[Nowość 2021] Harley-Davidson Pan America 1250 - przygodowa rewolucja! (specyfikacja, ceny, opis, zdjęcia, video) - Motogen.pl

Pan America 1250 oraz Pan America 1250 Special już są! To zupełnie nowe rozdanie dla Harley-Davidsona i zapowiada się fenomenalnie. Mamy dla Was dogłębne przedstawienie tego, co oferuje nowy model.

Gigant z Milwaukee w końcu zaprezentował długo wyczekiwany model Pan America. Jest to motocykl klasy adventure, czyli coś zupełnie nowego dla Harley-Davidsona. Po zapoznaniu się ze wszelkimi danymi na temat tego sprzętu musimy stwierdzić, że jesteśmy pod ogromnym wrażeniem.

Pan America 1250 rzeczywiście może skutecznie namieszać na rynku motocykli przygodowo-turystycznych!

Film premierowy Pan America 1250 2021

Aktor i motocyklista, Jason Mamoa uczestniczył w testowaniu i (przede wszystkim) pełni funkcję ambasadora Pan America:

Dwie wersje

Do sprzedaży trafią dwie wersje: Pan America 1250 oraz Pan America 1250 Special. Ta druga została lepiej wyposażona: kilka dodatków takich jak gmole czy szprychowe felgi, doświetlanie zakrętów, a także półaktywne zawieszenie oraz zupełna nowość w motocyklach: adaptacyjna wysokość zawieszenia. Czyli motocykl opuszcza się po zatrzymaniu, na przykład na światłach. Szczegóły w kolejnych akapitach.

Cena i dostępność HD Pan America

Modele Pan America 1250 i Pan America 1250 Special pojawią się u dealerów Harley-Davidson w czerwcu 2021 roku.

Ceny są niezbyt wygórowane. Szczegółowy cennik na dole, na końcu danych technicznych. Oba modele w podstawowych barwach Vivid Black kosztują:
– Pan America 1250 – 71 970 zł
– Pan America 1250 Special – 82 680 zł

Osiągi silnika HD Revolution Max 1250

Jest to zupełnie nowa jednostka o nazwie Revolution Max 1250. Dwa cylindry w układzie V, kąt rozwarcia 60 stopni, pojemność skokowa 1252 ccm. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 105 mm x 72 mm, a stopień sprężania to 13:1, są podwójne świece zapłonowe. Chłodzenie cieczą. Czopy wału są przesunięte o 30 stopni aby uzyskać 90-stopniową kolejność zapłonu.

A teraz uwaga: w głowicach pracują po dwa wałki rozrządu i po 4 zawory na cylinder. Jest to rozrząd DOHC z hydraulicznie sterowanymi regulatorami, a do tego posiada zmienne fazy rozrządu (VVT) na obu wałkach: dolotowym i wydechowym! Jednostka ma być precyzyjna i elastyczna w każdych obrotach. Dwie przepustnice oczywiście sterowane są elektronicznie.

Będzie „czym jechać”, bo osiągi są na świetnym poziomie:
150 KM mocy przy 9000 obr/min
127 Nm momentu obrotowego przy 6750 obr/min.

Skrzynia biegów jest manualna, 6-stopniowa. Sprzęgło obsługiwane jest za pomocą linki.

Rama i waga Pan America

Brak jest tutaj konwencjonalnej ramy, a wahacz jest aluminiowy, co pozwoliło znacznie oszczędzić masę. Elementem nośnym konstrukcji jest silnik sam w sobie. Do niego przykręcone są szczątkowe ramy przednia, środkowa i tylna.

W efekcie redukowania masy tu i tam, Pan America 1250 to motocykl zaskakująco lekki, zarówno jak na Harley-Davidsona, a także jak na pełnowymiarowego adventure’a.

Waga w stanie gotowym do jazdy ważą:
– Pan America 1250 – 245 kg
– Pan America 1250 Special – 258 kg

Podwozie i koła

Elementem nośnym konstrukcji jest silnik, wahacz jest obustronny, aluminiowy. Rozstaw osi wynosi 1580 mm. Pan America stoi na kołach 19 i 17 cali z przodu i z tyłu. Fabryczne opony to specjalnie zaprojektowane, dualowe opony Michelin Scorcher Adventure, a w opcji wybrać można bardziej agresywne opony z na kostkach.

Felgi w wersji podstawowej są aluminiowe odlewane, a wersja Special posiada w opcji obręcze na szprychach, oczywiście przystosowane do montażu opon bezdętkowych.

Prześwit motocykla jest zależny od wersji. Wynosi 210 mm dla wersji podstawowej oraz 175 mm dla wersji Special. Jeżeli planujesz więc więcej offroadu niż jazdy po asfalcie, pewnie zrezygnujesz ze Speciala z półaktywnym zawieszeniem.

Zawieszenie – manualne lub półaktywne Showa

Wersja podstawowa posiada zawieszenie Showa ze skokiem 190 mm z przodu i z tyłu. Widelec to USD o śr 47mm. Amortyzator tylny montowany jest na układzie dźwigienek, co zapewnia progresję pracy. Oba elementy mają pełną regulację: napięcie sprężyny, tłumienie odbicia i dobicia.

Pan America Special posiada zawieszenie półautomatyczne – opracowane przez markę Showa we współpracy z H-D. Na pokładzie jest 6-osiowy IMU, który zapewnia dane także do pracy zawieszenia. Amortyzatory pracują w kilku różnych trybach tłumienia zgodnych z trybami jazdy (także offroadowymi), a także automatycznie dobierają napięcie wstępne względem obciążenia.

Jest także zupełna nowość na rynku motocyklowym: System Adaptive Ride Height (Adaptacyjna wysokość jazdy). Występuje jako opcja wyłącznie w wersji Special. Układ pozwala obniżyć zawieszenie o 25-50 mm (w zależności od napięcia wstępnego) w sposób automatyczny przy zatrzymywaniu (np. do świateł), aby łatwiej podeprzeć się nogą. Pracuje w kilku trybach zmieniających czas reakcji na zatrzymywanie.

Wysokość kanapy można regulować bez użycia narzędzi i wynosi ona:
– Pan America 1250: od 870 mm do 895 mm.
– Pan America 125 Special: od 850 mm do 875 mm.

Hamulce Brembo

Jak na odpowiednio radosny motocykl przystało, na pokładzie są hamulce Brembo. Z przodu pracują zaciski monoblock (śr. tłoczka 30 mm) montowane radialnie, pracują na tarczach 320 mm. Obsługiwane są przez radialną pompę Brembo, z regulacją reakcji dźwigni.

Ekran TFT, multimedia…

Pod względem elektroniki Pan America jest tak wypasiona, jak przystało na nowoczesny motocykl Adventure.

Wszystko obsługiwane jest z poziomu kolorowego ekranu TFT – jest dotykowy na postoju lub sterowany z kierownicy w trakcie jazdy. System posiada Bluetooth, można podłączyć smartfona aby sterować multimediami: połączeniami, wiadomościami, czy muzyką. Jest specjalna aplikacja H-D, dzięki której na pełnym ekranie TFT korzystać można z nawigacji on-line (sieć z telefonu) lub off-line po uprzednim zapisaniu trasy.

Elektronika, IMU, tryby jazdy…

Z poziomu ekranu zarządzamy także całą elektroniką dotyczącą charakterystyki jazdy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że Pan America posiada 6-osiowy czujnik IMU, który do spółki z innymi czujnikami zapewnia systemowi pełny wgląd w sytuację motocykla.

Do dyspozycji mamy tryby jazdy: Road, Sport, Rain, Off-Road, Własny A; a w wersji Special dodatkowo Off-Road Custom i Własny B.

Poza różną charakterystyką oddawania mocy i reakcji na manetkę, elektroniczni asystenci to:

 • Elektronicznie połączone hamulce z działaniem w zakręcie (C-ELB – Cornering Enhanced Electronically Linked Braking) – zapewnia stabilność w zakrętach, na zjazdach i podjazdach, automatycznie regulując siłę pomiędzy przednią i tylną osią.
 • Układ ABS z działaniem w zakręcie (C-ABS – Cornering Enhanced Antilock Braking System). Czyli ABS tak zwany zakrętowy, czuły na przechylenia.
 • System ograniczania unoszenia się tylnego koła (RLM – Rear-wheel Lift Mitigation) – czyli system tak dawkuje hamowanie, aby tył unosił się w sposób efektywny, a nie efektowny.
 • ABS na tylne koło można odłączyć, co dzieje się na przykład w trybie jazdy Off-Road.
 • System kontroli trakcji z działaniem w zakręcie (C-TCS – Cornering Enhanced Traction Control System). Wiadomo, kontrola trakcji czuła na pochylenia.
 • System ograniczania unoszenia się przedniego koła (FLM – Front-Wheel Lift Mitigation), czyli system anty-wheelie, działający oddzielnie od kontroli trakcji. Na przykład: w trybie Off-Road kontrola trakcji pozwala na spory uślizg, ale anty-wheelie jest wyłączone, aby łatwo wskakiwać na przeszkody.
 • System kontroli poślizgu z działaniem w zakręcie (C-DSCS – Cornering Enhanced Drag-Torque Slip Control System), czyli elektronika regulująca moment obrotowy przy hamowaniu, aby neutralizować blokowanie się tylnego koła.
 • System zapobiegający staczaniu się pojazdu na wzniesieniu/asystent ruszania pod górę (HHC – Hill Hold Control), czyli układ ABS automatycznie przytrzymuje ciśnienie w hamulcach, aby ułatwić ruszanie na wzniesieniu.

Pan America 1250 Special posiada także system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) na wyposażeniu standardowym. W wersji podstawowej dostępny jest jako opcja.

Światła wykonano w technologii LED, a wersja Special posiada doświetlanie zakrętów w standardzie.

Adventure’owe cechy modelu Pan America

Pan America została solidnie przemyślana. Sprawdźcie pozostałe, istotne cechy modelu.

 • Lekki układ wydechowy został wykonany ze stali nierdzewnej, katalizator blisko środka. Dostępny wydech akcesoryjny.
 • Kanapa kierowcy regulowana bez narzędzi.
 • Czteropozycyjną szybę przednią można regulować jedną ręką, za pomocą dźwigni znajdującej się obok ekranu wyświetlacza, w zakresie 45 mm.
 • Mocowanie ekranu umożliwia przechylanie, aby dopasować kąt patrzenia kierowcy.
 • Tempomat w wyposażeniu standardowym.
 • Lekki aluminiowy zbiornik paliwa o pojemności 21,2 l, aby zapewnić większy zasięg jazdy.
 • Wlew paliwa jest umieszczony z przodu na górze zbiornika, dzięki czemu większość toreb na zbiornik nie będzie go zakrywać, co umożliwia tankowanie z założoną torbą.
 • Oświetlenie LED pełne. Reflektor LED Daymaker® Signature został zaprojektowany przy użyciu nowej technologii analizy fotometrycznej w celu uzyskania oświetlenia drogi z bardzo jednorodnym rozproszeniem światła, co eliminuje dekoncentrujące kierowcę jaśniejsze punkty.
 • Przednie kierunkowskazy są umieszczone tak, aby były chronione przez osłonę rurową podczas jazdy off-road.
 • Dostępne kolory wersji podstawowej: Vivid Black, River Rock Gray z emblematem na zbiorniku paliwa.

Cechy szczególne wersji Pan America 1250 Special

Model z dopiskiem Special posiada więcej dodatków. Ponad wersję podstawową wyróżnia się wyposażeniem:

 • Elektronicznie regulowane, półaktywne zawieszenie przednie i tylne.
 • System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS).
 • Podpórka centralna.
 • Pedał hamulca tylnego z dwoma pozycjami bez użycia narzędzi.
 • Gmole.
 • Aluminiowa osłona silnika (zamiast plastikowej).
 • Adaptacyjny reflektor Daymaker Signature – doświetlanie zakrętów przez płynne włączanie trzech elementów LED na każdą stronę (względem przechyłu pod kątem 8, 15 i 23 stopni).
 • Podgrzewane manetki i owiewki na dłonie (handguardy).
 • Amortyzator skrętu.
 • System Adaptive Ride Height – automatyczne opuszczanie zawieszenia przy zatrzymaniu (opcja płatna).
 • Koła bezdętkowe ze szprychami (opcja płatna).
 • Dostępne kolory w wersji Special: Vivid Black; Gauntlet Gray Metallic; Deadwood Green; dwukolorowy Baja Orange/Stone Washed White Pearl.

Galeria zdjęć – Pan America 1250 / Special 2021:

Dane techniczne, porównanie: 2021 Harley-Davidson Pan America 1250 / Special

PAN AMERICA 1250PAN AMERICA 1250 SPECIAL
WYMIARY
DŁUGOŚĆ2265 mm2265 mm
WYSOKOŚĆ SIEDZENIA BEZ OBCIĄŻENIA890 mm850 mm
PRZEŚWIT210 mm175 mm
KĄT POCHYLENIA GŁÓWKI RAMY (STOPNIE)2525
WYPRZEDZENIE157 mm157 mm
ROZSTAW OSI1580 mm1580 mm
OPONY, PRZÓD – SPECYFIKACJA120/70R19 60 V120/70R19 60 V
OPONY, TYŁ – SPECYFIKACJA170/60R17 72 V170/60R17 72 V
OPONY, TYPH-D®/Michelin® Scorcher® Adventure, radialneH-D®/Michelin™Scorcher™Adventure, radialne
POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA PALIWA21,2 l21,2 l
OBJĘTOŚĆ OLEJU (Z FILTREM)4,5 l4,5 l
MASA, BEZ PŁYNÓW229 kg242 kg
MASA, GOTOWY DO EKSPLOATACJI245 kg258 kg
SILNIK
SILNIKRevolution™ Max 1250Revolution™ Max 1250
ŚREDNICA CYLINDRA105 mm105 mm
SKOK TŁOKA72 mm72 mm
POJEMNOŚĆ1252 cm31252 cm3
STOPIEŃ SPRĘŻANIA13.0:113.0:1
UKŁAD PALIWOWYElektroniczny sekwencyjny wtrysk paliwa (ESPFI)Elektroniczny sekwencyjny wtrysk paliwa (ESPFI)
WYDECHTypu 2-1-1, katalizator w kolektorzeTypu 2-1-1, katalizator w kolektorze
OSIĄGI
METODA POMIARU MOMENTU OBROTOWEGO SILNIKAEC 134/2014EC 134/2014
MOMENT OBROTOWY SILNIKA128 Nm128 Nm
MOMENT OBROTOWY SILNIKA (OBR./MIN.)67506750
MOC152 KM (112 kW) przy 8750 obr./min152 KM (112 kW) przy 8750 obr./min
PRZECHYŁ BOCZNY, PRAWY (STOPNIE)4242
PRZECHYŁ BOCZNY, LEWY (STOPNIE)4242
METODA POMIARU ZUŻYCIA PALIWAEU 134/2014EU 134/2014
ZUŻYCIE PALIWA5,5 l/100 km5,5 l/100 km
METODA POMIARU EMISJI CO₂EU 134/2014EU 134/2014
EMISJA CO₂129 g/km129 g/km
PRZENIESIENIE NAPĘDU
NAPĘD GŁÓWNYKoło zębate, przełożenie 49/89Koło zębate, przełożenie 49/89
PRZEŁOŻENIE 1. BIEG13.110.13.110.
PRZEŁOŻENIE 2. BIEG9.6879.687
PRZEŁOŻENIE 3. BIEG7.5097.509
PRZEŁOŻENIE 4. BIEG6.0576.057
PRZEŁOŻENIE 5. BIEG5.080.5.080.
PRZEŁOŻENIE 6. BIEG4.4364.436
PODWOZIE
PRZEDNI WIDELEC47 mm odwrócony widelec z regulacją tłumienia dobicia i odbicia oraz napięcia wstępnego sprężyny. Aluminiowe półki typu triple clamps.47 mm odwrócony widelec z elektronicznie regulowaną półaktywną kontrolą tłumienia. Aluminiowe półki typu triple clamps.
TYLNE AMORTYZATORYMontowany na drążkach amortyzator typu monoshock ze zbiorniczkiem piggyback, z regulacją tłumienia dobicia i odbicia oraz napięcia wstępnego sprężynyMontowany na drążkach amortyzator typu monoshock z automatyczną elektroniczną kontrolą napięcia wstępnego sprężyny oraz półaktywną kontrolą dobicia i odbicia
KOŁA, OPCJONALNEAnodyzowane aluminium, szprychowe, bezdętkowe
KOŁA, PRZÓD – TYPOdlew aluminium, satynowa czerńOdlew aluminium, satynowa czerń
KOŁA, TYŁ – TYPOdlew aluminium, satynowa czerńOdlew aluminium, satynowa czerń
HAMULCE, TYP ZACISKUMontowany radialnie 4-tłoczkowy typu monoblock z przodu i jednotłoczkowy pływający z tyłuMontowany radialnie 4-tłoczkowy typu monoblock z przodu i jednotłoczkowy pływający z tyłu
