Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Sport Supermoto Tor "Poznań" gotowy na Mistrzostwa Świata FIM Supermoto Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Supermoto

Tor "Poznań" gotowy na Mistrzostwa Świata FIM Supermoto

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa FIM po raz pierwszy w historii sportu motorowego przyznała Polsce prawo organizacji rundy Mistrzostw Świata w Supermoto, będącej jednocześnie rundą Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie sportu.

To również pierwsza tak prestiżowa impreza motocyklowa w ponad 90-letniej historii Automobilklubu Wielkopolski, który jest jej gospodarzem.
Organizatorem wykonawczym cyklu imprez serii FIM Supermoto World Championship, z upoważnienia FIM jest BPROM Sport, który nie tylko określa ramy organizacyjne wydarzenia, ale również czuwa nad jego przebiegiem.

Za sprawą FIM Supermoto World Championship oraz Supermoto European Championship już 7 czerwca 2015r. Poznań stanie się światową stolicą supermoto, a Tor „Poznań” areną zmagań najlepszych na świecie zawodników tej dyscypliny. Supermoto, to dyscyplina stanowiąca połączenie wyścigów drogowych i terenowych. Jej korzenie sięgają lat 70-tych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych, dla potrzeb telewizji stworzono serię wyścigową w której mogli rywalizować zarówno specjaliści od wyścigów asfaltowych jak i crossowych – w tym swoistym wyścigu Mistrzów rywalizował m.in. Kenny Roberts Snr. – trzykrotny Mistrz Świata klasy 500ccm (dzisiejsze MotoGP).
 
Motocykle używane w Supermoto stanowią hybrydę motocykli stosowanych w motocrossie (zawieszenie z możliwością dużej amortyzacji) i wyścigach płaskich (koła z oponami typu slick). Dopuszczalne silniki to dwusuwowe o pojemności 175 – 250 ccm3 lub czterosuwowe o pojemności 290-450 ccm3.

Wyścigi rozgrywane są zwykle na torach kartingowych, których pętla liczy ok. 1 km, wzbogacanych o widowiskową sekcję terenową z kilkunastoma „hopami”, na których zawodnicy wykonują efektowne wyskoki. Podobnie będzie w Poznaniu, gdyż rywalizacja Grand Prix Polski Supermoto odbywać się będzie na specjalnie przygotowanym przez Automobilklub Wielkopolski na Torze „Poznań”, w obrębie liczącego długość 1440 m toru kartingowego ok. 200 m odcinka terenowego, gwarantując kibicom możliwość śledzenia całej rywalizacji z trybun, co w motosporcie jest rzadkością.

Wyścigowy weekend składa się z sobotnich kwalifikacji, w S1GP rozgrywanych w systemie SuperChrono, gdzie po wstępnych eliminacjach, najlepszych sześciu zawodników w dodatkowej sesji walczy o Pole-Position, oraz dwóch niedzielnych wyścigów – każdy po ok. 20 minut.

W rywalizacji Grand Prix oraz Mistrzostwach Europy startuje łącznie ponad 50 zawodników reprezentujących m.in.: Belgię, Czechy, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Kolumbię, Niemcy, Rumunię, Szwajcarii, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy.

Aktualnym liderem cyklu S1 Grand Prix jest pochodzący z Finlandii Mauno HERMUNEN (nr 131), który mimo problemów zdrowotnych pewnie wygrał oba wyścigi Grand Prix Europy.  Fin startujący w zespole prowadzonym przez legendarnego Maxa Biaggiego (czterokrotnego Mistrza Świata w klasie 250 ccm3 i dwukrotnego Mistrza Świata Superbike) nie kryje zadowolenia z prowadzenia  w stawce: „Trudno o większe szczęście. Na początku sezonu mieliśmy problemy z ustawieniem motocykla, ale z wyścigu na wyścig jest co raz lepiej, kolejne zwycięstwa dedykuje mojemu dziadkowi, który zmarł w styczniu. Bardzo dziękuję za wsparcie Maxowi Biaggiemiu.”

Tuż za nim w klasyfikacji generalnej, z zaledwie 4 punktową startą, znajduje się reprezentant Francji - Thomas CHAREYRE (nr 4), podwójny triumfator Grand Prix Włoch. Do walki na Torze „Poznań” za pewne włączą się też: reprezentant Włoch Ivan Lazzarini (nr 30) oraz Lukas Hollbacher (nr 72) z Austrii, oboje po serii trzecich i czwartych miejsc mają apetyt na wyższe stopnie podium.

Równolegle do klasyfikacji kierowców, prowadzony jest ranking konstruktorów. Tutaj pewnie prowadzi mniej znana w Polsce marka TM Racing, przed Hondą i Husqvarną.

W Mistrzostwach Europy S2 – niekwestionowanym liderem po 3 eliminacjach z kompletem punktów jest reprezentant Niemiec Marc Reiner SCHMIDT (nr 41) „na razie mój sezon jest perfekcyjny, wszystko układa się po myśli naszego zespołu, choć cały czas się uczę, by w przyszłym roku wystartować w cyklu Mistrzostwach Świata”. Toni Klem (nr 111) z Finlandii traci do lidera już 40 punktów, a do walki o podium na pewno włączy się koalicja Włochów – Giovanni BUSSEI (nr 200) Fabrizio BARTOLINI (nr 110) oraz Diego MONTICELLI (nr 68).

Ale nie zabraknie również polskich akcentów, bowiem do rywalizacji z europejską czołówką S2 staną także: Wojciech Mańczak, Jędrzej Żuralski, Paweł Leśków, Maciej Wiśniewski oraz Michał Pawlik.

Dodatkowo kibiców czeka jeszcze nie lada gratka w postaci wyścigu o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski, w którym wystartują zawodnicy na co dzień rywalizujący w Mistrzostwach i Pucharze Polski Supermoto.

Jedno jest pewne – emocji nie zabraknie!

Tagi

oceń ten materiał:
Mistrzostwa Świata FIM Supermoto Mistrzostwa Świata FIM Supe...
Mistrzostwa Świata FIM Supermoto Mistrzostwa Świata FIM Supe...
Mistrzostwa Świata FIM Supermoto Mistrzostwa Świata FIM Supe...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści