-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Co grozi za niezapłacenie podatku PCC-3 za samochód lub motocykl? Uwaga absurdalne kary! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Co grozi za niezapłacenie podatku PCC-3 za samochód lub motocykl? Uwaga absurdalne kary!

Zakup motocykla wiąże się z koniecznością dopilnowania kilku kwestii: należy odwiedzić wydział komunikacji i przerejestrować pojazd, następnie przepisać na siebie polisę OC oraz w terminie 14 dni uiścić podatek wypełniając i opłacając deklarację PCC (sytuacje, kiedy jesteśmy zwolnieni z opłat znajdziecie poniżej). Jeśli przekroczymy termin, Urząd Skarbowy może nałożyć na nas grzywnę nawet 45 tysięcy złotych.

Kiedy opłacamy zakup pojazdu?

 

Transakcja zakupu pojazdu podlega opodatkowaniu. Jeśli przedmiotem umowy jest motocykl o wartości niższej niż 1000 zł, kupującym są osoby niepełnosprawne, organizacje pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego czy Skarb Państwa wówczas transakcja nie polega opodatkowaniu. Ponadto podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacą osoby kupujące pojazd od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

 

Po opłaceniu podatku dowód wpłaty należy przechowywać przez kolejnych pięć lat.

 

Jeśli w czasie sześciu miesięcy od daty nabycia sprzedaliście pojazd za kwotę wyższą niż zakupu zysk należy uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej.

 

Kłopoty

 

Jeśli w ciągu 14 dni od daty zakupu nie złożycie/opłacicie deklaracji PCC-3 Urząd Skarbowy może to potraktować jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

 

Kwalifikacja zależy od kwoty należnego podatku: jeśli nieuiszczona kwota będzie wyższa od wysokości pięciokrotnej płacy minimalnej (aktualnie będzie to 11250 zł) czyn zostanie za przestępstwo. Tutaj warto wiedzieć, że wysokość podatku zależy od urzędnika i wyliczana jest na podstawie dostarczonej umowy kupna-sprzedaży, ale na podstawie średnich cen transakcyjnych z tabel posiadanych przez U.S.

 

Kary

 

Kary przewidziane przez fiskusa są wysokie i zależą od minimalnego wynagrodzenia (dla 2019 roku punktem wyjścia będzie kwota 2250 zł.). Naczelnik U.S. ma prawo do ukarania karą grzywny wynoszącą od 1/10 do 20-krotności wspomnianej sumy a więc od 225 zł do 45 tys. zł. Najczęściej kwota zależy od długości opóźnienia i wysokości należnej sumy.

 

Przykład z autopsji: za 14 dniowe opóźnienie w opłacie podatku na kwotę 300 zł, zostałem ukarany grzywną w wysokości 250 zł. Tutaj dziękuję Paniom urzędniczkom za życzliwe podejście do sprawy.

 

Co zrobić?

 

Jeśli zorientowaliście się, że przekroczyliście termin opłaty podatku należy złożyć deklarację PCC-3, opłacić podatek oraz przedłożyć pismo, które wyjaśnia okoliczności opóźnienia, czyli tzw. czynny żal. Jeśli jednak ubiegnie was Urząd Skarbowy i prześle zawiadomienie do komórki karnej będzie ono nieskuteczne.

 

Powiązane materiały

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści