Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Motocykl za milion dolarów to replika? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Motocykl za milion dolarów to replika?

Niedawno pisaliśmy o tym, że prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz motocykla, którym jeździł główny bohater filmu „Easy Rider” trafi na aukcję. Licytacja odbyła się w miniony weekend, motocykl osiągnął niebotyczną cenę. Pojawiły się jednak wątpliwości co do autentyczności motocykla.

Na potrzeby filmu zbudowano cztery motocykle, a bazą był Harley-Davidson FL. Trzy sztuki zostały skradzione po zakończeniu zdjęć, a jeden zniszczono podczas kręcenia filmu. Losy trzech motocykli pozostają nieznane, ale miejska legenda głosi, że zostały skradzione na zlecenie Hell’s Angels. Peter Fonda przekazał wrak czwartego motocykla Danowi Haggerty’emu, który go odrestaurował i sprzedał do muzeum w Iowa w 2011 roku. W tym samym roku maszynę odkupił Michael Eisenberg, który miał powiązania biznesowe z Fondą.

Motocykl osiągnął na aukcji cenę 1,35 miliona dolarów i tym samym jest to najdroższy Harley w historii. Poprzedni rekord wynoszący równy milion dolarów należał do motocykla pomalowanego przez Jacka Armstronga.

Portal Hollywood Reporter podaje jednak, że motocykl prawdopodobnie nie jest oryginałem i tu zaczynają się schody. Sam Peter Fonda przyznał, że w sprawie motocykla coś jest nie tak i może mieć rację. Aktor dzwonił nawet do organizatorów aukcji i prosił o jej odwołanie. Pojawił się bowiem drugi Captain America, którego posiadaczem jest Gordon Granger. Zarówno motocykl Eisenberga jak i ten będący w posiadaniu Grangera mają certyfikaty autentyczności, które podpisał Haggerty. Następnie przyznał on, że w przypadku Grangera doszło do pomyłki i poświadczył nieprawdę.

Granger z kolei twierdzi, że to egzemplarz sprzedany za ponad milion dolarów jest repliką. Kolekcjoner miał kupić swój motocykl od Johna Parhama, który z kolei nabył go… od Haggerty’ego.

Prawda jak zwykle leży po środku. Faktem jest tylko to, że Captain America to najdroższy w historii motocykl marki Harley-Davidson.

 

Więcej o motocyklach Harley-Davidson Autor: Wojciech Grzesiak
...
Harley-Davidson FL Harley-Davidson FL "Captain...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści