Czy warto stosować zębatki zdawcze (przednie) wyposażone w tłumik drgań? Czym różnią się od tradycyjnych, gdzie można kupić przednią zębatkę z gumowym tłumikiem?

Większość zestawów napędowych oferowanych na rynku wtórnym różniło się głównie kolorem, ilością zębów oraz materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Od jakiegoś czasu w ofercie części zamiennych pojawiły się zestawy z przednią zębatką wyposażoną w tłumik drgań. Czym się różnią i czy warto je stosować?

Na pierwszy montaż, wady i zalety zębatek z tłumikiem drgań

Zębatki zdawcze z gumowym tłumikiem drgań są stosowane przez wielu producentów w fabrycznych zestawach napędowych, a więc tych montowanych w nowym pojeździe. Względem tradycyjnych mają sporo zalet. Jakich?

zębatki z gumowym tłumikiem

Największą, jest wyciszenie pracy oraz stabilizacja ułożenia łańcucha. Dzięki temu zwiększamy trwałość nie tylko zestawu napędowego, ale i przenosimy na podzespoły motocykla znacznie mniej drgań spowodowanych choćby nierównomiernie zużytym łańcuchem. Korzysta na tym tłumik drgań przy tylnej feldze, łożyska kół i wałka zdawczego itp.

Trwałość zębatek z tłumikiem jest porównywalna, a bywa często większa względem tradycyjnych. Zębatki są w podobnej cenie, a niejednokrotnie tańsze od standardowych.

Zębatka zdawcza z tłumikiem drgań: jak jest zbudowana?

Tradycyjne zębatki składają się z jednego elementu. W zębatkach z tłumikiem osobno wykonano wieniec mocujący, oraz część zębatą. Połączono je ze sobą gumowym elementem o zwiększonej wytrzymałości (tłumiącym także drgania i wibracje).

zębatka z gumowym tłumikiem

Dzięki temu, w pewnym zakresie możliwe jest odstępstwo od osiowości części zębatej, co kompensuje np. nierówności wyciągniętego łańcucha. A w konsekwencji zapobiega drganiom zestawu.

Czy warto i gdzie kupić zębatki z tłumikiem drgań?

Zębatki z gumowym elementem tłumiącym poprawiają komfort jazdy (mniejsze drgania) i zwiększają wytrzymałość podzespołów pojazdu. Ważne jest przy tym, że korzystamy z takiej samej technologii, jaką przewidział producent w przypadku fabrycznego montażu. W ofercie I’M Inter Motors znajdziesz ponad 80 modeli zębatek z tłumikiem drgań. Sprawdź dostępność do swojego pojazdu korzystając z wyszukiwarki Partsfinder, która została już opisana na Motogen.pl.


Więcej w Porady, Sponsorowane, Warsztat
Shark Skwal 2
Kaski Shark, zostań motocyklowym rekinem – przegląd najciekawszych modeli

Kaski motocyklowe Shark to jedne z najlepszych na rynku. Francuska marka zapewnia jakość i bezpieczeństwo, a jedne z najciekawszych modeli...

Zamknij