Ile promili alkoholu można mieć we krwi w Polsce i krajach Europy? Co za to grozi? Limit zawartości „procentów” w krajach EU w organizmie jest różny…

Piszemy o tym, bowiem sezon wakacyjny w toku i wielu motocyklistów nie tylko motocyklami ale i samochodami, z rodziną, wybiera się do krajów Unii Europejskiej. Warto sprawdzić wartości dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, aby uniknąć ryzyka dużego mandatu, więzienia bądź konsekwencji ubezpieczeniowych w przypadku uczestnictwa w kolizji. Oczywiście jak zawsze, rekomendujemy jazdę z zerową zawartością alkoholu...

Ile promili alkoholu można mieć we krwi w Polsce?

Jazda po alkoholu jest w Polsce jest dozwolona do progu 0,2 promila. Powyżej, grozi nam 10 punktów oraz sprawa w sądzie, najczęściej kończąca się grzywną 5 tys. zł. A także aresztem do 30 dni oraz do 3 lat bez prawa jazdy. Jeśli w organizmie mamy więcej niż 0,5 promila wówczas grzywna zaczyna się od 5 tysięcy złotych w górę, kara więzienia może wynieść nawet 2 lata a stracić prawo jazdy możemy nawet na 15 lat.

W których państwach ilość promili alkoholu we krwi wynosi zero?

W Czechach, Chorwacji oraz Rumunii jakakolwiek wartość alkoholu we krwi jest zabroniona. Podobnie jest na Słowacji i Węgrzech.

Jaką ilość alkoholu można mieć we krwi w Norwegii i Szwecji?

Norwegia i Szwecja nie wyciągają konsekwencji wobec kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila.

Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia, Portugalia, Niemcy, Dania, Włochy, Grecja, Austria, Finlandia, Chorwacja czy Słowenia – ile alkoholu we krwi?

Państwa, w których przekroczenie wartości 0,5 promila alkoholu we krwi skutkuje uznaniem kierowcy za nietrzeźwego to Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia, Portugalia, Niemcy, Dania, Włochy, Grecja, Austria, Finlandia, Chorwacja czy Słowenia. Warto przy tym dodać, że w większości dotyczy to kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż dwa lata. Prowadzący pojazd z mniejszym stażem, nie mogą w ogóle mieć alkoholu we krwi…

W którym kraju Europy można mieć najwięcej alkoholu we krwi?

Nawet 0,8 promila możne legalnie posiadać we krwi kierowca w Wielkiej Brytanii, Malcie i Lichtensteinie. Jednak przekroczenie tej granicy w przypadku wspomnianych trzech państw jest najsurowiej karane.

Co nam grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w krajach EU?

W UK prowadzenie pod wpływem to nawet pół roku aresztu oraz 5 tys.funtów grzywny. We Francji kara rozpoczyna się od 4,5 tys euro. W Niemczech kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdem. Ma także w perspektywie nawet 3 tys euro do zapłacenia. Nie jest to może najwyższa kara z zestawienia, ale przy okazji ryzykuje pięcioletnią odsiadką. W Irlandii grozi mandat do 5 tysięcy euro. W Szwajcarii grzywna jest uzależniona od dochodu, nie mniejsza niż 520 euro.


Więcej w Porady, Prawo i Przepisy
Zębatki JT
Zębatki zdawcze z tłumikiem drgań. Czy warto stosować? Gdzie można kupić?

Czy warto stosować zębatki zdawcze (przednie) wyposażone w tłumik drgań? Czym różnią się od tradycyjnych, gdzie można kupić przednią zębatkę...

Zamknij