Warszawskie buspasy dla motocyklistów w przygotowaniu. Oficjalne wyjaśnienia i plany [z dnia 16 lipca 2020 r.] - Motogen.pl

W dniach 13-14 czerwca wprowadzony został nowy odcinek dla motocyklistów. Kolejne 3 buspasy realizowane będą w wakacje.


Aktualizacja z 16 lipca:

Na początku czerwca pisaliśmy o buspasach w Warszawie, powstało małe zamieszanie. Wszystko opisaliśmy poniżej. Wtedy też jako redakcja wystosowaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta Warszawa. Odpowiedź przyszła po półtora miesiąca… Spore opóźnienie. Ale za to otrzymujemy najświeższe informacje o wprowadzeniu kolejnych buspasów w Warszawie.

Zapoznajcie się odpowiedzą Zastępcy Prezydenta M. St. Warszawy z dnia 16 lipca 2020 r.

Uprzejmie informuję, ie m.st. Warszawa podtrzymuje swoją decyzję w sprawie wprowadzenia motocyklistów na buspasy w Warszawie. Zgodnie z założeniami w długi weekend czerwcowy były realizowane powyższe pasy w ulicy Radzymińskiej na odcinku od ul. Trockiej do ul. Młodzieńczej. Kolejne pasy, które będą wdrażane to w ul. Puławskiej za Doliną Służewiecką do ul. Niedźwiedzia; Bitwy Warszawskiej 1920r. od ul. Grójeckiej do Al. Jerozolimskich oraz w ul. Modlińskiej od al. Pułkownika Kuklińskiego do węzła z Trasą Toruńską.

Realizacja powyższych pasów przewidywana jest w okresie wakacyjnym, a kolejne są przygotowywane i będą realizowane w bieżącym roku.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że proces wdrożenia nowych projektów organizacji ruchu uwzględniający motocykle na buspasach jest procesem czasochłonnym, wymagającym uzyskania m.in. pozytywnej opinii Policji oraz zatwierdzenia wdrożenia organizacji ruchu.

Realizacja ruchu motocykli na pasach autobusowych wymaga kompletnej wymiany oznakowania pionowego oraz wykonania nowego oznakowania poziomego, co z kolei wiąże się z frezowaniem powierzchni.

Mając powyższe na uwadze, została podjęta decyzja, aby te prace były wdrażane sukcesywnie.

Zastępca Prezydenta M. St. Warszawy
Robert Soszyński

Krótko mówiąc: Warszawa nie wycofuje się! Kolejne 3 buspasy dla motocyklistów wykonane zostaną jeszcze w te wakacje, a następne w bieżącym roku.

Poniżej oryginalna publikacja z dnia 4 czerwca:

Urząd Miasta Warszawa ustosunkował się do zamieszania, jakie w ostatnich kilku dniach narosło w związku z planowanym wpuszczeniem motocyklistów na stołeczne buspasy. Tak jak przewidywaliśmy, realizacja jest w trakcie.

W oświadczeniu umieszczonym na stronie Miasta Stołecznego Warszawy przeczytać można wyjaśnienia o aktualnym postępie prac oraz o pierwszych terminach nowych buspasów. Oświadczenie pojawiło się w związku z zamieszaniem i wieloma zapytaniami ze strony motocyklistów. Redakcja Motogen.pl także wysłała (we wtorek 2 czerwca) takie zapytanie do Urzędu Miasta.

Buspasy dla motocyklistów, wprowadzone w ramach pilotażu z 2018, pozostają:
– ul. Radzymińska;
– al. Solidarności
(od ul. Krynoliny do Rzeszotarskiej)
– Trasa Łazienkowska (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską)

W drugi weekend czerwca (13-14 czerwca) przeprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu, tzn wytyczanie nowego buspasa dla motocyklistów na odcinku ul. Radzymińskiej na odcinku Trocka – Młodzieńcza. Dzięki temu motocykliści przejadą całą długością buspasa na ulicy Radzymińskiej.

Kolejne etapy prac przewidują wdrożenie nowej (motocyklowej) organizacji ruchu na pozostałych ulicach z buspasami. Trwają ostatnie ustalenia dotyczące ulic:
ul. Puławska (za Doliną Służewiecką do ul. Niedźwiedzia w obu kierunkach);
ul. Bitwy Warszawskiej (na odc. Grójecka – Al. Jerozolimskie);
ul. Modlińskiej (na odc. Kuklińskiego – Elektronowa).

Pełną treść oświadczenia znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Warszawa.

O co poszło?

Stanowisko Urzędu Miasta pojawiło się zaraz po tym, jak głos w temacie motocykli na stołecznych buspasach, na trafne pytanie radnego Pawła Lenarczyka, nietrafnie zabrało Biuro Polityki Mobilności i Transportu. Pisaliśmy o tym kilka dni temu.

Na początku kwietnia UM Warszawy informowało, że buspasy opóźniają się ze względu na walkę z koronawirusem. W połowie lutego Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakomunikował, że buspasy dla motocyklistów będą realizowane.

Buspas dla motocyklistów, Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych.

Inicjatywa „Motocykle na buspasy”

Od samego początku pomysły udostępnienia stołecznych buspasów dla motocyklistów, za realizacją planu stoi Inicjatywa „Motocykle na buspasy”. Jednym z głównych działaczy jest radny dzielnicy Ursynów, Paweł Lenarczyk.

Po opublikowaniu oświadczenia, w imieniu Inicjatywy, radny Lenarczyk napisał:
Cieszymy się, że pod wpływem działań środowiska motocyklistów władze miasta jednoznacznie zadeklarowały, że projekt wpuszczenia motocykli na stołeczne buspasy będzie kontynuowany i sukcesywnie wdrażany na kolejnych warszawskich buspasach, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta m.st. Warszawy. Jako grupa inicjatywna „Motocykle na buspasy”, tak jak walczyliśmy do tej pory, tak nadal będziemy z uwagą śledzili działania władz miasta polegające na wdrożeniu projektu wpuszczenia motocykli na wszystkie, stołeczne buspasy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany