Koszt badania technicznego pojazdów w górę? Pytanie do ministra... - Motogen.pl

Paweł Kukiz oraz Paweł Szramka złożyli interpelację w sprawie podniesienia opłat za badania techniczne.

Aktualne ceny za badania techniczne ustalono w 2004 roku i wynoszą one:

  • 50 zł – motorower
  • 62 zł – motocykl
  • 98 zł –  samochód osobowy
  • 162 zł – osobówka z LPG
  • 153 zł – samochód ciężarowy
  • do tego doliczyć trzeba 1 zł opłaty ewidencyjnej

Przez minione 16 lat podatek VAT wzrósł z 22 do 23%; płaca minimalna wzrosła z 824 zł do 2600 zł (brutto); a jak wylicza środowisko diagnostów, koszt prowadzenia Stacji Kontroli Pojazdów wzrósł o 80%. Tymczasem opłaty za badania techniczne pozostały bez zmian.

Na przełomie lat 2018/2019 gorącym tematem była nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania SKP, szkoleń diagnostów, kosztów związanych z przeglądami i kar za opóźnienia dla kierowców. Jednak ustawa została zdjęta z obrad i już nie wróciła na wokandę…

Teraz posłowie Paweł Kukiz i Paweł Szramka z partii Kukiz’15 ponownie zainteresowali się sprawą. Do Ministra Infrastruktury wystosowali interpelację, w której znalazły się pytania:

1) Jaki jest cel tak długiego zamrożenia wysokości opłat za badania techniczne pojazdów? Czy takie działanie ma na celu doprowadzenie do załamania branży?

2) Czy Pan Minister przewiduje dostosowanie wysokości opłat za badania techniczne do aktualnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie? Kiedy ewentualnie taka zmiana mogłaby nastąpić?

Ponadto w interpelacji czytamy:

”Przedsiębiorcy czują się zagrożeni. Obawiają się, że działania rządu zmierzają do ekonomicznego upadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów, często wielopokoleniowe firmy rodzinne z polskim kapitałem, tak aby znacjonalizować system badań technicznych pojazdów w Polsce.”

Na odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury należy poczekać. Kiedy i czy w ogóle pojawi się nowelizacja prawa dotyczącego Stacji Kontroli Pojazdów – nie wiadomo.

Uważacie, że byłoby fair, aby ceny przeglądów wzrosły?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany