Harley-Davidson - najważniejsze informacje o marce

Harley-Davidson jest amerykańską marką motocykli założoną w Milwaukee. Kto był założycielem i jak wyglądał pierwszy motocykl Harley-Davidson? Historia i najważniejsze informacje o marce.

Motocykle marki Harley-Davidson występowały w filmach, służyły na froncie w czasie wojny oraz stanowiły obiekt marzeń i pożądania w czasach pokoju.

Historia marki Harley-Davidson rozpoczęła się na początku XX wieku. Dziś, po ponad 120 latach od zbudowania pierwszego motocykla, marka Harley-Davidson jest już znakomicie rozpoznawalna chyba w każdym zakątku świata.

Jak rozpoczęła się ta historia, który rok uznajemy za rok powstania marki Harley-Davidson i kto był jej założycielem?

Harley Davidson – założyciel

Założycielami marki Harley-Davidson byli William Sylvester Harley oraz bracia William A., Walter i Arthur Davidson. To od ich nazwisk utworzono później nazwę marki Harley-Davidson.

Pierwszym prezesem nowo utworzonej spółki został Walter Davidson, ale jeśli pada pytanie o to kto był założycielem marki Harley-Davidson, należy oczywiście wymieniać wszystkich trzech braci Davidson oraz Williama Harleya. Tym bardziej, że pierwsze pomysły na temat zbudowania motocykla narodziły się w głowach Williama S. Harleya i Arthura Davidsona (bracia Arthura dołączyli chwilę później).

Kadr z filmu o powstaniu marki Harley-Davidson
Kadr z filmu o powstaniu marki Harley-Davidson

Pierwszy motocykl Harley-Davidson zbudowano w Milwaukee, w stanie Wisconsin, gdzie do dziś mieści się siedziba firmy. Można tam również zwiedzać muzeum marki Harley-Davidson.

Harley Davidson – historia marki

Historia marki Harley-Davidson rozpoczęła się ponad 120 lat temu! Za rok powstania i założenia nieoficjalnej jeszcze spółki uznaje się rok 1903. To wtedy zbudowano pierwszy model motocykla Harley-Davidson przeznaczony na sprzedaż.

Rok powstania pierwszego motocykla nie oznacza oczywiście, że prace nie trwały już wcześniej. Pierwsze próby z zamontowaniem silników do ramy rowerowej nastąpiły już w styczniu 1901 roku.

Kolejna ważna data w historii marki Harley-Davidson to rok 1907, kiedy wpisano firmę Harley-Davidson do amerykańskiego rejestru przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych. Od tego momentu możemy mówić już o w pełni oficjalnym funkcjonowaniu marki Harley-Davidson.

Niedługo później dużo rozgłosu przyniósł firmie jeden z założycieli, mianowicie sam Walter Davidson, który odniósł sukces startując w wyścigu Catskill Mountains.

W roku 1908 w fabryce w Milwaukee wyprodukowano 450 egzemplarzy modelu Harley-Davidson Strap Tank. Szacuje się, że do dziś przetrwało mniej niż tuzin tych motocykli. Niedawno pisaliśmy, że na aukcji Mecum w Las Vegas sprzedano jedną sztukę modelu modelu Harley-Davidson Strap Tank za 850 000 dolarów (plus opłaty dodatkowe)…

Odrestaurowany Harley-Davidson Strap Tank z 1908 roku
Odrestaurowany Harley-Davidson Strap Tank z 1908 roku

Oczywiście rok powstania marki Harley-Davidson nie oznaczał od razu produkcji charakterystycznych silników w układzie V2. Niemniej pierwszy silnik V2 produkcji Harley-Davidson powstał bardzo szybko, bo już w roku 1909.

Początek produkcji silników V2 był bardzo ważnym, wręcz przełomowym momentem w historii marki Harley-Davidson. Niedługo później rozwinięto sieć dilerską w Stanach Zjednoczonych i znacznie zwiększono wielkość produkcji.

Silniki H-D
Silniki H-D

W czasie I Wojny Światowej producent otrzymał duże wojskowe zamówienia na motocykle. W latach 20. Harley-Davidson był już największym producentem motocykli na świecie sprzedając swoje pojazdy w aż 67 krajach!

Później przyszedł czas wielkiego kryzysu i znacznego obniżenia wielkości produkcji. Na początku lat 30. rozważano nawet opcję całkowitego zakończenia produkcji. Na szczęście marce udało się przetrwać, a nawet wypuścić na rynek nowe modele, jak słynny EL.

II Wojna Światowa to już oczywiście wojskowy model WL i WLA oraz zamówienia dla armii idące w dziesiątki tysięcy sztuk, prawdziwe odrodzenie produkcyjnej potęgi.

Harley-Davidson WLA
Harley-Davidson WLA

Kolejny poważny kryzys zapukał do drzwi w latach 60. W roku 1969 właścicielem Harley-Davidson zostało przedsiębiorstwo AMF. Nowy właściciel marki Harley-Davidson pojawił się dopiero w czerwcu 1981 roku. Marka została wtedy odkupiona za 80 mln dolarów przez grupę 13 inwestorów, na czele których stali Vaughn Beals oraz William G. Davidson.

Obecnie motocykle marki Harley-Davidson to w większości duże i ciężkie maszyny, choć są od tej reguły pewne nieliczne wyjątki. Jeśli jednak szukacie odpowiedzi na pytanie jaki motocykl na początek, to odsyłamy was do naszego artykułu w linku.

Harley Davidson – krzyżówka…

Marka Harley-Davidson jest dziś popularna do tego stopnia, że hasło Harley Davidson pojawia się już nawet w krzyżówkach… Można to zaobserwować w wynikach wyszukiwania! Okazuje się, że „motocykl marki harley davidson krzyżówka” to popularna, dość często wyszukiwana fraza!

Jeśli ktoś trafił na nasz portal właśnie ze względu na takie poszukiwania przy rozwiązywaniu krzyżówki, możemy spróbować pomóc. Jeśli hasło jest na 8 liter, spróbujcie wpisać po prostu „motocykl”. Jeśli z kolei twórca krzyżówki pyta o najważniejsze dla marki Harley-Davidson miasto, koniecznie sprawdźcie „Milwaukee”.

Może cię zainteresować również nasz inny materiał, z którego dowiesz się, jakie są najszybsze motocykle 125.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany