7 wykroczeń zagrożonych wysokim mandatem - Motogen.pl

Każde z tych siedmiu wykroczeń to niestety nasza motocyklowa codzienność. Niby wiemy, że łamiemy prawo, ale niespecjalnie przejmujemy się konswekwencjami. A te mogą zaboleć – suma tych 7 mandatów to… niemal 9000 zł!

Pole position pod szlabanem na przejeździe kolejowym, parkowanie przy samym wejściu do knajpy… Kto z nas, motocyklistów, nie wykorzystuje tych przywilejów w codziennym życiu? Dotąd czujne oko policjanta rzadko dostrzegało takie drobnostki, a nawet jeśli zdarzyła się mała wpadka, konsekwencje w najgorszym razie ograniczały się do kilku stówek mandatu.

Od stycznia 2022 roku wszystko się zmieniło – w życie wszedł taryfikator mandatów 2024, który większość akceptowalnych dotąd kwot zmienił w bajońskie sumy. W związku z tym szybko się zmieniło postrzeganie przez policję wielu wykroczeń, szczególnie tych przeciwko pieszym.

Po wprowadzeniu przepisów dających pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na przejście, wielu kierowcom lawina mandatów boleśnie przypomniała o zapisach Prawa o ruchu drogowym. Podobnie dzieje się teraz – kolejni kierowcy słono płacą za przypomnienie, czym jest manewr wyprzedzania i że wcale nie wiąże się on ze zmianą pasa ruchu.

Niejeden, pomny stawek nowego taryfikatora, ćwiczy silną wolę, gdy czekając na podniesienie szlabanu doświadcza zmasowanego ataku klaksonów pojazdów stojących za nim. Nowy taryfikator punktów karnych i przepisy dotyczące recydywy też nie pomagają – za drugie podobne wykroczenie, popełnione w ciągu dwóch lat po pierwszym, zapłacisz dwukrotną stawkę mandatu. Łatwo policzysz, ile zapłaciłbyś za opisane tu wykroczenia jako recydywista…

Wyprzedzanie z prawej strony

Manewr ten jest zabroniony, gdy nie są wyznaczone pasy ruchu; przed wzniesieniem i zakrętem oznaczonym znakami „niebezpieczny zakręt”; na skrzyżowaniach; gdy nie ma dwóch wyznaczonych pasów ruchu w tym samym kierunku lub trzech pasów ruchu w tym samym kierunku na jezdni dwukierunkowej w obszarze niezabudowanym.

Mandat: 1000 zł, 3–5 punktów

Omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych

Gdy pojazd zatrzymał się, by przepuścić pieszych, nie możesz go ominąć, nawet jeśli pieszych nie widzisz. Ty również musisz się zatrzymać. Omijanie nie jest związane ze zmianą pasa ruchu.

Mandat: 1500 zł, 10 punktów

Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie z większą prędkością obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku, jest zabronione przed przejściem o ruchu niekierowanym i na nim. Manewr ten nie wiąże się ze zmianą pasa ruchu; jeśli jedziesz osobnym pasem, też wyprzedzasz.

Mandat: 1500 zł, 10 punktów

Przekroczenie linii ciągłej

Wyprzedzanie w miejscu, gdzie jest linia ciągła nie jest zabronione, zakazane jest jej przekraczanie i najeżdżanie na nią, nawet jeśli jedziesz np. za pojazdem wolnobieżnym. Jeśli zmieścisz się z wyprzedzanym pojazdem na jednym pasie i zachowasz bezpieczny odstęp, możesz go wyprzedzić.

Mandat: 1000 zł, 5 punktów

Ruszenie przed podniesieniem zapór

Na przejeździe kolejowym nie możesz ruszyć spod szlabanu aż do chwili, kiedy nie zostanie on całkowicie podniesiony i na sygnalizatorze nie zgaśnie czerwone światło. Nie wolno ci także wjechać, jeśli nie możesz opuścić przejazdu, bo np. stoi tam korek.

Mandat: 2000 zł, 4 punkty

Omijanie kolejki do przejazdu

Omijanie kolejki przed przejazdem kolejowym możliwe jest tylko wówczas, gdy nie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu. Jeśli to zrobisz, popełniasz wykroczenie.

Mandat: 250 zł, 0 punktów

Jazda po chodniku

Jeśli chcesz zaparkować pod sklepem lub pracą, lepiej przeprowadź motocykl. Jazda wzdłuż po chodniku jest wykroczeniem, można przejeżdżać tylko w poprzek, np. podczas wyjeżdżania z bramy.

Mandat: 1500 zł, 0 punktów

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany