Kaski motocyklowe Shark to jedne z najlepszych na rynku. Francuska marka zapewnia jakość i bezpieczeństwo, a jedne z najciekawszych modeli to Spartan, Spartan GT, Skwal, D-Skwal, EVO-GT oraz Nano. Są także wersje Carbon!

Marka Shark – historia

Shark jest francuskim producentem kasków motocyklowych, firma założona w Marsylii, w 1986 roku. Aktualnie pracuje w niej 600 pracowników, sprzedając 350 000 kasków rocznie, a produkty są dystrybuowane przez ponad 5000 punktów sprzedaży na całym świecie.

Kaski Shark produkowane są od 35 lat. Firmę założyło dwóch braci, którzy byli profesjonalnymi kierowcami wyścigowymi. Zmagania sportowe wymagają hartu ducha, ale pozwalają idealnie zrozumieć, czego motocyklista wymaga od kasku. Marka istnieje nieco krócej, niż wielu konkurentów, ale szybko dołączyła do grona najlepszych producentów kasków. Dlaczego?

Kaski Shark: filozofia, podejście i innowacje

Sharkowi udało się wypracować własny styl projektowania kasków: z jednej strony niezrównana, dynamiczna stylistyka, gdzie designerzy nie boją się przekraczać granic, z drugiej filozofia, że każda najmniejsza część kasku została stworzona dokładnie po to, by klient otrzymał bezpieczniejszy i wygodniejszy kask. Marka od początku wyznaczyła sobie trudne cele. Kaski Shark nie miały tylko spełniać testów bezpieczeństwa. Miały być dużo bezpieczniejsze, niż wymagają tego normy. Dlatego od samego początku nakłady środków na badania i rozwój były olbrzymie. Kaski Shark mają zapewniać wygodę, swobodę jazdy przy całkowitym bezpieczeństwie.

W przeciwieństwie do niektórych producentów marka nie zleca produkcji swoich kasków do azjatyckich podwykonawców. W zamian stworzyła własne zakłady produkcyjne, dzięki czemu proces wdrożenia nowego rozwiązania czy wszelkie ulepszenia odbywają się błyskawicznie, a efekt jest natychmiastowy. Cały łańcuch tworzenia kasku od projektu, poprzez badania, certyfikację, wdrożenie do produkcji aż po wyrób końcowy jest w rękach Sharka i nie zależy od zewnętrznych kooperantów. W siedzibie marki, w Marsylii znajduje się dział Badań i Innowacji. To jedno z najważniejszych ogniw: tutaj znajdują się stanowiska do testów zderzeniowych, urządzenia do druku 3D dla prototypów i modeli, a projektowanie opiera się o obliczeniową dynamikę płynów, dzięki czemu na etapie projektowania można ocenić stabilność aerodynamiczną, zlikwidować turbulencje, a także zmodyfikować wentylację wewnątrz kasku.

Korzyści z wyścigów

Shark wspiera czołowych zawodników. W historii były to takie gwiazdy jak Carl Foggarty i Troy Corser, Jorge Lorenzo, a aktualnie są to między innymi Miguel Oliveira, Johann Zarco czy Iker Lecuona. Współpraca z zawodnikami zapewnia informacje zwrotne z najbardziej wymagających warunków użytkowania. Są one częścią badań i rozwoju firmy, a docelowo mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo każdego kierowcy, użytkującego kaski Shark.

Pozostaje pytanie, który z nich wybrać?

Shark SPARTAN/SPARTAN CARBON

Shark Spartan oraz Spartan Carbon to kaski integralne dedykowane do dalekiej, dynamicznej turystyki. Różnią się materiałem, z którego wykonano skorupę. W przypadku wersji carbonowej tworzywo skorupy stanowi element stylistyczny, eksponowany w wyglądzie kasku, w tradycyjnej, skorupę pokrywają grafiki i lakiery.

Shark Spartan 2

Podwójny spojler w tylnej części kasku tworzy specjalny kanał powietrzny, wyciszający jazdę oraz poprawiający wentylację. Tak jak większość modeli Sharka, Spartan jest przyjazny dla osób noszących okulary. Ma w pełni demontowaną wyściółkę, blendę, dedykowany pinlock, a także możemy w nim zamontować interkom Sharktooth. Zapięcie to DD, ulubione przez miłośników jazdy sportowej. Ciekawostką jest specjalny, rozkładany deflektor podbrodowy. 

Shark SPARTAN GT/SPARTAN GT CARBON

Różnica pomiędzy Sharkiem Spartanem GT a Spartanem GT Carbon to materiał, z którego je wykonano. Pierwszy wykonano z włókna szklanego, a wykończony jest efektowną powłoką lakierniczą. W przypadku modelu carbon zewnętrzną warstwę włókna węglowego wyeksponowano. Shark Spartan GT mimo podobieństwa do modelu Spartan, został zaprojektowany zupełnie od nowa, dzięki czemu jest dużo wygodniejszym i nowocześniejszym kaskiem oferującym znacznie wyższy komfort użytkowania niż poprzednik.

Shark Spartan GT

Cechuje się jeszcze lepszą aerodynamiką (zastosowano także podwójny spojler), ergonomią i wentylacją. Kask wyposażony jest w zapięcie DD, co jest ukłonem w stronę użytkowników chętnie odwiedzających wszelkie treningi torowe. Fabryczna blenda przeciwsłoneczna oraz pinlock, system awaryjnego demontażu wyściółki, a także dwa podbródki: letni i jesienny to dbałość o komfort. W kasku możemy zamontować dedykowany interkom.

Shark SKWAL

Skwal 2.2 to najnowsze wcielenie uniwersalnego Sharka Skwal, który zrewolucjonizował segment kasków integralnych doskonałych do codziennego użytku. Ciekawostką znacznie podwyższającą bezpieczeństwo jest unowocześniony system oświetlenia LED, które zwraca uwagę innych użytkowników dróg białym światłem.

Shark Skwal

Zmiany objęły układ wentylacji, który jest teraz bardziej wydajny, skorygowano także aerodynamikę skorupy i spojlera. Ukłonem w kierunku użytkowników podróżujących w każdych warunkach pogodowych jest dedykowany pinlock a miłośników sportu ucieszy zapięcie DD.

Shark D-SKWAL

Shark D-Skwal 2 to kask, którego rozwiązania bazują na opisywanym wyżej Skwal’u. Jednak został pozbawiony systemu oświetlenia LED, dzięki czemu jest nieznacznie lżejszy, kosztuje też nieco mniej.

Shark D-Skwal

Podobnie, jak w przypadku Skwal’a, poprawiono w nim aerodynamikę, zmieniono wyściółkę, a w wyposażeniu standardowym znajdziemy dedykowany pinlock. Jednak w przeciwieństwie do Skwala zapięcie powierzono wygodniejszej w użyciu, śrubie mikrometrycznej.

Shark EVO-GT

Shark Evo-GT to nowa, ulepszona wersja kasku szczękowego Shark Evo-One. Świetny komfort użytkowania i poprawiona aerodynamika zarówno podczas jazdy ze szczęką zamkniętą jak i otwartą to najważniejszy kierunek zmian. Kask posiada blendę, pinlock, zapięcie DD i jest przystosowany do montażu dedykowanego interkomu.

Shark Evo-GT

Co najważniejsze, główny nacisk położono na wysoki komfort w czasie długich podróży. Kask jeszcze bardziej wyciszono, a w celu lepszego dopasowania, w zestawie znajdziemy dodatkowy komplet wkładek policzkowych.

Shark NANO

Shark Nano to klasyczny, ale niezwykle elegancji kask, który z pewnością trafi w gusty właścicieli cruiserów i skuterów.

Shark Nano

Głęboka szyba z wlotami powietrza, blenda przeciwsłoneczna oraz możliwość wyposażenia kasku w dedykowany zestaw bluetooth to cechy świadczące o wyjątkowej dbałości o komfort. Produkt dostępny jest w rozmiarach XS-XL.


Więcej w Akcesoria, Nowości rynkowe, Sponsorowane
R18 Classic
Jaki motocykl do turystyki szosowej, przegląd oferty BMW

R 1250 RT czy R 1250 GS? A może K 1600 GTL lub S 1000 XR albo R 18 Classic?...

Zamknij