UKŁAD ELEKTRYCZNY
LAMPKI KONTROLNEKierunkowskazy LED typu BulletKierunkowskazy LED typu Bullet
WSKAŹNIKIEkran TFT o przekątnej 6,8 cala wyświetlający prędkościomierz, obrotomierz, wskaźnik biegu, licznik przebiegu, licznik przebiegu dziennego, wskaźnik poziomu paliwa, licznik zasięgu, zegar, kontrolkę tempomatu oraz alerty: niska temperatura, opuszczona podpórka boczna, przewrócenie; komunikacja BT – po sparowaniu z telefonem – połączenia telefoniczne, muzyka, nawigacja (TYLKO aplikacja H-D)Ekran TFT o przekątnej 6,8 cala wyświetlający prędkościomierz, obrotomierz, wskaźnik biegu, licznik przebiegu, licznik przebiegu dziennego, wskaźnik poziomu paliwa, licznik zasięgu, zegar, temperaturę otoczenia, kontrolkę tempomatu oraz alerty: niska temperatura, opuszczona podpórka boczna, przewrócenie; komunikacja BT – po sparowaniu z telefonem – połączenia telefoniczne, muzyka, nawigacja (TYLKO aplikacja H-D)
MULTIMEDIA
ROZMIAR EKRANU173 mm173 mm
TYPKolorowy ekran dotykowy TFTKolorowy ekran dotykowy TFT
SPECYFIKACJA SŁUCHAWEK (JEŚLI SĄ)BluetoothBluetooth
JĘZYKIarabski, chiński (uproszczony/tradycyjny), czeski, duński, niderlandzki, angielski (domyślnie), fiński, francuski (Kanada/Francja), niemiecki, grecki, węgierski, włoski, japoński, koreański, norweski, polski, portugalski (Portugalia/Brazylia), Indonezyjski, rosyjski, słowacki, hiszpański (Meksyk/Hiszpania), szwedzki, turecki, wietnamski, tajskiarabski, chiński (uproszczony/tradycyjny), czeski, duński, niderlandzki, angielski (domyślnie), fiński, francuski (Kanada/Francja), niemiecki, grecki, węgierski, włoski, japoński, koreański, norweski, polski, portugalski (Portugalia/Brazylia), Indonezyjski, rosyjski, słowacki, hiszpański (Meksyk/Hiszpania), szwedzki, turecki, wietnamski, tajski
ZESTAW GŁOŚNOMÓWIĄCY – ZA POŚREDNICTWEM BLUETOOTHStandardStandard
ROZPOZNAWANIE MOWY: FUNKCJE TELEFONUW zależności od modelu telefonuW zależności od modelu telefonu
ROZPOZNAWANIE MOWY: TUNER/MEDIA/NAWIGACJAW zależności od modelu telefonuW zależności od modelu telefonu
JĘZYKI SYNTEZATORA MOWY (TTS)W zależności od modelu telefonuW zależności od modelu telefonu
INTERKOM DLA KIEROWCY I PASAŻERATylko funkcja zestawu słuchawkowegoTylko funkcja zestawu słuchawkowego
EKRAN INFORMACJI O POJEŹDZIE (TEMPERATURA POWIETRZA, CIŚNIENIE OLEJU I EITMS)Temperatura silnika, Napięcie akumulatoraSystem monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), Temperatura silnika, Napięcie akumulatora, Temperatura otoczenia
USBŁadowanie i aktualizacja urządzeń, USB-C, 5 V, 3 AŁadowanie i aktualizacja urządzeń, USB-C, 5 V, 3 A
BLUETOOTHStandardStandard
Cennik
VIVID BLACK71 970 PLN82 680 PLN
KOLOR73 180 PLN83 890 PLN
DWA KOLORY85 410 PLN
OPCJA KÓŁ SZPRYCHOWYCH2 200 PLN
SYSTEM ARH (ADAPTIVE RIDE HEIGHT)3 030 PLN

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany