Cios w leasing motocykli. Sejm przegłosował niekorzystne zmiany - Motogen.pl

Jeśli bierzesz dziś motocykl w leasing i użytkujesz go w trybie mieszanym, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie, możesz odliczyć od rat leasingowych maksymalnie 50% podatku VAT. Ponadto wydatki na paliwo, serwis i inne rzeczy związane z eksploatacją jednośladu, traktowane są jako koszt uzyskania przychodu.

 

To jednak się zmieni. Sejm przyjął nowelizację ustaw podatkowych, która wprowadza dość poważne ograniczenia w rozliczaniu kosztów użytkowania pojazdu w trybie mieszanym. Przede wszystkim wprowadzony zostanie limit wydatków związanych z eksploatacją. Dziś można jako koszty zakwalifikować 100%wydatków, po zmianie tylko 75%.

 

To jednak nie wszystko. Większość najdroższych motocykli, takich jak Honda Gold Wing czy Harley-Davidson serii CVO, sprzedawana jest właśnie w leasingu. Nowelizacja wprowadza limit kosztów amortyzacji, leasingu i wynajmu długoterminowego. Wyniesie on 150 tys. zł, co oznacza, że wydatki leasingowe lub związane z wynajmem dla motocykli o wartości większej niż 150 tys. zł. nie będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

 

W praktyce zatem posiadacz motocykla Harley-Davidson CVO Limited o wartości 190 tys. zł, będzie miał prawo odliczyć wydatki leasingowe, ubezpieczeniowe lub związane z wynajmem, tylko do kwoty 150 tys. zł. Nowe przepisy wchodzą już z początkiem przyszłego roku, zatem jeśli rozważasz leasing lub wynajem motocykla, szczególnie z wyższej półki cenowej, warto się pospieszyć.