Jawa 350 - dane techniczne, silnik, cena

Początki modelu Jawa 350 sięgają końcówki lat 40., choć niedawno na rynku pojawiła się również nowa Jawa 350. Wyróżnikiem Jawy 350 sprzed lat był zawsze dwusuwowy, dwucylindrowy silnik.

zdjęcie główne:
Jawa 350 Twin Sport z 1988 roku
Wikipedia / Artur Pielach

Jawa 350 to niegdyś bardzo popularny motocykl produkowany w ówczesnej Czechosłowacji. Początki modelu Jawa 350 sięgają 1948 roku. Początkowo produkowano model Jawa 350 Perak, a później Jawa 350 354-03/04.

Największą popularnością, w tym również w Polsce, Jawa 350 cieszyła się w latach 80. Od roku 1984 do 1991 produkowano model Jawa 350 TS. Oficjalnie produkcję zakończono w roku 1991, choć w rzeczywistości seria zamówień była realizowana jeszcze do początku roku 1993.

Kilka lat temu zrobiło się głośno o wskrzeszeniu kultowego modelu i nowej Jawie 350, czy raczej Jawie 300. Nowa Jawa pojawiła się w trzech wersjach, a za nowe życie tego modelu odpowiada hinduska Mahindra.

Jawa 350 – dane techniczne

Jednym z wyróżników starej Jawy 350 był dwusuwowy, rzędowy dwucylindrowy silnik. Ile koni ma Jawa? Moc maksymalna to dokładnie 26 KM. Waga w stanie gotowym do jazdy wynosiła 170 kg. Wszystkie podstawowe dane techniczne Jawy 350 znajdziecie poniżej:

Dane techniczne Jawa 350
Silnik: dwusuwowy, dwucylindrowy, rzędowy
Chłodzenie: powietrzem
Pojemność skokowa: 343 cm3
Moc maksymalna: 26 KM
Maks. moment obrotowy: 33 Nm
Skrzynia biegów: manualna, 4-biegowa
Rama: stalowa
Masa (w stanie gotowym do jazdy): 170 kg
Dopuszczalna masa całkowita: 350 kg
Prędkość maksymalna: około 130 km/h

Jawa 350 – silnik

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do silników czterosuwowych dlatego pojemność 350 cm3 nie robi na nas wrażenia. Należy jednak wiedzieć, że dwusuwowy silnik Jawy 350 zapewniał już naprawdę bardzo przyzwoite osiągi. Jawa 350 służyła nie tylko dojazdom do pracy, ale również dłuższym wycieczkom.

Silnik Jawy miał 26 KM mocy, co w ówczesnym świecie motoryzacji było naprawdę niezłym wynikiem. W dodatku był to silnik sprawdzony na przestrzeni lat. Nie było problemów ze znalezieniem części, czy naprawą Jawy 350 w większości warsztatów.

Mając dziś Jawę 350 z lat 70., czy 80., warto korzystać z książki serwisowej, którą można bez problemu znaleźć w sieci. W takiej książce znajdziecie schemat silnika Jawy 350 oraz odpowiedzi na podstawowe pytania, np. jak ustawić zapłon w Jawa 350, jaki olej do skrzyni biegów, czy jaki akumulator.

Jawa 350 – osiągi

Moc silnika na poziomie 26 KM pozwalała na przyspieszenie 0-100 km/h w okolicach 10 sekund. Prędkość maksymalna Jawy 350 to około 130 km/h. Takie osiągi w latach 80., czy jeszcze na początku lat 90. były satysfakcjonujące dla większości motocyklistów.

Jaki olej do silnika Jawa 350

Jaki olej do silnika Jawy 350? Oczywiście silnik dwusuwowy w motocyklu Jawa 350 nie jest smarowany olejem w obiegu zamkniętym, tylko przez mieszankę oleju i paliwa. Podczas każdego tankowania należy o tym pamiętać i przygotować mieszankę w odpowiedniej proporcji.

Zaleca się stosowanie mieszanki oleju z paliwem w proporcji około 1:30 lub 1:40, w zależności od konkretnego modelu. Szczegóły sprawdźcie zawsze w książce serwisowej swojego modelu Jawy.

Ważne jest również, aby dobrać olej o jakości zgodnej z normami określonymi przez producenta motocykla. Przed zakupem należy dokładnie przeczytać etykietę oleju, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego silnika Jawy 350.

Jawa 350 – cena

Rozmawiając o cenach używanych egzemplarzy Jawy 350 należy pamiętać, że proponowana przez sprzedającego cena będzie mocno uzależniona od stanu technicznego, przebiegu, czy stopnia oryginalności danego egzemplarza. Cena jest składową bardzo wielu elementów i w przypadku modelu Jawa 350 rozbieżność cen jest bardzo duża.

Ceny modelu Jawa TS 350 zaczynają się od około 8 tys. zł i kończą na nawet 16 tys. zł. Jeszcze wyższe ceny osiągają starsze egzemplarze i mówimy tu oczywiście o wzroście wartości kolekcjonerskiej. Starsze, zadbane egzemplarze potrafią kosztować nawet powyżej 20 tys. zł.

Jak już znajdziesz swój wymarzony egzemplarz pamiętaj zadbać o odpowiednie zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą.

Tyle na temat starszej Jawy 350. A jak wygląda dostępność i ceny nowej Jawy, o której niedawno zrobiło się głośno?

Nowa Jawa 350 – gdzie kupić? Jaka cena?

Jeśli chodzi o współczesną kontynuację modelu Jawa 350, to sprawa jest dość mocno złożona.

Prawa do marki Jawa nabył indyjski producent motocykli Mahindra. Hindusi opracowali nową serię motocykli, w tym modele Jawa 300 i Jawa 350. Nowe modele są produkowane w fabryce Mahindra w Indiach. Niestety, w Polsce nie ma żadnego oficjalnego dystrybutora, ani salonów tej marki.

Początkowo wskrzeszone nowe modele Jawy miały być w ogóle niedostępne w Europie. Oczywiście problemem była homologacja i nasze europejskie przepisy. Później okazało się jednak, że producent tak łatwo się nie poddał i wdrożył motocykle do sprzedaży w Czechach (mocno ograniczona liczba sztuk nowej Jawy).

Na cenę nowej Jawy w Europie ogromny wpływ mają oczywiście cła, dostosowanie motocykla do unijnych wymogów, czy koszty transportu. Dlatego finalnie cena nowej Jawy 300 CL na europejskim rynku wynosi około 6000 Euro, czyli ponad 28 000 zł, podczas gdy cena tego samego modelu w Indiach to po przeliczeniu na naszą walutę około 9000 zł.

Motocykl ma czterosuwowy silnik generujący w oryginalnej wersji 27 KM, ale po dostosowaniu do unijnych wymogów są to 23 KM mocy.

Gdzie kupić nową Jawę? Póki co na pewno nie w Polsce. Można próbować szczęścia u dystrybutorów w innych krajach, choć i to nie będzie niestety łatwe.

Na koniec odsyłamy do artykułu, w którym doradzamy, jak dobrać odpowiedni pokrowiec motocyklowy do waszego motocykla.

Może was zainteresować również tekst, w którym podpowiadamy, jaki żółw motocyklowy będzie dla was najlepszy!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany