Co to jest wał kardana, przegub Cardana i sprzęgło Cardana? Te trzy pojęcia są często mylnie używane. Wyjaśniamy, o co chodzi…

Co to jest wał kardana?

Wał kardana to fragment przeniesienia napędu, a dokładniej wał napędowy zbudowany z dwóch sprzęgieł kardana. W motocyklu znajduje się pomiędzy skrzynią biegów a przekładnią końcową.

Wał napędowy z BMW serii R

Co to jest przegub Cardana

Sprzęgło Cardana zwane też wałem Cardana czasami nazywane sprzęgłem stałym, wychylnym, przegubowym oraz poprawnym z puntu widzenia mechaniki – krzyżowym. Przegub krzyżowy to element łączący wał czynny z biernym (zakończonych widełkami) za pomocą krzyżaka. Dzięki temu przekazanie napędu może się odbywać nawet pod kątem 45 stopni względem wałów.

Przegub Cardana, budowa

Zastosowanie w motocyklach

Wał napędowy w motocyklach stosowany jest dość powszechnie. Tam, gdzie cena, masa i konieczność szybkiej modyfikacji przełożeń ma mniejsze znaczenie będzie doskonałym wyborem, szczególnie, że jego obsługa poza okresową wymianą oleju jest niewielka. Nie brudzi także smarem tylnego koła. Zatem to doskonałe rozwiązanie do motocykli turystycznych, ciężkich i chopperów.

Nazwa Kardan

Kardan to nazwa wzięta od nazwiska matematyka i mechanika z czasów renesansu, Girolamo Cardano. Jako pierwszy opisał konstrukcję teoretyczną takiego przegubu.

Oznaki zużycia wału Kardana

Oznaki zużycia lub uszkodzenia wału:

    – wibrację z okolic wahacza

    – drżenie układu przeniesienia napędu

   – dudnienie, wycie lub wszelkie niestandardowe dźwięki z napędu

   – stukanie i szarpnięcia podczas ruszania.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Więcej w Porady, Warsztat
zderzenie czołowe
Marzec, wypadki, kampania bezpieczeństwa motocyklistów

Marzec, wypadki, kampania bezpieczeństwa motocyklistów - te hasła opisują to, co chciałbym Wam przekazać. Odkąd stopniały śniegi, praktycznie codziennie...

Zamknij