Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Prezentacje Motoambulans Yamaha XT660Z Ténéré - 50 000 km na liczniku Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Prezentacje

Motoambulans Yamaha XT660Z Ténéré - 50 000 km na liczniku

Yamaha XT660Z Ténéré, która wyjechała w 2014 r. na warszawskie ulice jako motoambulans, ma już na liczniku 50 000 km. Od sierpnia 2014, kiedy podjęła służbę ratowniczą, i w ciągu roku 2015 wyjeżdżała 590 razy. Jest więc bardzo intensywnie użytkowana, biorąc pod uwagę, że jeździ tylko w sezonie motocyklowym.

Z inicjatywy Fundacji Jednym Śladem powstał projekt „Wioząc życie”, a wraz z nim pomysł stworzenia motocyklowego ambulansu. Jednośladem do zadań specjalnych została Yamaha XT660Z Ténéré, przekazana przez Yamaha Motor Polska. Na warszawskie ulice wyjechała w 2014 roku i do dziś dzielnie pełni służbę w barwach fundacji.


Yamaha XT660Z Ténéré, uniwersalne enduro, dzięki wsparciu finansowemu sponsorów została przystosowana do potrzeb medycznych. Zaletą motoambulansu jest łatwość przejazdu przez zakorkowane ulice miasta. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem służb ratunkowych i mieszkańców, zaś ekonomiczna i niezawodna Yamaha Ténéré okazała się sprzętem godnym zaufania.


Przy okazji warto zaznaczyć, że motoambulans nie eliminuje klasycznych karetek pogotowia, lecz stanowi wsparcie dla działań służb ratunkowych, przyspieszając czas dotarcia do poszkodowanego.


Motoambulans ma już na liczniku ponad 50 000 km. Dystans ten w 90 procentach został osiągnięty w mieście, od sierpnia 2014 roku, w różnych warunkach pogodowych. Używany jest przede wszystkim do transportu krwi oraz materiałów krwiopochodnych w najpilniejszych sytuacjach.
Obecnie ambulansem jeździ dwóch ratowników-wolontariuszy z uprawnieniami do kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Wolontariusz, będąc w stałym kontakcie z dyspozytorem, reaguje błyskawicznie na każde zgłoszenie. W 2015 roku liczba transportów medycznych wzrosła o ponad 200 procent w porównaniu do roku poprzedniego, w którym były 134 wyjazdy.


W sezonie od marca do listopada 2015 roku zostało zrealizowanych 456 wyjazdów z transportem sanitarnym krwi oraz materiałów krwiopochodnych. Ponad połowa wyjazdów to transporty w kodzie pilnym, czyli niezbędnym i natychmiastowym.

 


Niejednokrotnie zdarzało się też, że kierowca motoambulansu natrafił na zdarzenie podczas zwykłego przejazdu po mieście i wówczas dzięki posiadanym umiejętnościom oraz wyposażeniu motocykla mógł udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy do chwili przybycia załogi „klasycznego” ambulansu i przekazania poszkodowanego.


Dodatkowe wyposażenie motoambulansu to trzy lodówki służące do transportu sanitarnego, a także podstawowy zestaw ratunkowy, czyli opatrunki, kołnierze ortopedyczne, zestaw do tlenoterapii i AED. Tak uzbrojony pojazd wraz z profesjonalnym ratownikiem może dotrzeć na miejsce zdarzenia jako pierwszy i udzielić niezbędnej pomocy.

 

Motoambulans Fundacji Jednym Śladem Yamaha XT660Z Ténéré


Oprócz codziennych działań transportowych i ratunkowych, motoambulans wraz z Grupą Ratowników Fundacji Jednym Śladem jest wykorzystywany do medycznego zabezpieczenia pikników, festynów i innych wydarzeń. Grupa kładzie bardzo duży nacisk na propagowanie idei pierwszej pomocy, jak również wszelkich działań mających poprawić bezpieczeństwo na drogach, z których korzystamy my wszyscy – kierujący samochodami, rowerami i motocyklami, jak i piesi.


Nowością w projekcie „Wioząc życie" jest uruchomiony kanał YouTube, na którym zamieszczane są materiały video z niektórych przejazdów.


Fundacja Jednym Śladem pragnie już od następnego sezonu stworzyć kolejny taki pojazd, by mógł wesprzeć w działaniach zespół ratowników z państwowego systemu ratownictwa.

Więcej o motocyklach Yamaha

Tagi

oceń ten materiał:
Motoambulans Fundacji Jednym Śladem Yamaha XT660Z Ténéré Motoambulans Fundacji Jedny...
Motoambulans Fundacji Jednym Śladem Yamaha XT660Z Ténéré Motoambulans Fundacji Jedny...
Motoambulans Fundacji Jednym Śladem Yamaha XT660Z Ténéré Motoambulans Fundacji Jedny...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści