieniać kaski w krótszym interwale czasowym (3-5 lat).
  • Temperatura i pogoda. Ekstremalne gorąco lub zimno, deszcz i słońce przyspieszają zużycie kasku.
  • Agresywne substancje. Środki czyszczące, benzyna, pot, czy niektóre kosmetyki do włosów mogą mieć wpływ na zużycie wyściółki i EPS.
  • Upadki lub wypadki. Upadki i wypadki mogą spowodować pęknięcie skorupy i wgniatanie wyściółki EPS. Jedno i drugie dyskwalifikuje kask z użytkowania.
  • Zła konserwacja i nieprawidłowe przechowywanie. Niewłaściwe przechowywanie i rzadkie czyszczenie mogą skrócić żywotność kasku.

Jak przedłużyć żywotność kasku

Oto kilka wskazówek, dzięki którym twój kask będzie służył dłużej:

  • Przechowywanie. Przechowuj kask w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci. Po przejażdżkach zabierz go do domu i zawieś na ścianie. Trzymaj go z dala od środków chemicznych.
  • Kontrola. Regularnie sprawdzaj pasek podbródkowy pod kątem przetarć i wizjera pod kątem poluzowania. Sprawdź zewnętrzną powłokę pod kątem pęknięć i głębokich rys.
  • Konserwacja. Regularnie czyść wizjer, aby usunąć brud, który może powodować trwałe zmatowienie powierzchni. Pierz wyściółkę w delikatnych detergentach. Do czyszczenia zewnętrznej powłoki użyj łagodnego płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka czyszczącego.
  • Właściwe użytkowanie. Unikaj używania kasku do przenoszenia zakupów, przechowywania rękawiczek lub kluczy. Wkładanie przedmiotów do wnętrza może spowodować uszkodzenie wkładki EPS.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany