PWPW prawo jazdy - okres oczekiwania, status, wymiana

Ile trwa produkcja prawa jazdy w PWPW i ile trzeba czekać na prawo jazdy? PWPW prawo jazdy produkuje dość szybko, czas zajmują procedury i wysyłki.

Samo zdanie egzaminu to za mało – aby rozpocząć jazdę, potrzebne ci jest fizyczne prawo jazdy, w postaci blankietu. A ten produkowany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW). W PWPW prawo jazdy jest tylko jednym z produkowanych dokumentów, powstają tam także między innymi dowody rejestracyjne, paszporty, a nawet pieniądze dla różnych państw.

Jak sprawdzić prawo jazdy PWPW

Kiedy wiesz już, że zdałeś egzamin na prawo jazdy, WORD wprowadza tę informację do systemu. Produkcja w PWPW prawa jazdy rozpoczyna się jednak dopiero, gdy wszystkie niezbędne dokumenty trafią do urzędu wojewódzkiego, czyli po około trzech dniach. Pod warunkiem, że w papierach wszystko się zgadza i że wniesiona została opłata za prawo jazdy.

Informacja o tym jaki jest w PWPW prawo jazdy status, jest do sprawdzenia na stronie info-car.pl. Sprawdzisz tam nie tylko ile trwa produkcja prawa jazdy w pwpw, ale też czy jest ono już wysłane do urzędu i czy jest gotowe do odbioru. Innymi słowy – możesz sprawdzić tam status prawa jazdy PWPW, podając numer PESEL, datę urodzenia lub numer PKK. Konieczne będzie też wpisanie imienia i nazwiska. Oto jak sprawdzić prawo jazdy PWPW, obojętnie czy to prawo jazdy A1, czy B, czy inne.

O ile trwa drukowanie prawa jazdy w PWPW, o tyle twoje dane, jako nowego kierowcy, trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ale, choć dane te umieszczane są tam szybciej niż PWPW wyprodukuje prawo jazdy, lepiej powstrzymać się od jazdy. Elektroniczna wersja prawka jest póki co tylko potwierdzeniem jego posiadania, nie jest równoważnym dokumentem, można zatem dostać mandat za brak uprawnień.

Ile trwa produkcja prawa jazdy w PWPW

To, ile PWPW drukuje prawo jazdy zależy od wielu czynników – prawidłowości dokumentacji, liczby zleceń, czy terminu – jeśli trafi się sporo świąt (np. w długi weekend) termin może się wydłużyć. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prawo jazdy dostarcza do urzędu średnio w 9 dni roboczych od chwili wniesienia opłaty. Może się jednak zdarzyć, że czas produkcji prawa jazdy w PWPW wydłuży się do 14 dni. Ważne – mowa o 14 dniach roboczych, czyli prawie 3 tygodniach zwykłych! To ile trwa wyrobienie prawa jazdy zależy też od twojej sytuacji prawnej.

Jak PWPW wysyła prawo jazdy

Gotowe dokumenty wysyłane są do urzędu specjalną konwojowaną pocztą, aby nie zostały skradzione – w takiej sytuacji mogłyby posłużyć do popełnienia przestępstwa. Prawo jazdy możesz odebrać tam, gdzie składałeś wniosek – wydziale komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Do jego odbioru niezbędny będzie dowód tożsamości.

Dopiero kiedy masz w dłoni blankiet prawka, możesz siadać za kierownicę i legalnie poruszać się po drogach.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany