Sprytne okulary z HUD na motocykl - BMW ConnectedRide Smartglasses [szybka opinia, OPERACJA LATO] - Motogen.pl

Okulary z HUD. Zakładasz je pod kask i przed oczami widzisz „wyświetlacz” Head-Up Display z najważniejszymi danymi i nawigacją. Sprawdzamy BMW ConnectedRide Smartglasses!

W redakcji Motogen trwa właśnie Operacja Lato, czyli 6 tygodni intensywnych testów i spotkań z Wami. W trakcie tygodnia BMW Motorrad, poza trzema różnymi motocyklami (CE 02 oraz F 900 GS Adv oraz M 1000 XR), dorwaliśmy też Mini Coopera, a przy okazji motocykli testujemy także pewną nowinkę technologiczną.

Oto BMW ConnectedRide Smartglasses, czyli inteligentne okulary, które przed oczami tworzą obraz Head-Up Display. Okulary mogą funkcjonować wyłącznie z darmową aplikacją BMW Connected oraz z połączonym motocyklem BMW. Na soczewce okularów wyświetlają się następujące dane:
– ograniczenie prędkości na danej drodze (wraz z czerwoną ikoną w razie przekroczenia prędkości) ;
– prędkość jazdy;
– zapięty bieg w motocyklu;
– wskazówki nawigacyjne step-by-step wraz z pasem jazdy do zajęcia.

VIDEO – szybka opinia o BMW ConnectedRide Smartglasses:

BMW ConnectedRide Smartglasses – zdjęcia od Tomazi.pl:

Inteligentne okulary BMW z Head-Up Display – wrażenia z jazdy

Najczęstszym pytaniem dotyczącym tych okularów jest: po co i dlaczego? Odpowiedź jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wyświetlaczy HUD w samochodach. Chodzi o to, aby najważniejsze informacje były przed oczami kierowcy/motocyklisty, bez potrzeby zerkania na zegary, czyli bez potrzeby odrywania wzroku od drogi. Cel: poprawa bezpieczeństwa.

Tutaj też rodzi się kolejna obawa: czy latające przed oczami cyferki i ikonki nie są drażniące i nie rozpraszają? W mojej osobistej opinii – nie. Dość szybko przyzwyczaiłem się do tego, aby wyświetlacz mi nie przeszkadzał, a wręcz zaczął pomagać. Jednak znam osoby które nie są w stanie przyzwyczaić się do wyświetlaczy HUD nawet w samochodach, więc w okularach BMW będzie jeszcze gorzej. Najwyraźniej jest to kwestia osobistych preferencji.

Odrębną sprawą jest odpowiednie umieszczenie okularów na nosie. Do tego służy zestaw kilku różnych gumowych nosków, dzięki którym okulary można umieścić tak aby obraz był ostry. Niestety obraz pozostaje ostry wyłącznie w jednym konkretnym i bardzo precyzyjnym położeniu okularów. I o ile okulary z łatwością mieszczą się w kasku, to kask ma przecież tendencję do delikatnego przemieszczania się na głowie, na przykład pod oporem wiatru czy przy obracaniu głowy. Wtedy bardzo często zdarza się, że wyświetlany obraz gubi ostrość i staje się rozmazany. W mojej opinii jest to największa wada tego produktu – a czy jest to wada faktycznie istotna, i jak dokładnie się objawia, to dowiecie się z filmu.

Drugą wadą (zdecydowanie mniej istotną wadą) jest jasność obrazu, która jest zbyt słaba w najmocniejszym ustawieniu. W większości przypadków i w większości warunków poziom jasności jest zupełnie wystarczający. Gorzej jest w przypadku ostrej jazdy pod słońce – wtedy obraz po prostu znika… Ale fakt jest taki, że jeżdżąc pod słońce, generalnie niczego nie widać, więc to żadne zdziwienie.

Niektórzy uważają, że okulary BMW Connected Ride Smartglasses są brzydkie. Mi osobiście też się nie podobają. Ale ja nie znam się na modzie, dlatego o zdanie zapytałem mojego kolegę (pozdrawiam Fifi!). Dowiedziałem się, że stylistycznie okulary skutecznie wpisują się w najnowsze trendy mody dużych domów modowych. Czyli możesz być modny! Możesz mieć też własną opinię o ich stylistyce

W ogólnym rozrachunku uważam, że okulary BMW Connected Ride Smartglasses to bardzo ciekawy wynalazek, który z pewnością przypadnie do gustu wielu motocyklistom – szczególnie takim lubiącym gadżety. I faktycznie uważam że może być to gadżet przydatny w podróży i użytkowaniu codziennym. Trzymam jednocześnie kciuki, że nastąpi ewolucja tego produktu i w kolejnej edycji inżynierowie wymyślą takie rozwiązanie, aby obraz nie gubił ostrości.

Cena i najważniejsze informacje o sprytnych okularach BMW ConnectedRide Smartglasses

Regularna cena okularów BMW ConnectedRide Smartglasses to 3290 złotych. Jest jednak promocja: w przypadku zakupu nowego motocykla BMW (o wartości min. 80 000 zł) wraz z ubezpieczeniem Allianz, cena okularów spada do 2090 złotych.

Poza tym, co opisałem w tekście powyżej, najważniejsze informacje:

 • Okulary nie mogą działać samodzielnie. Wymagają połączenia z aplikacją BMW oraz z motocyklem BMW.
 • Kafelki z wyświetlanymi informacjami: ograniczenie/przekroczenie prędkości, prędkość jazdy, zapięty bieg, wskazówki nawigacyjne;
 • Kafelki można indywidualnie włączać/wyłączać.
 • Jest możliwość włączenia automatycznej regulacji natężenia jasności.
 • Pełna bateria wystarcza na 10 godzin pracy.
 • W zestawie jest wytrzymałe etui.
 • W zestawie są dwie pary soczewek: przyciemniane oraz bezbarwne.
 • Druga para soczewek oraz kabel do ładowania mają swoje miejsce w etui.
 • W przypadku wady wzroku, można zamówić zestaw soczewek korekcyjnych, które jako dodatkową wkładkę mocuje się wewnątrz okularów BMW Smartglasses.

Zdjęcia prasowe okularów BMW Smartglasses z HUD:


Operacja Lato 2024: o co chodzi? Spotkania, konkurs, plan…

Materiał powstał w czasie Operacji Lato. Edycja 2024 ma aż 6 tygodni marek (o czym piszemy szerzej w artykule). Każdego tygodnia przetestujemy dla Was przynajmniej 3 motocykle, a czasem też trafi się czwarty jednoślad albo samochód. Testy i wiele innych publikacji znajdziecie na portalu Motogen.pl, ale także na fanpage motogen.pl na FB oraz na profilach Instagramie oraz Tiktoku, a także na YouTube. Śledźcie wpisy, relacje, shorty i stories!

Konkurs! Po raz kolejny w ramach konkursu #OperacjaLato @Motogen.pl mamy dla Was pakiet cennych nagród! Wystarczy zrobić ciekawe zdjęcie/video o temacie letnio-motocyklowym, wrzucić je na swoje sociale (dowolnie: faceook, instagram, youtube i/lub tiktok) oznaczyć #OperacjaLato oraz @motogen.pl, a zgarnąć można nagrodę główną – kask Schuberth S3 Daytona Red! Pozostałe nagrody też są ciekawe: opony Pirelli, klocki hamulcowe TRW, plecaki z chemią Motul, sesja foto z Tomazim, zestaw gadżetów Exide, czy koszulki Motogen!

Spotkania! To chyba nasza ulubiona część Operacji Lato – w każdy czwartek o 19:00 spotykamy się z Wami na błoniach Stadionu Narodowego. Przyjeżdżajcie wszystkimi motocyklami – marka i pojemność nie ma znaczenia, bo najważniejszy jest świetny klimat i pogaduszki i motocyklach. Czasem skoczymy gdzieś na kawę, a czasem będzie coś do zgarnięcia w mini konkursach na spotkaniach. Aby dowiedzieć się dokładnie co, gdzie i kiedy śledźcie stories na FB/IG oraz wydarzenia na facebooku Motogen!

Harmonogram Operacji Lato 2023:

 • 01.07-07.07 – BMW
 • 08.07-14.07 – Suzuki 
 • 15.07-21.07 – Aprilia
 • 22.07-28.08 – Yamaha
 • 29.07-04.08 – Triumph 
 • 14.08-20.08 – Kawasaki

Operacja Lato może się odbyć dzięki partnerom

Operacja Lato organizowana jest przez Motogen.pl dla Was, ale nie mogłaby się odbyć i nie byłoby nagród w konkursie, gdyby nie dołączyło do nas wiele firm uwielbiających motocykle, jak:
Schuberth,
Pirelli,
InterMotors,
TRW,
Motul,
Exide.

Bądźcie na bieżąco i już teraz dodajcie do obserwowanych fanpage motogen.pl na FB oraz profile na Instagramie oraz Tiktoku, a także na YouTube. Śledźcie wpisy, relacje, shorty i stories!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany