Honda - historia firmy

Honda – logo, historia firmy, kraj pochodzenia i najpopularniejsze modele. Garść ciekawostek i wszystko o marce Honda, czyli światowym liderze sprzedaży motocykli!

Motocykle marki Honda zna dziś cały świat! Śledząc historię Hondy aż trudno uwierzyć, że w połowie lat 40. XX wieku marka Honda w ogóle jeszcze nie istniała. Wszak pierwszy motocykl Honda powstał przecież dopiero w roku 1947, tymczasem dziś salon Honda – marki jakże rozpoznawalnej – można znaleźć w większości największych europejskich miast!

W obecnych czasach Honda dominuje w branży motocyklowej pod względem wielkości sprzedaży. Obecnie kontroluje około jednej trzeciej całego motocyklowego rynku (mówimy tu o całościowym, ogólnoświatowym wyniku sprzedaży).

Honda – kraj pochodzenia

Skąd pochodzi marka Honda, jaki kraj stoi za stworzeniem tak potężnej firmy? Oczywiście Honda pochodzi z Japonii.

Kraj pochodzenia marki Honda miał kluczowe znaczenie dla jej powstania i rozwoju, ale o historii za chwilę. Honda to jeden z producentów tzw. „wielkiej japońskiej czwórki”, zaraz obok Suzuki, Yamahy i Kawasaki.

W jakim kraju znajduje się dziś główna siedziba Hondy? Oczywiście również w Japonii, a mówiąc dokładniej w Tokio. Z kolei europejska siedziba Honda Motor Europe Ltd. jest zlokalizowana w Niemczech w Offenbach am Main .

Honda – historia powstania

Historia Hondy rozpoczęła się w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Jednocześnie rozmawiając o historii marki Honda motocykle warto się cofnąć do czasów zanim oficjalnie powstała ta firma. Wszak założyciel Hondy, czyli Sōichirō Honda, przyszedł na świat w roku 1906.

Ciekawostkę historyczną stanowi fakt, że w czasach gdy takie marki jak Triumph, czy Harley-Davidson, miały już za sobą produkcję pierwszego motocykla, a nawet zwycięstwa w pierwszych wyścigach, późniejszy założyciel firmy Honda uczył się dopiero mówić i chodzić… To nie przeszkodziło jednak Hondzie, aby zaledwie kilkanaście lat od powstania zostać światowym liderem w sprzedaży motocykli!

W wieku 15 lat Sōichirō Honda rozpoczął praktyki w warsztacie samochodowym, gdzie pomagał przy budowie sportowego pojazdu. W roku 1927 otworzył już własną filię warsztatu, a niedługo później opatentował metalowe szprychy.

W roku 1930 późniejszy założyciel marki Honda zajął się produkcją pierścieni tłokowych do małych silników. I tu znów ciekawostka z historii, otóż piętnaście lat później Sōichirō Honda sprzedał swoją fabrykę Toyocie.

W roku 1946 powstał „Instytut Badań Technicznych Hondy” w Hamamatsu. W roku 1947 Honda wprowadziła na rynek swój pierwszy produkt, czyli rower z zamontowanym silnikiem o pojemności 50 cm3. I dopiero tu możemy rozmawiać o narodzinach i oficjalnych początkach historii Hondy.

Zatem kiedy powstała marka Honda? Przedsiębiorstwo Honda motor Co Ltd. zostało oficjalnie założone 24 września 1948 roku. Rozpoczęto seryjną produkcję mopedów, a kilka miesięcy później, w roku 1949, Honda zaprezentowała pierwszy model motocykla z silnikiem o pojemności 98 cm3.

Honda Dream D-type 1949
Honda Dream D-type 1949

Kolejna ważna data w historii Hondy to rok 1963, kiedy producent zdecydował się na wprowadzenie do sprzedaży swojego pierwszego samochodu. W roku 1967 Honda uruchomiła już czwartą fabrykę!

W roku 1971 zaprezentowano światu pierwszy model Hondy Gold Wing – kultowego motocykla turystycznego, którego produkcja w kolejnych wersjach jest kontynuowana do dziś.

Wśród ważnych dat w historii Hondy należy wymienić również rok 1986, kiedy na rynku zadebiutował model XRV650 Africa Twin. Kilka lat później, w roku 1992, zadebiutowała z kolei pierwsza Honda Fireblade CBR900RR.

22YM HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 30TH ANNIVERSARY

Ciekawą historię oraz opis modelu Honda Fireblade można znaleźć w poniższym filmie:

Do kogo należy Honda?

Od początków istnienia Honda jest firmą na wskroś japońską i nic nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy mógł się zmienić. W tym przypadku kraj pochodzenia producenta szczególnie wiąże się z pewnym etosem i tradycjami.

Obecnie dyrektorem generalnym Hondy jest Toshihiro Mibe, który zastąpił na tym stanowisku Takahiro Hachigo. Honda zatrudnia ponad 200 000 pracowników.

Jaki kraj produkuje motocykle Honda? Na przestrzeni minionych dziesięcioleci globalną produkcję uruchomiono nie tylko w Japonii, ale również w takich krajach, jak: Belgia, Tajlandia, Indonezja, Brazylia, Włochy, Chiny, czy Indie.

W roku 2019 przedstawiciele marki pochwalili się, że Honda wyprodukowała już 400 milionów motocykli.

Honda logo – znaczenie

Logo Hondy składa się z pełnego napisu Honda umieszczonego pod charakterystycznym symbolem skrzydła. Historia logo Honda jest bardzo ciekawa. Logo ewoluowało na przestrzeni minionych dziesięcioleci, ale skrzydło było jego nieodłącznym elementem niemal od samego początku istnienia marki Honda.

logo honda historia od 1947

Co znaczy logo Hondy? Jakie jest pochodzenie i znaczenie charakterystycznego skrzydła Hondy? Jest ono ściśle związane z motywem Nike, czyli greckiej bogini zwycięstwa oraz patronki sportowców i wojowników. Oczywiście mowa tu o motocyklowym logo Honda, gdyż w przypadku samochodów tej marki logo jest zupełnie inne.

Historia logo Honda motorcycle rozpoczęła się pod koniec lat 40., a kolejne modyfikacje wprowadzano średnio co kilka lat. W latach 60. na logo Honda widniały litery „HM”, czyli skrót od Honda Motor. W latach 70. dwie litery zostały zastąpione pełnym napisem Honda.

Kolejną znaczącą modyfikację logo wprowadzono w roku 1988, kiedy motyw skrzydła został uproszczony i stał się bardziej ikonograficzny. W takiej postaci logo Honda przetrwało do dziś.

logo honda

Zastanawiałeś się kiedyś jaki jest mandat za spowodowanie kolizji? Na naszym portalu może cię zainteresować również tematyka typu kolizja drogowa, mandat…

Z kolei kandydatów na kierowców może za interesować artykuł: prawo jazdy kat A – wiek, w którym można się zapisać na kurs.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany