-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jak nie stracić dowodu rejestracyjnego. Na te rzeczy uważaj! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jak nie stracić dowodu rejestracyjnego. Na te rzeczy uważaj!

Dowód rejestracyjny w motocyklu stracić niestety bardzo łatwo. Wystarczy drobna modyfikacja, nowy wydech, akcesorium bez homologacji. Przypominamy za co policjant może zatrzymać nam dokument.

Obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego ustał 1 października 2018 roku, ale nie oznacza to, że podczas kontroli drogowej nie możemy stracić tego dokumentu. Może nie fizycznie, ale w systemie zostanie odnotowane, że nasz pojazd dowodu rejestracyjnego nie posiada.

 

Prawo do jego zatrzymania daje policjantowi punkt 2. artykułu 129 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Szczegółowo powody zatrzymania dokumentu opisane są natomiast w artykule 132. wymienionej ustawy.

 

Stan techniczny – uszkodzenia

 

Pod tym, bardzo szerokim pojęciem kryje się wiele rzeczy – przede wszystkim uzasadnione podejrzenie, że pojazd jest uszkodzony na tyle, że jego eksploatacja zagraża innym uczestnikom ruchu – na przykład brał udział w wypadku. Nie wystarczy przy tym podejrzenie, wynikające na przykład z niecodziennego wyglądu motocykla (jak to jest w przypadku rat-bike'ów), policjant musi mieć czym te podejrzenia uzasadnić.

 

Stan techniczny – wydech

 

Dowód zostanie zatrzymany za przekroczenie dopuszczalnej głośności. Ta, dla motocykli o pojemności przekraczającej 125 cm3 wynosi 96dB. Bardzo łatwo przekroczyć ten wynik z dobrej klasy wydechem pozbawionym db-killera. Czasem zdarza się, że po jego zamontowaniu policjant odstępuje od zatrzymania, ale to nie reguła – db-killer musi być zamontowany na stałe. Warto pamiętać, że policjant nie musi nam udowodnić faktycznej głośności wydechu – wystarczy uzasadnione podejrzenie, że komin jest po prostu za głośny.

 

Stan techniczny – opony

 

Kolejnym powodem do pożegnania z dowodem rejestracyjnym jest stan opon. Często zdarza się, że ograniczniki na środku opony są już zrównane z jej czołem, podczas gdy te na jej brzegach wciąż są głęboko w bieżniku. Taki stan opony kwalifikuje ją jednak do wymiany, więc poruszać się na niej nie można. Policjant za łysą (choćby tylko na środku) oponę może zatrzymać dowód.

 

Stan techniczny – brak homologacji

 

Stracimy go także za wycieki płynów, podejrzany niebieski dym z wydechu, brak oświetlenia (w tym brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej!) lub za oświetlenie niehomologowane – niektóre reflektory LED, kierunkowskazy o innej barwie niż pomarańczowe i inne podobne wynalazki. Ogólna zasada – oznaczenie homologacji musi być umieszczone na reflektorze.

 

Wiemy o przypadkach zatrzymania dowodu rejestracyjnego za brak odblasku pod tablicą rejestracyjną, czy za tablicę rejestracyjną umieszczoną z boku.

 

Problem z przeglądem

 

Jeżeli nie masz w dowodzie (lub w systemie) wbitego obowiązkowego przeglądu technicznego, dowód zostanie zatrzymany. Ale policjant zrobi to również wtedy, gdy przegląd będzie figurował, ale stan techniczny motocykla będzie budził poważne wątpliwości.

 

Podobnie jeśli dowód rejestracyjny będzie zniszczony lub jego stan wskazuje na możliwość oszustwa.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści