Karta motorowerowa – cena, koszt wyrobienia [kategoria AM]

Ile kosztuje karta motorowerowa? Koszt ten zależy w największej mierze od wybranej szkoły jazdy, a to niemały wydatek.

Karta motorowerowa to dokument, którego w Polsce się już nie wydaje. Została ona zastąpiona przez zgodną z unijnymi standardami kategorią AM w 2013 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. Zmieniła się nie tylko nazwa ( z karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM), ale także forma egzaminu – z kameralnego, przeprowadzanego w szkole, na egzamin państwowy. Oznaczało to podniesienie poziomu trudności oraz znacznie zwiększenie kosztów uzyskania uprawnień tej kategorii.

Prawo jazdy kategorii AM, to dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania motorowerem, trójkołowcem lub lekkim czterokołowcem o masie maksymalnej do 350 kg. Co ciekawe – posiadając prawko kategorii AM, można poruszać się czymś w rodzaju samochodu – kilku francuskich producentów produkuje takie wehikuły. Jeżdzą maksymalnie 45 km/h, są piekielnie głośne i bardzo drogie, ale są. Możesz je znaleźć pod marką Chatenet, Microcar, Ligier i Aixam.

Karta motorowerowa koszt wyrobienia

Ile kosztuje karta motorowerowa? Karta motorowerowa cena może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak region, szkoła jazdy oraz wymagane egzaminy i dokumenty. Planując zdobycie tego dokumentu musisz przygotować się na wydatek minimum 1800 zł. Ale ile kosztuje karta motorowerowa w sumie? Na ten koszt składają się:

 • kurs na prawo jazdy kat. AM (1200 – 1600 zł)
 • zaświadczenie lekarskie (ok. 200 zł)
 • opłata za egzamin teoretyczny (30 zł)
 • opłata za egzamin praktyczny (140 zł)
 • opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Aby założyć profil kandydata na kierowcę w Polsce, musisz udać się do najbliższego ośrodka szkolenia kierowców (OSK) lub punktu egzaminacyjnego i wypełnić stosowny wniosek. Wraz z wnioskiem należy złożyć wymagane dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy.
 • pisemna zgoda obojga rodziców lub prawnych opiekunów (jeśli nie ukończyłeś 18 lat)
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
 • kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm
  dokument tożsamości do wglądu

Egzamin na kartę motorowerową

Egzamin na prawo jazdy kategorii AM składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Podczas części teoretycznej egzaminu, musisz wykonać test na prawo jazdy kategorii AM, czyli odpowiedzieć na 20 pytań z zakresu ruchu drogowego i 12 pytań z wiedzy zakresie kategorii AM. Czas trwania egzaminu to maksymalnie 25 minut. Dopiero kiedy zaliczysz część teoretyczną, możesz przystąpić do egzaminu praktycznego.

Część praktyczna egzaminu wykonywana jest na placu manewrowym. Rozpoczynasz od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania go do jazdy. Egzaminator może wyznaczyć ci zadanie z zakresu obsługi, np. stanu napięcia łańcucha, działania świateł, czy sprawdzenia poziomu oleju w silniku. Na wykonanie zadania masz maksymalnie 5 minut.

Kolejna część egzaminu to jazda po placu manewrowym. Egzaminator oceni płynność jazdy i poprawność wykonania jazdy po ósemce (w formie okrążania dwóch pachołków ustawionych w prostokącie), ruszania z miejsca na wzniesieniu, czy jazdy między pachołkami.

Ostatnim elementem egzaminu praktycznego jest jazda w ruchu miejskim. Wykonywana jest ona po trasie wyznaczonej przez WORD i obejmuje typowe manewry stosowane w ruchu miejskim – np. włączanie się do ruchu, zmiana pasa ruchu, czy ustępowanie pierwszeństwa.

Po zdanym egzaminie, WORD umieszcza tę informację w twoim PKK. Kiedy uregulujesz opłatę za wydanie prawa jazdy, rozpoczyna się procedura jego produkcji (karta motorowerowa cena – 100,50 zł) Kartę motorowerową (prawo jazdy AM) możesz wyrobić w swoim wydziale komunikacji.

Karta motorowerowa koszt kursu

Karta motorowerowa koszt kursu: może się on różnić w zależności od regionu i szkoły jazdy. Najtańsze kursy to wydatek 1000-1200 zł, ale można wydać nawet 1600 zł. PLN. W cenie kursu zawarte jest szkolenie teoretyczne oraz jazda szkoleniowa na motorowerze. Cena kursu może być wyższa, jeśli wymagana jest dodatkowa nauka jazdy lub dodatkowe materiały szkoleniowe. Warto zawsze uważnie sprawdzić, co jest zawarte w cenie kursu i czy istnieją dodatkowe opłaty za egzaminy lub inne usługi.

Ceny kursów na kartę motorowerową mogą się również różnić w zależności od wariantu kursu. W niektórych krajach istnieją np. intensywne kursy weekendowe, które są droższe, ale umożliwiają zdobycie kwalifikacji w krótkim czasie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany