-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju 5 lat więzienia za cofanie liczników? Posłowie zdecydują Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

5 lat więzienia za cofanie liczników? Posłowie zdecydują

Nawet 5 lat więzienia będzie grozić za ingerencję w licznik pojazdu. Nowelizacje Prawa o ruchu drogowym i Kodeksu Karnego trafiły właśnie do pierwszego czytania w Sejmie.

Przypomnijmy – Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało pakiet nowelizacji, którego zadaniem ma być ukrócenie procederu cofania liczników w sprzedawanych pojazdach. Wprawdzie wprowadzony w 2014 obowiązek rejestrowania przebiegu podczas obowiązkowego badania technicznego nieco ukrócił zapędy oszustów, lecz wciąż skala tego zjawiska jest ogromna.

 

Ministerstwo zaproponowało, by uprawnione służby (policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa lub Służba Celna), sprawdzały i odnotowały w CEPiK przebieg pojazdu podczas kontroli. Zabroniona byłaby także nieuzasadniona wymiana licznika.

 

Każda osoba, która dokonałaby nieuprawnionej ingerencji w licznik kilometrów lub zleciła wykonanie takiej czynności, podlegałaby karze jak za oszustwo – od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Kara za niepoinformowanie o wymianie licznika wyniosłaby 3 tys. zł.

 

Projekt nowelizacji został we wrześniu zaakceptowany przez rząd. Teraz trafił do Sejmu, gdzie przeprowadzono pierwsze czytanie. O tym jaki będzie wynik głosowania dowiemy się w najbliższych dniach, ale wszystko wskazuje na to, że nowelizacja zostanie uchwalona.

 

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści