Triumph Motorcycles - historia marki

Motocykle Triumph – logo firmy, historia marki, najważniejsze modele i ciekawostki. Triumph Motorcycles istnieje już od ponad 120 lat! 

Motocykle Triumph są dziś znakomicie rozpoznawalne i trudno je pomylić z jakimikolwiek innymi. Przez całe dziesięciolecia historii Triumph Motorcycles konsekwentnie budował pozycję jednej z najlepszych marek motocyklowych na świcie.

Logo Triumph kojarzy nam się dziś z klasyczną linią Bonneville, sportowym zacięciem modelu Speed Triple, ulicznym charakterem Street Triple, czy popularnymi modelami typu Adventure – Triumph Tiger 900 i Tiger 1200.

Jeśli rozmawiamy o marce Triumph Motorcycles, to koniecznie trzeba wspomnieć również o modelu Rocket III, czyli motocyklu z największym na świecie seryjnie produkowanym silnikiem o pojemności aż 2500 cm3.

Triumph to kawał motocyklowej historii. A jak ta historia się rozpoczęła? Jak na przestrzeni lat zmieniało się logo Triumph? Jaka to marka i jak dziś wygląda kondycja Triumph Motorcycles?

Triumph – jaka to marka?

Triumph jest jedną z najstarszych europejskich marek motocyklowych. Jaka to marka? Oczywiście na wskroś brytyjska! Marka Triumph narodziła się w Wielkiej Brytanii. Wszystko zaczęło się w angielskim Coventry (o historii marki Triumph w dalszej części tekstu).

Triumph Motorcycles do dziś pozostaje w rękach Brytyjczyków. I trudno sobie wyobrazić, aby mogło być inaczej. Charakterystyczny brytyjski styl i elegancja to nieodzowne elementy kojarzące się z marką Triumph. Siedziba Triumph Motorcycles Limited znajduje się w Hinckley.

Gdzie są produkowane motocykle Triumph, gdzie znajdują się fabryki Triumpha? Dwie najważniejsze fabryki Triumph Motorcycles są zlokalizowane w Hinckley w Anglii, niedaleko słynnego toru wyścigowego Mallory Park. Kolejne fabryki są w Chonburi w Tajlandii oraz w Manaus w Brazylii. Warto podkreślić, że każdy motocykl Triumph ma swój początek w fabryce w Hinckley (opracowywanie projektu, prototypu, konstrukcji itd.).

Czy Triumph to dobra marka motocykli? Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych marek motocyklowych na świecie!

Triumph – logo

Jak wyglądało pierwsze w historii logo marki Triumph? Jak dziś wygląda logo Triumph? Prześledźmy krótko zmiany na przestrzeni ponad 120 lat historii!

Pierwsze w historii logo Triumpha może nam dziś przypominać herb jakiegoś miasta, albo drużyny piłkarskiej, ale niekoniecznie znaczek producenta motocykli. To logo pasowało po prostu do swoich czasów, wszak mówimy tu o początku XX wieku. W obrębie pierwszego logo znalazły się aż dwa napisy Triumph oraz nazwa miasta Coventry. Logo Triumpha w takiej postaci obowiązywało od roku 1902.

Wersje logotypów Triumph w latach 1902-1936
Wersje logotypów Triumph w latach 1902-1936

Od roku 1907 do 1914 obowiązywało logo Triumph Motorcycles jako pełny napis w dość wyszukanej formie. W roku 1922 powróciło logo w postaci tarczy. Logo Triumpha przypominające to znane nam współcześnie pojawiło się po raz pierwszy dopiero w roku 1936.

Zmiany logo Triumpha w kolejnych dziesięcioleciach można już swobodnie nazwać ewolucją, a nie rewolucją. Odstępstwem od tej reguły było jedynie logo z roku 2002 zaprojektowane dla uczczenia 100 lat historii marki Triumph.

Lototypy Triumph w latach 1956 - 2015
Lototypy Triumph w latach 1956 – 2015 (do teraz)

Logo Triumph w obecnej formie obowiązuje od roku 2015. Składa się na nie znany już z wcześniejszych lat finezyjny napis Triumph i umieszczony obok charakterystyczny znaczek z wkomponowanym elementem brytyjskiej flagi. Można uznać, że ów znaczek stanowi pewne nawiązanie do pierwotnego logo z początków istnienia marki Triumph.

Może cię zainteresować również temat: opony do motocykla. Pomagamy we właściwym doborze!

Triumph motocykle – historia

Marka Triumph rozpoczęła swoją historię w roku 1887 w Coventry. Założycielem był Siegfried Bettmann, a początki istnienia Triumpha wiązały się z produkcją rowerów.

Szybki rozwój branży motoryzacyjnej dość szybko skierował myślenie Brytyjczyków w kierunku zmiany produkcji z rowerów na motocykle. Pierwsze konstrukcje powstały oczywiście na bazie rowerów.

Prototyp pierwszego w historii motocykla marki Triumph powstał w 1901 roku. Do bazowej konstrukcji roweru Triumpha zamontowano niezbędny osprzęt oraz silnik spalinowy belgijskiej firmy Minerva. Bezcenny prototypowy egzemplarz Triumpha z 1901 zachował się do dziś – jego właścicielem jest kolekcjoner Dick Shepherd.

Dick Shepherd i jego prototypowy Triumph z 1901 roku.
Dick Shepherd i jego prototypowy Triumph z 1901 roku.

Triumph podszedł do sprawy bardzo ambitnie. Już w początkowych latach historii tej marki inżynierowie podjęli działania nad opracowaniem i zbudowaniem własnego motocykla od podstaw (wraz z silnikiem). Pierwszy taki motocykl Triumpha sprzedano w roku 1905. Jednocześnie był to pierwszy w całości brytyjski motocykl w historii.

Niedługo później, bo już w roku 1907, odbył się pierwszy w historii wyścig Isle of Man TT i tu należy wyraźnie zaznaczyć, że motocykle Triumph były obecne w wyścigach na Wyspie Man od samego początku ich istnienia. Tak, dobre kilkadziesiąt lat przed założeniem takich marek jak Honda, czy Suzuki, motocykle Triumph startowały już z ogromnymi sukcesami w wyścigach TT!

Tourist Trophy, rok 1935
Tourist Trophy, rok 1935

Wybuch I Wojny Światowej oznaczał dla Triumpha duże zamówienia i jeszcze więcej pracy przy produkcji nowych maszyn idącej już w dziesiątki tysięcy sztuk. Opracowywane są kolejne modele i nowe jednostki napędowe.

Po zakończeniu wojny dla Triumpha następuje nowy rozdział w historii firmy – działalność zostaje rozszerzona o produkcję samochodów.

Okres II Wojny Światowej to trudny okres w historii Triumpha. Miasto Coventry, gdzie mieściła się siedziba i fabryka Triumph, zostało zniszczone. Produkcję motocykli wznowiono w roku 1942 roku w Meriden.

Triumph 5T Speed Twin z 1938 roku
Triumph 5T Speed Twin z 1938 roku

Historia powojenna Triumpha to liczne sukcesy w sporcie i przełamywanie kolejnych barier prędkości, w tym słynna próba na dnie wyschniętego słonego jeziora Bonneville w roku 1955, kiedy to Johnny Allen osiągnął zawrotną prędkość 310 km/h.  

Warto podkreślić, że Triumph Motorcycles to nie tylko pierwszy producent w pełni brytyjskiego motocykla w historii, ale obecnie również ostatni i jedyny brytyjski producent pojazdów na świecie będący przy okazji najstarszą firmą nieprzerwanie produkująca motocykle! I właściwie to od tego należałoby zacząć rozmowę o marce Triumph…

Zapraszamy również do naszego artykułu, z którego dowiecie się wszystkiego na temat ubezpieczenia ac na motocykl.

Triumph – modele motocykli

Triumph większości z nas kojarzy się dziś z historią, elegancją i wysoką jakością. I Brytyjczycy robią wszystko, aby te skojarzenia podtrzymać. Najnowsze modele Triumpha zachwycają jakością wykonania i dbałością o szczegóły wyróżniając się często pod tym względem na tle konkurencji.

Obecnie w ofercie marki Triumh znajdziemy zarówno modele typu Adventure (Triumph Tiger 900 i Tiger 1200 w kilku różnych wersjach), utrzymane w klasycznym brytyjskim stylu modele Bonneville i Scrambler, klasyczne lecz uwspółcześnione modele Speed Twin, jak również lekkie motocykle w średniej kategorii pojemnościowej (naked Triumph Trident 660 i turystyczny model Triumph Tiger Sport 660). Ponadto oczywiście Street Triple i Speed Triple, potężny Rocket 3 i wisienka na torcie pod postacią pięknego, klasycznego Thruxtona.

Jeżeli przed tobą kupno motocykla, odsyłamy teraz do naszego artykułu poradnikowego.

Jeżeli jesteś z kolei zainteresowany tematem doboru odzieży ochronnej na motocykl napisaliśmy również jak dobrać kask na motocykl.

Posiadaczy używanych motocykli Triumph może interesować też ważny temat, jakim jest przegląd motocykla.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany