Policja kupiła 350 nowych, laserowych "suszarek": miernik ma tryb motocyklowy, mierzy odstęp - Motogen.pl

Miernik zmierzy prędkość z 1 kilometra, ma tryb motocyklowy z zapisem odjeżdżającego jednośladu i jego tablicy, potrafi określić odległość pomiędzy dwoma pojazdami.

zdjęcie główne: dziennik.pl

Właśnie zakończył się przetarg na zakup 350 nowych, laserowych mierników ręcznych z rejestracją obrazu. Jak donosi auto.dziennik.pl, zakupy Komendy Głównej Policji kosztują 8,4 mln złotych, przetarg wygrała warszawska spółka Safety Camera Systems, a mierniki to amerykańskie urządzenie LTI 20/20 TruCam.

Miernik jest już dobrze znany polskim kierowcom, policja posiada już kilkaset takich urządzeń. „Suszarka” o wartości 24 000 zł za sztukę ma trzy soczewki, potrafi zapisać ok. 3 tysiące plików, a wśród trybów pracy znalazły się:
– pomiar prędkości nawet z 1000 metrów;
– udokumentowanie niedostosowania się do sygnalizacji świetlnej;
– tryb pomiaru prędkości motocykla wraz zapisem tablicy rejestracyjnej;
– pomiar odległości pomiędzy pojazdami.

Jak działa tryb motocyklowy w policyjnym mierniku laserowym?

Jeden z policjantów podczas prezentacji LTI 20/20 TruCam wyjaśnił, że miernik potrafi precyzyjnie zmierzyć i udokumentować prędkość nadjeżdżającego motocykla. W takim przypadku jednak nie widać numerów rejestracyjnych. Dlatego, gdy jednoślad nie zatrzyma się do kontroli, wystarczy że policjant odwróci się za nim, aby udokumentować tablicę rejestracyjną i ponownie zmierzyć prędkość oddalającego się motocykla.

Pomiar odstępu pomiędzy pojazdami z „suszarki”

„Suszarka” potrafi zmierzyć prędkość dwóch poruszających się pojazdów, a następnie wskazać odległość pomiędzy nimi – zarówno w metrach, jak też w sekundach.

Funkcjonalność ta może okazać się niezwykle przydatna funkcjonariuszom i kierowcom, jako że w końcu, od 1 czerwca 2021 roku, polskie prawo precyzyjnie określa odległość pod pojazdu poprzedzającego. Na autostradach i drogach ekspresowych odstęp wynosił będzie połowę prędkości wyrażoną w metrach (np. 70 m przy 140 km/h).

Mierniki trafią do policji 1 czerwca, razem z nowelizacją

Co ciekawe, nowe mierniki mają być przekazane w ręce funkcjonariuszy 1 czerwca 2021 r., czyli dokładnie w tym samym dniu, od którego na polskich drogach zacznie obowiązywać nowe prawo:
– pierwszeństwo pieszych,
– zakaz smartfonów na pasach,
– 50 km/h w zabudowanym w nocy,
– odstęp od pojazdu poprzedzającego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany