Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Odcinkowy pomiar prędkości nielegalny? Kierowca z Tychów pozywa ITD! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Odcinkowy pomiar prędkości nielegalny? Kierowca z Tychów pozywa ITD!

Kierowca z Tychów zaskarżył w sądzie Inspektorat Transportu Drogowego, twierdząc, że kamery odcinkowego pomiaru prędkości naruszają jego prawo do prywatności i ochrony własnego wizerunku. Zasadność swojego pozwu argumentuje wyrokiem niemieckiego sądu, który nakazał… wyłączyć kamery odcinkowego pomiaru prędkości w Niemczech!

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Otóż nie jest tak, że system nagrywa tylko osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego, ale dokładnie wszystkich, którzy przejeżdżają przez strefę pomiaru. Informacje o przejeżdżających kierowcach są zbierane, gdyż istnieje dopiero podejrzenie, że któryś – średnio jeden na stu – popełni wykroczenie. Zbierane są zatem bez potwierdzonej przyczyny… - i to właśnie nie spodobało się kierowcy z Tychów. Chodzi o OPP w Tarnowskich Górach, na ulicy Obwodowej, między skrzyżowaniem z ulicą Karola i ul. Gliwicką.

 

Powód twierdzi, że do zbierania takich danych nie upoważniają żadne prawa ustawowe, ani konstytucyjne, więc zbieranie ich jest łamaniem prawa – zważywszy na to, że na 99% kierowców nie pada nawet podejrzenie złamania przepisów. Kolejnym problemem według niego jest gromadzenie danych przez ITD – jak to określił w pozwie, „na wszelki wypadek”, zakładając, że być może kierowca w przyszłości popełni wykroczenie. To znów nie zgadza się z elementarnymi założeniami państwa prawa.

 

Polski kierowca pozwał ITD po tym, jak dowiedział się o decyzji niemieckiego sądu, który uznał OPP za niezgodny prawem i zadecydował o natychmiastowym wyłączeniu systemowych kamer. Uzasadnieniem tego wyroku była niezgodność z niemiecką konstytucją. Jak sprawę rozpatrzy polski sąd? Na jego werdykt będziemy musieli poczekać.

 

Źródło: moto.pl

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści