Prawo jazdy kat. A - wszystko co warto wiedzieć - Motogen.pl

Prawo jazdy jest podstawowym atrybutem motocyklisty. W Polsce mamy 4 kategorie, a dodatkowo niektórymi motocyklami można jeździć samochodowe prawo jazdy kat. B.

Tekst: PB

Jeszcze kilka lat temu sytuacja była bardzo prosta. Kategoria A oznaczała motocykle, niezależnie od tego, czy było to skuter o pojemności 125 cm3, czy prawie 200 konne Suzuki Hayabusa. Dzisiaj, w trosce o nasze bezpieczeństwo, pełne uprawnienia można otrzymać w kilku etapach, albo po prostu nieco dłużej poczekać. Przy odrobienie „szczęścia” czekają nas aż 4 kursy i 4 egzaminy. Za wszystkie oczywiście trzeba zapłacić!

Prawo jazdy kat A – wymagania

Obecnie w Polsce mamy aż 4 kategorie prawa jazdy – A, A1, A2 i AM. Możemy je zdobywać w odwrotnej kolejności. Zaczynamy więc od AM, które jest odpowiednikiem starej karty motorowerowej. Później mamy A1, następnie A2, a na koniec dopiero pełnoprawną kategorię A. Oczywiście nie musimy robić wszystkich kategorii – kluczem jest wiek.

Po ukończeniu 24 lat można od razu starać się o „pełną” kategorię i cieszyć się wspomnianą wcześniej Hayabusą. Właśnie po to, by zapobiegać takim sytuacjom, ustawodawca dla młodszych kandydatów zaproponował pośrednie kategorie. Zanim więc zdecydujemy się na kupno motocykla, zastanówmy się jakie mamy możliwości jeśli chodzi o prawo jazdy na motor.

Prawo jazdy kat A – czym można jeździć

Pierwsza kategoria, czyli AM, uprawnia do poruszania się motorowerem spalinowym, bądź elektrycznym, którego moc nie przekracza 4 kW (5,4 KM), a prędkość maksymalna ograniczona jest do 45 km/h. W przypadku czterokołowców, istotna masa nie przekraczająca 350 kg i również ograniczenie prędkości do 45 km/h.

Kolejną kategorią jest A1 – tutaj mamy już dużo większe pole do popisu. Nasz motocykl czy skuter nie może mieć więcej niż 125 cm3 pojemności skokowej silnika i osiągać więcej niż 11 kW (15 KM). Ważny jest także stosunek mocy do masy, nie przekraczający 0,1 kW/1 kg masy własnej pojazdu. Innymi słowy, pojazd nie może ważyć mniej niż 110 kg. Nie dotyczy do czterokołowców, w których przypadku istotny jest górny limit – 350 kg. Ciekawostką w tej kategorii jest również dopuszczenie do zasiadania na motocyklach trójkołowych o mocy nie przekraczającej 15 kW (20 KM).

Prawo jazdy kat A – od ilu lat

Pełnoprawne prawo jazdy kat. A „z marszu” można uzyskać po ukończeniu 24 lat. Kiedy można zacząć kurs? Trzy miesiące przez uzyskaniem wymaganego wieku. Dotyczy to wszystkich kategorii. Na szczęście jest droga, by znacznie wcześniej legalnie wsiąść na nasz wymarzony jednoślad.

Już w wieku 14 lat można ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, oczywiście za zgodą rodziców. Taka zgoda jest też potrzebnya dla chętnych chcących zrobić prawo jazdy kat A1 (od 16 lat). Już po „osiemnastce” można starać się o prawo jazdy kat. A2. Kiedy można robić pełne A mając kategorię A2? Wystarczą dwa lata stażu (wiek 20 lat).

Prawo jazdy kat A – jak zdać?

Uzyskanie prawa jazdy kat. A wymaga trochę nauki i zaangażowania. Po wyborze szkoły, zarejestrowania Profilu Kandydata na Kierowcę (w Urzędzie Komunikacji, lub online) czeka nas udanie się na badania. Dedykowany lekarz sprawdzi wzrok i ogólne zdrowie kandydata na kierowcę (koszt ok. 200 zł). Później zaczynamy właściwe szkolenie. Pierwsza część to teoria – dla kategorii AM jest to 10 godzin lekcyjnych, a dla pozostałych aż 30. Po zdaniu wewnętrznego egzaminy z teorii, możemy przystąpić do jazd. Co ważne, do teorii można przygotować się samemu, obowiązkowe jest tylko zaliczenie 4-godzinnego szkolenia z pierwszej pomocy. W takim przypadku trzeba samodzielnie zapisać się na egzamin w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego).

Czas na jazdę! Dla kategorii AM jest to 10 godzin zegarowych, a dla pozostałych 20 godzin. Szkolenie obejmuje jazdę na placu manewrowym i na mieście. Po zdaniu egzaminu wewnętrznego możemy ruszać na egzamin.

A co w przypadku rozszerzenia kategorii prawa jazdy? Będąc posiadaczem prawa jazdy kat. albo A2 chcąc uzyskać pełne A musimy zaliczyć 10 godzin jazd (w przypadku A1 jest to 20 godzin). Szkolenie teoretycznie nie jest już wymagane. Na koniec pozostaje zdanie egzaminu (również będzie to tylko część praktyczna).

Prawo jazdy kat A – ile kosztuje?

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? To zależy od ośrodka i kategorii. By móc leganie prowadzić motorower (AM) trzeba przeznaczyć na kurs około 1000 zł. Dla pozostałych kategorii jest to około 2000 – 2500 zł. Szkolenie rozszerzające (np. z A2 na A1) kosztuje około 1500 zł. Ale to nie koniec wydatków. Musimy pamiętać także o badaniach lekarskich (około 200 zł) i egzaminach (30 zł za teorię, 140 zł za praktykę). Każda powtórka egzaminu jest oczywiście płatna. Na koniec pozostaje nam opłata za samo prawo jazdy (100 zł).

To dopiero początek

Po odebraniu upragnionego prawa jazdy możemy wreszcie zasiąść na naszym motocyklu i ruszyć w trasę. Jeśli dopiero planujemy zakup, trzeba pamiętać o tym, że sam motocykl to nie wszystko. W wydatkach uwzględnijmy to, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, dobry kask, rękawice, kurtka, spodnie i buty. Lepiej od razy kupić sprzęt odpowiedniej jakości – w końcu na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany