"Zewnętrzne uszy" w kasku poprawią bezpieczeństwo i świadomość motocyklisty - jak działa Resonar bat8D - Motogen.pl

Oczy i uszy ewoluowały wspólnie przez miliony lat, a kaski ograniczają słuch. Nowa technologia pozwala ponownie połączyć wzrok i słuch, aby poprawić percepcję sensoryczną motocyklisty!

Lata ewolucji sprawiły, że do poprawnego funkcjonowania niezbędne jest odbieranie odpowiednich bodźców, a za to odpowiedzialne są zmysły – takie jak wzrok, czy węch, ale także zdolność utrzymania równowagi. Niestety podczas jazdy motocyklem praca jednego z podstawowych zmysłów jest znacznie zaburzona – chodzi o słuch. Dźwięki świata zewnętrznego są znacznie wytłumione przez kask, a ponadto nakłada się na nie głośny szum wiatru. Często dodatkowo „wygłuszamy” się za pomocą zatyczek do uszu.

Firma Resonar postanowiła przywrócić motocyklistom zdolność słyszenia. Uczyni to produkt bat 8D, pełniący rolę „sztucznego ucha” na zewnątrz kasku.

Krótka prezentacja, jak to działa:

Zdjęcia Resonar bat 8D:

„Głuche punkty” dla słuchu są trochę jak „martwe pole” dla lusterek

Celem urządzenia bat 8D nie jest podgłośnienie lub zmodyfikowanie dźwięków otoczenia. Celem jest przywrócenie motocykliście możliwości słyszenia dźwięków w sposób naturalny, pomimo obecności kasku oraz oczywiście przy ograniczeniu maksymalnego poziomu decybeli.

Wraz z założeniem na głowę (i uszy) kasku motocyklowego, dookoła tworzą się tak zwane „głuche punkty”. Przypominają „martwe pole” w lusterkach i tak samo znajdują się poza polem widzenia. Usuwając te „głuche punkty”, mózg jest w stanie skuteczniej odczytywać otoczenie, a co jeszcze ważniejsze, lepiej określa kierunek ruchu oraz odległość od innych przedmiotów.

Uszy oraz oczy wspólnie zapewniają świadomość przestrzenną obejmującą 360 stopni.
Uszy oraz oczy wspólnie zapewniają świadomość przestrzenną obejmującą 360 stopni.

To oznacza, że motocyklista zyskuje na przykład większą świadomość obecności innych pojazdów znajdujących się w jego otoczeniu na drodze. Jednocześnie poprawia się zdolność ciała do zidentyfikowania własnego położenia i ruchu w korelacji z bodźcami audiowizualnymi.

Jak napisał producent:
„Kaski wyposażone w technologię Resonar bat8D poprawiają percepcję sensoryczną w głośnym, tłocznym miejskim ruchu ulicznym oraz podczas niezbyt szybkich aktywności sportowych, takich jak wyścigi motocross, kolarstwo górskie, futbol, lacrosse, jeździectwo konne, oraz w zastosowaniach militarnych, przemysłowych czy łowieckich.”

Jak działa bat 8D od Resonar?

Aby bat 8D działało poprawnie, niezbędne jest zastosowanie dwóch urządzeń – na lewą i prawą stronę. Cała konstrukcja inspirowana jest naturalną budową ucha. Bat 8D jest opatentowanym urządzeniem i firma nie zdradza dokładnych szczegółów konstrukcyjnych.

Wiadomo, że zewnętrzna część inspirowana jest kształtem małżowiny usznej. Zastosowane są filtry akustyczne oraz materiały, które pomagają kontrolować szum wiatru i turbulencje aż do prędkości 80 km/h.

Wewnątrz konstrukcja także ideologicznie przypomina ludzkie ucho – znajduje się tam zestaw kanałów akustycznych oraz przewodnik stożkowy. Dźwięki w ten sposób kierowane są do uszu motocyklisty.

Urządzenia bat8D nie potrzebują jakichkolwiek baterii ani przewodów.

Resonar przygotował video-prezentację różnic. Do poprawnego odbioru niezbędne są słuchawki:

Montaż może być wyzwaniem?

Resonar nie zdradza bezpośrednio, jak wygląda montaż urządzeń bat 8D – niemal pomija ten temat. Skoro urządzenie o kształcie ucha musi przenieść dźwięki do wewnątrz skorupy kasku, to domyślamy się, że kask musi zostać przewiercony, aby umieścić tam kanaliki.

Resonar zaznacza, że:
„Technologia została zaprojektowana, aby bez przeszkód zintegrować ją z większością kasków typu full-face oraz 3/4; takich kasków, które zaprojektowano aby ograniczyć urazy głowy podczas wypadku. Jednak dlaczego kask ochronny nie mógłby wyewoluować, aby przede wszystkim asystować motocykliście w uniknięciu wypadku?”

Rozumiemy więc, że montaż urządzenia wymaga ingerencji w konstrukcję kasku. Czyli aby wszystko odbyło się „zgodnie ze sztuką”, dany kask musi zostać już zaprojektowany z myślą o zastosowaniu bat8D od Resonar.

Czy dodatkowe uszy w kasku mają szansę zaistnieć?

Zdecydowanie kupujemy teorię od Resonar – zgadzamy się, że poprawienie słuchu na motocyklu w warunkach miejskich może znacznie podnieść bezpieczeństwo. Szczerze chcielibyśmy przekonać się, jakie są wrażenia z jazdy używając bat8D.

Resonar już zaczyna pojawiać się na konwentach dotyczących bezpieczeństwa oraz na wystawach motocyklowych. W lutym 2023 kaski wyposażone w bat 8D trafiły już do motocyklowych policjantów w kilku miastach Kolumbii. Czy technologia stanie się jeszcze bardziej popularna? Obserwujemy z zaciekawieniem!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany