Motocykle na buspasach w Warszawie: niepokojąca odpowiedź miasta? - Motogen.pl

Radny otrzymał odpowiedź, z której zupełnie nic nie wynika. Co z buspasami? Co to znaczy dla motocyklistów? Tłumaczymy i drążymy dalej.

Warszawa pozostaje najważniejszym miastem w Polsce (i jedną z niewielu stolic europejskich), w którym kwestia wpuszczenia motocykli na buspasy wciąż nie jest rozwiązana.

Stan sprzed pandemii

Po długotrwałych testach, badaniach i analizach w poprzednich latach, za sprawą nacisku ze strony środowiska motocyklistów (z wielką pomocą radnego Ursynowa, Pawła Lenarczyka), w końcu się udało. W lutym 2020 Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski poinformował, że „od 1 kwietnia motocykliści wjadą na buspasy”.

Niestety później przyszła pandemia koronawirusa, a więc (co jest oczywiście zrozumiałe) miasto miało inne priorytety. Dnia 7 kwietnia dowiedzieliśmy się, że pierwsze 3 buspasy już ruszają, a kolejne wprowadzane będą sukcesywnie.

Po wielu zapytaniach ze strony motocyklistów, działający na naszą korzyść radny Paweł Lenarczyk, w dniu 5 maja 2020 roku zwrócił się do Biura Polityki Mobilności i Transportu z zapytaniem, kiedy na warszawskich buspasach rzeczywiście pojawi się „motocyklowe” oznakowanie.

Biuro odpowiedziało, że musi zweryfikować swoje priorytety inwestycyjne:

Wątpliwości? O co chodzi?

Niestety z powyższego pisma nic nie wynika… Nie jest jasne, czy Biuro Polityki Mobilności i Transportu zwyczajnie nie wie co odpowiedzieć; czy rzeczywiście walka z koronawirusem jest ważniejsza; czy może to zasłona dymna przed rezygnacją z buspasów dla motocyklistów…

Gdy w lutym Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, informował o buspasach, plan był jasny i oczywisty. Wtedy miasto musiało także posiadać budżet na takie działania. Teraz plan mógł się odciągnąć w czasie, ale nie wyobrażamy sobie, aby decyzja została zmieniona lub odwołana.

Tym bardziej, że przecież dziś Rafał Trzaskowski jest nie tylko Prezydentem Warszawy, ale także kandydatem na Prezydenta Polski, a więc jego deklaracje powinny być wiążące. Redakcja Motogen, wraz z radnym Pawłem Lenarczykiem, wierzymy w dobrą wolę prezydenta i podtrzymanie deklaracji.

W obawie, że Biuro Polityki Mobilności i Transportu mogło nie znać konkretnego stanu w powyższej odpowiedzi, zapytanie o buspasy ponownie skierowaliśmy bezpośrednio do Sekretariatu Prezydenta. Z odpowiedzią zapoznacie się, jak tylko ją otrzymamy.

AKTUALIZACJA [4 czerwca]:
Miasto wystosowało oficjalny komunikat. Prace nad buspasami są w trakcie, są też pierwsze terminy. Szczegóły opisaliśmy tutaj.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany