Pierwszy strój na motocykl - jak wybrać, jak dopasować, ile to kosztuje - Motogen.pl

Pierwszy strój na motocykl powinien dobrze chronić przed skutkami wypadku, być dobrze dopasowany, wygodny, mieć świetną wentylację, membranę… sporo tego! Jak dobrać pierwszy strój na motocykl i nie oszaleć?

Decyzję o zakupie pierwszego stroju na motocykl warto podjąć jeszcze zanim odbierzesz prawko. Dzięki temu będziesz mieć czas by się z nią oswoić, przyzwyczaić do niej i dowiedzieć co i jak działa. Tak, by z chwilą ruszenia w drogę czuć się już komfortowo.

Wybór odpowiedniej odzieży motocyklowej uzależniony jest od typu motocyklowej aktywności, która najbardziej ci odpowiada. Inaczej ubierzesz się na motocykl typu naked, inaczej na sporta, a jeszcze inaczej na adventure. Oczywiście dopasowanie stroju do aktywności to nie warunek konieczny, ale coś, co bardzo ułatwia realizowanie motocyklowej pasji.

Pierwszy strój na motocykl – bezpieczeństwo jest najważniejsze

Najważniejszą funkcją odzieży motocyklowej jest zapewnienie ci bezpieczeństwa, a konkretnie zminimalizowanie konsekwencji upadku, który na asfalcie niemal zawsze łączy się z bardzo niebezpiecznym tarciem. Z tego właśnie powodu odzież musi być dokładnie dopasowana do ciała, a ochraniacze w czasie jazdy muszą znajdować się dokładnie na swoich miejscach – kolanach, barkach, czy łokciach.

Jeśli nie ma możliwości prawidłowego dopasowania pozycji ochraniaczy (w pozycji do jazdy – to ważne!), trzeba sprawdzić inny rozmiar lub rozważyć inny model odzieży. Koniecznie trzeba się upewnić czy każda z jej części ma zamontowane protektory – kurtka na barkach, łokciach i plecach, spodnie co najmniej na kolanach, najlepiej także na biodrach i kości ogonowej.

W drugiej kolejności – typ motocykla i styl jazdy

W zależności od typu motocykla, który wybierzesz jako pierwszy, wybierz także odpowiedni strój. Jeśli nie planujesz dalszych wycieczek, a główna twoja aktywność koncentrować się będzie na jeździe po mieście i najbliższej okolicy, optymalnym rozwiązaniem będzie wygodna, krótka kurtka miejska – skórzana lub tekstylna. Latem najlepiej sprawdzi się ta wykonana z użyciem przewiewnego materiału mesh, który zapewni znakomitą wentylację.

Uzupełnieniem letniego stroju do miasta mogą być oczywiście pasujące do kompletu spodnie tekstylne, ale jeszcze lepszym pomysłem będą jeansy motocyklowe – dzięki zastosowaniu kevlarowej podszewki lub specjalnych wzmacnianych włókien (Cordura, Armalith), zapewniają one podobny poziom bezpieczeństwa, przy nieporównywalnie większym komforcie użytkowania.

Wielu producentów oferuje możliwość spięcia kurtki ze spodniami – to rozwiązanie nie tylko radykalnie poprawia bezpieczeństwo w czasie upadku, uniemożliwiając oddzielenie się kurtki i spodni, ale także zapobiega podwiewaniu wiatru pod kurtkę w chłodniejsze dni.

Jeśli planujesz realizować swoją pasję w podróżach, zarówno tych dalekich, jak i bliższych, lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zestaw odzieży przystosowany do motocyklowej turystyki. Różnica między nim a zestawem miejskim jest zasadnicza – komfort użytkowania na co dzień ustępuje tutaj miejsca funkcjonalności i wszechstronności. W zestawie turystycznym bez problemu możesz pokonywać dalekie trasy zarówno w ciepłe, jak i zimne dni, niestraszny im nawet deszcz.

Warstwy – słowo klucz

Niemal każdy taki zestaw wyposażony jest w membranę przeciwdeszczową i ocieplającą podpinkę, dzięki temu bez problemu da się go użytkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W większości zestawów znajdziesz podpinkę wypinaną, co jest dobrym i niedrogim rozwiązaniem na początek. Odzież turystyczna ma także zwykle bardzo dużo kieszeni, do których w czasie podróży można schować najpotrzebniejsze rzeczy – portfel, telefon, klucze, mapę, czy bilet autostradowy. Część z tych kieszeni jest odporna na wodę.

Odzież turystyczna powinna mieć także komplet protektorów – kurtka na łokciach, barkach i plecach, a spodnie przynajmniej na kolanach, lepiej jeśli mają też na biodrach i kości ogonowej. Typowym elementem kurtki i spodni turystycznych są też odsuwane szczeliny wentylacyjne, które wydatnie poprawiają przepływ powietrza w ciepłe dni.

Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, zawsze rozpocznij od dokładnego przymierzenia zarówno kurtki, jak i spodni w pozycji zbliżonej do tej, w jakiej siedzi się na motocyklu. Odzież powinna przylegać do ciała, a protektory znajdować się na przewidzianych miejscach.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany