Dodatek do oleju silnikowego - jaki wybrać i czy warto używać?

Jakie dodatki do oleju silnikowego warto mieć, używać? Jaki do diesla, benzyny, czy warto, opinie sposób użycia…

Jaki dodatek do oleju silnikowego

Dodatki do oleju możemy podzielić na kilka grup: zapobiegająca i lecząca nieprawidłową pracę układu smarowania i silnika. Pierwszą z nich są te, które wyciszają pracę silnika, stabilizują ciśnienie oleju, zmniejszają tarcie i zabezpieczają elementy ruchome silnika. Druga to te, które zapobiegają wyciekom, czyszczą układ olejowy przed wymianą oleju. Dodatek do oleju silnikowego to dobry pomysł zarówno z prewencyjnego jak i naprawczego punktu widzenia.

Dodatek do oleju silnikowego diesel

Dodatki do oleju silnikowego diesel nie różnią się znacząco od tych, które stosowane są w silnikach z zapłonem iskrowym, dlatego omówimy je w poniższym akapicie.

Dodatek do oleju silnikowego benzyna

Dodatki uszlachetniające do oleju silnikowego to ceramizery, czyli substancje osadzające się na elementach współpracujących w układzie olejowym. Specjalna warstwa ceramiczna zmniejsza tarcie i ogranicza zużycie powierzchni roboczych. Ponadto w ofercie producentów znajdziemy dodatek do oleju silnikowego uszczelniacz opinie, na jego temat bywają skrajne. Kompresja zużytego silnika będzie lepsza. Ale silnik bliski zatarcia lub na maksa wyeksploatowany raczej nie zregeneruje się od tego. Ponadto znajdziemy środki udrażniające wąskie gardła w układzie olejowym, wyciszające pracę hydraulicznych kasatorów luzu w układzie rozrządu. Niektóre środki (dodatki zimowe do oleju silnikowego) są dodatkami ułatwiającymi rozruch silnika w zimie (kiedy olej jest wybitnie gęsty w temperaturach ujemnych), a inne wyczyszczą bród w kanałach olejowych, ale ich stosowanie jest dozwolone tylko przed wymianą oleju. W zasadzie najlepiej odwiedźcie strony producentów, zapewne znajdziecie odpowiednie środki do waszych potrzeb. Warto wspomnieć, że dobrym pomysłem jest także ochrona ceramiczna skrzyni biegów. Jednak nie każdy preparat do silnika samochodowego sprawdzi się w jednostce jednośladu i odwrotnie. Warto dopytać sprzedawcę. I unikajcie tanich podróbek z portali aukcyjnych.

Najlepsze dodatki do oleju silnikowego

W naszym odczuciu nie ma czegoś takiego, jak najlepszy dodatek do oleju. Dobry dodatek do oleju silnikowego nie spowoduje naszego rozczarowania. Jego jakość i skuteczność uzależniona jest od odpowiedniego doboru. Zatem jeśli stosujemy markowy preparat zgodny z oczekiwaniami i przeznaczeniem, z reguły okazuje się skuteczny.

Dodatki do oleju silnikowego opinie

Niezłe opinie mają produkty Elfa, Liqui-Moly, Motula, Castrola czy Mobila, ale to wynika z największej popularności wspomnianych marek na rynku. Trzeba także pamiętać, że dodatki uszczelniające do oleju silnikowego nie naprawią naszego pojazdu, którego silnik wykazuje agonalny stan wyeksploatowania.

Dodatki do oleju silnikowego czy warto?

Czy stosować dodatki do oleju silnikowego? Dobre dodatki do oleju silnikowego pomogą zadbać o wnętrze silnika, zmniejszyć jego zużycie bądź wyciszyć prace. Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że musimy mieć zaufanie do konkretnych produktów. Dlatego raczej zaufałbym głównie markowym producentom z renomą i doświadczeniem na rynku. Koncerny chemiczne i petrochemiczne nie ryzykowałyby utraty twarzy dopuszczając do sprzedaży produkty, które nie zostały potwierdzone nie tylko testami ale już na etapie projektu, w laboratoriach.

Czy garażowa marka no-name bez dużego zaplecza badawczego może potwierdzić skuteczność i przede wszystkim brak skuteczności swoich produktów? Naszym zdaniem w większości przypadków nie. A tak swoją drogą, wysoka cena większości wymienionych produktów wiąże się właśnie z kosztem badań i rozwoju wspomnianych produktów.

Przeczytaj także: co to jest ceramizer, jaki wybrać, co ile wymieniać olej w motocyklu, ranking olejów silnikowych…!!!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany