-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Skuter z działem bezodrzutowym? Vespa 150 TAP Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Skuter z działem bezodrzutowym? Vespa 150 TAP

Vespa 150 z przełomu lat 50 i 60-tych w zasadzie jest pojazdem powszechnym i lubianym. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że znani z odwagi i dzielności na polu walki Francuzi wykorzystywali go jako pojazd transportowy - myli się jednak ten, kto założy, że transportował listy do żołnierzy, czy rozkazy. Owa Vespa była transporterem działa bezodrzutowego, statywu do niego i zapasu amunicji.

Nie wiemy ile sfermentowanego napoju winnego musiały wypić osoby, odpowiedzialne za wdrożenie tego projektu. Faktem jest, że francuskie wojsko zakupiło pewną ilość Vesp 150 TAP. W stosunku do modeli seryjnych miały wzmacnianą konstrukcję, oraz uchwyty i podcięcia służące do montażu działa.

Vespa z założenia nie była przystosowana do tego, aby działo M20, które transportowała oddawało strzały bezpośrednio z niej. Do tego celu służył specjalny statyw. Jednak w sytuacji zagrożenie istniała możliwość oddania strzału, z ograniczoną jednak, precyzją (Vespa nie posiadała żadnych przyrządów celowniczych).

 

 

Dzielnośc bojowa pojazdu okazała się niewystarczająca. Zostały użyte w czasie wojny z Algierią, gdzie ich duża masa i przeciążona konstrukcja nie radziła sobie z przeszkodami terenowymi. Po demontażu dział okazały się ulubionymi pojazdami transportowymi dla oficerów i podoficerów.

Więcej o motocyklach Vespa
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści